Ôdishon (Audition) (Αργός Θάνατος) (1999)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Ôdishon (Audition) (Αργός Θάνατος) (1999)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Φεβ 2016, 13:20

Image
Τίτλος: Ôdishon (Audition)
Ελληνικός τίτλος: Αργός Θάνατος
Έτος παραγωγής: 1999
Σκηνοθεσία: Takashi Miike
Σενάριο: Ryû Murakami, Daisuke Tengan
Ηθοποιοί: Ryo Ishibashi, Eihi Shiina, Tetsu Sawaki
Διάρκεια: 135'


Υπόθεση
Ένας μοναχικός χήρος, ο Aoyama, θέλει να γνωρίσει μια καλή κοπέλα για να ξαναπαντρευτεί. Ο καλύτερος φίλος του, παραγωγός ταινιών, του προτείνει να στήσουν μια οντισιόν, δήθεν για να βρουν πρωταγωνίστρια για τη νέα τους ταινία, αλλά με πραγματικό σκοπό την ανεύρεση νύφης για τον άντρα. Πράγματι, πολλές κοπέλες παρελαύνουν, κι ο Aoyama τις απορρίπτει όλες. Μέχρι που έρχεται η σειρά της πανέμορφης Asami, κι ο Aoyama μαγεύεται. Ξεκινά να βγαίνει ραντεβού μαζί της, και διαπιστώνει ότι πρόκειται για μια υπέροχη γυναίκα από κάθε άποψη. Όμως κάτι τον κρατάει πίσω, κάτι του προκαλεί δισταγμό, αγωνία. Είναι ο ενδόμυχος φόβος του για την αποτυχία αυτής της σχέσης ή μήπως πράγματι η Asami δεν είναι αυτή που δείχνει;

Image

Άποψη
Ξεκινώ λέγοντας ότι το Audition είναι το καλύτερο γιαπωνέζικο θρίλερ που έχω δει, και νομίζω ότι με τον καιρό θα πάρει τη θέση του στο γενικό τοπ10 μου. Είναι και η τρίτη πιο αγαπημένη ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο, αν αυτό σας λέει κάτι. Περιλαμβάνει μία (;) εξαιρετική σκηνή ονείρου/εφιάλτη που, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ κοντά στη μορφή που έχουν πράγματι τα ανθρώπινα όνειρα. Έχει το χιούμορ της (στην αρχή) και μια ιστορία που ξεκινά εύκολα και νωχελικά, για να έρθει στο τέλος να σε κομματιάσει.

Πράγματι, η ταινία κυλά αργά και ειρηνικά μέχρι τουλάχιστον τη μέση της, δίχως να φανερώνει ίχνος του άγριου προσώπου της, ακριβώς όπως κι η πρωταγωνίστρια με το αγγελικό πρόσωπο, τη χαμηλή φωνή και το σκυμμένο, υποταγμένο βλέμμα. Και μετά, ξαφνικά, κάτι κινείται... το σκυμμένο κεφάλι ανασηκώνεται ελαφρώς, ώστε να διακρίνουμε το δαιμονικό χαμόγελο. Κι έτσι οι θεατές, μαζί με τον ήρωα βρισκόμαστε πλέον σε μια σκοτεινή, άγνωστη και δύσβατη περιοχή, όπου οι χειρότεροι εφιάλτες υλοποιούνται και η πραγματικότητα μπερδεύεται με τη φαντασία και τους πλέον μύχιους, ανείπωτους φόβους.

Σχετικά με το τέλος υπάρχουν διάφορες θεωρίες, κατά τη γνώμη μου αχρείαστες, μια που ο σκηνοθέτης δίνει επαρκή στοιχεία για το τι πραγματικά συμβαίνει. Θεωρώ δηλαδή την απάντηση ξεκάθαρη. Πάντως δεν δίνει αυτή την απάντηση στο πιάτο.

Προειδοποίηση: Περιέχει μια-δυο σκηνές εξωφρενικής βίας, που μάλλον απαιτούν γερό στομάχι. Ελπίζω να μη σας αποτρέψουν απ' το να δείτε αυτή την υπέροχη ταινία που είναι, κατά κύριο λόγο, ένα ψυχολογικό θρίλερ.

Η βαθμολογία μου είναι 10/10.

Αν σας αρέσει το Audition και/ή ο Takashi Miike μην παραλείψετε να δείτε το εκπληκτικό επεισόδιο που έφτιαξε για τη σειρά Masters of Horror, με τίτλο Imprint. Υπέροχο και τόσο σοκαριστικό που η προβολή του στην αμερικάνικη τηλεόραση δεν έγινε ποτέ (Χήθκλιφ, Ζόφε, αν δεν το έχετε ήδη δει, μην το χάσετε! Ξέρω ότι αντέχετε :χαχα: ). Προσωπικά σκοπεύω να δω κι άλλα του σκηνοθέτη, όπως το Ichi The Killer, που παρουσίασε ο Ζόφος.

Trailer

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Ôdishon (Audition) (1999)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 04 Φεβ 2016, 13:54

Λοιπόν αυτή την ταινία την είχα δει πριν κανά τριάρι χρόνια και δεν τη θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι ότι μου άρεσε, αλλά είναι σαν να χει διαγραφεί από τη μνήμη μου. Το περίεργο είναι ότι ποτέ δεν ξεχνάω ταινίες...

Εκτός από μία που έβαλα να την δω και όταν έφτασε στο τέλος κατάλαβα ότι την έχω ξαναδεί. Βέβαια αυτή ήταν μούφα και δικαιολογείται κάπως.
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ôdishon (Audition) (1999)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Φεβ 2016, 14:46

Ρε Χρήστο, ακριβώς έτσι κι εγώ! Και γράφω στο νήμα μόνο και μόνο επειδή το λες. Κι ομοίως, έχω καλή μνήμη στις ταινίες.

Την είδα πριν μερικά χρόνια, θυμάμαι πως μου άρεσε αλλά από εκεί και πέρα δεν θυμάμαι ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ! :))))

(μήπως είναι στοιχειωμένη η ταινία; :μπρ:)

Θα την ξαναδώ, πάντως.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Ôdishon (Audition) (1999)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 04 Φεβ 2016, 15:08

:αργκ:
Ας θεωρήσουμε προς το παρόν ότι πρόκειται περί σύμπτωσης. Αν όμως βρεθεί και τρίτος με την ίδια εμπειρία, προτείνω να προχωρήσουμε σε καταστροφή όλων των αντιτύπων της. :πανικός:
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ôdishon (Audition) (Αργός Θάνατος) (1999)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Φεβ 2016, 20:02

Καλά αστειεύεστε που δεν ξεχνάτε ταινίες; Αν έχουν περάσει πάνω από 5 χρόνια απ' όταν είδα μια ταινία θυμάμαι μόνο αν μου άρεσε ή όχι, άντε μια γενική ιδέα. Εδώ το παθαίνω με βιβλία. Ειδικά στην Κρίστι και τον Μαρή έχω χάσει τη μπάλα - δεν ξέρω ποια βιβλία έχω διαβάσει και ποια όχι. Κι εννοείται ότι δεν θυμάμαι τίποτα από τις υποθέσεις, αν εξαιρέσουμε μερικά καραμπινάτα ανάμεσά τους (Ακρόυντ, Νέγρους, Εξπρές και λίγα ακόμα).

Σχετικά με το θέμα μας, παιδιά ο τύπος έχει φτιάξει κάπου 100 ταινίες :πανικός: :πανικός: Τι να πρωτοδείς; :πανικός: :πανικός: Τέλος πάντων, ξεκινάμε με τον Ίτσι και βλέπουμε.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Ôdishon (Audition) (Αργός Θάνατος) (1999)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 08 Φεβ 2016, 23:47

Λοιπόν την ξαναείδα και μου ήρθε σιγά σιγά. Εντάξει, μιλάμε για μια εξαιρετική ταινία από αυτές που μόλις τελειώσουν κάθεσαι και τις επεξεργάζεσαι κοιτώντας το κενό για κανά μισάωρο και καθώς σου βγάζουν νόημα σιγά σιγά, υποκλίνεσαι στους δημιουργούς. Να σαι καλά Ιζι που μου τη θύμισες! Ελπίζω να μην την ξαναξεχάσω (λες να μην ήταν τυχαίο; ).Κάπου είδα ότι ετοιμάζεται και αμερικάνικο remake. Ιζι, φαντάζομαι ότι όταν λες ότι το τέλος ήταν προφανές εννοείς ότι
όσα έδειξε από τότε που ξυπνάει στο ξενοδοχείο και μετά ήταν όνειρο, έτσι;


Εν τω μεταξύ διάβασα το εξής που παραθέτω σε spoiler, όχι τόσο επειδή είναι spoiler (που είναι λίγο), αλλά γιατί πρόκειται για κάτι αποκρουστικό και όσοι έχετε ευαίσθητα στομάχια καλό είναι να το αποφύγετε. Αν και αν είδατε την ταινία, μάλλον δεν θα σας πειράξει.
Η Eihi Shiina επέμεινε να χρησιμοποιήσουν τον πραγματικό της εμετό στη σκηνή που η Asami ταϊζει με εμετό τον αιχμάλωτό της! Και αυτό γιατί, λέει, είναι πολύ μεθοδική σαν ηθοποιός! :αργκ: :αργκ: :ααργκ: Ελπίζω αυτό να ήταν μόνο καθώς την έδειχνε να πηγαίνει το μπολ και όχι όταν ο αιχμάλωτος το έφαγε...
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ôdishon (Audition) (Αργός Θάνατος) (1999)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Φεβ 2016, 00:16

Ναι, και υπάρχουν πολλά στοιχεία γι' αυτό.

εννοώ βέβαια την πρώτη φορά που ξυπνάει στο ξενοδοχείο και διαπιστώνει ότι η κοπέλα έχει φύγει. Από κει και πέρα είναι όλο ένα όνειρο, με εξαίρεση τη σκηνή που ξυπνάει δίπλα της, όπου το όνειρο διακόπτεται για λίγο. Υπάρχουν κι άλλες θεωρίες όμως νομίζω ότι ο σκηνοθέτης έχει δώσει αρκετά στοιχεία που ουσιαστικά το αποδεικνύουν.


Σχετικά μ' αυτό που αναφέρεις στο τέλος... :αργκ: :μπρ: :πανικός:
Πάντα θεωρούσα τους Ιάπωνες λίγο... εξωγήινους. Συναρπαστικός λαός, γλώσσα (ακουστικά η αγαπημένη μου), πολιτισμός, τεχνολογία, μα και πολλά παράξενα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Ôdishon (Audition) (Αργός Θάνατος) (1999)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 09 Φεβ 2016, 00:30

Ακριβώς έτσι την ερμήνευσα κι εγώ την ταινία και βασικά είναι και ο λόγος που την θεωρώ τόσο αξιόλογη.

Ναι... οι Ιάπωνες έχουν το πακέτο απ'ότι φαίνεται... :ρ
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ôdishon (Audition \ Αργός Θάνατος) (1999)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 18 Νοέ 2016, 22:08

Ασιατικός κινηματογράφος ftw !!! :ναι:
Πολύ με έχει ψήσει,θα την δώ σύντομα
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες