The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 04 Ιαν 2016, 18:57

Image

Τίτλος: The Fifth Element
Έτος παραγωγής: 1997
Σκηνοθεσία: Luc Besson
Σενάριο: Luc Besson
Ηθοποιοί: Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm, Mila Jovovic...
Διάρκεια: 126΄
imdb

Υπόθεση
Κάθε 5000 χρόνια ένα κακό επιστρέφει για να απειλήσει τον κόσμο. Οι εξωγήινοι Mondoshawan, με τη βοηθεια μιας μυστικής αδελφότητας ιερέων, φυλούν 4 πέτρες και το 5ο Στοιχείο (το Τέλειο Ον) και υπόσχονται να επιστρέψουν όταν το κακό μας απειλήσει ξανά.

Στον 23ο αιώνα, το κακό επιστρέφει με τη μορφή ενός διαστημικού σώματος που απειλεί τη Γη. Ο βετεράνος Κόρμπεν Ντάλας καλείτί να προστατέψει τις πέτρες και το κλωνοποιημένο Τέλειο Ον απο τον αδίστακτο μεγιστάνα Ζοργκ.


Image

Άποψη
Μια κωμωδία επιστημονικής φαντασίας που δίχασε κοινό και κριτικούς, με τους μισούς να τη θεωρούν αριστούργημα και τους άλλους μισούς να τη θεωρούν αδιάφορη. Την είχα δει μικρός στο σινεμά και με εντυπωσίασε τόσο για τα εφέ όσο και για ευρηματικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν τον Besson. Να σημειωθεί οτι, απο όσο ξέρω, ειναι η πρωτη Ευρωπαϊκή ταινία blockbuster που ποντάρει τοσο πολυ στη δράση, τον εντυπωσιασμό και τα ψηφιακά εφέ, και για χρόνια κατείχε την υψηλότερη σε εισπραξιμότητα θέση απο κάθε άλλη Γαλλική ταινία.

Απο την αρχή η ταινία μου έφερνε στο μυαλό ευρωπαϊκά κόμικς που γνωρίζαμε απο εκδόσεις των Μαμούθcomix, της Βαβέλ ή του 9. Η αισθητική της ταινίας λες και ξεπήδησε απο τις σελίδες του Enki Bilal ή του Moebius (καθόλου τυχαίο, αφου ο τελευταίος συμμετείχε στην παραγωγή) ενώ τα ψευτο-μυστικιστικά στοχεία θυμίζουν κάτι απο τα έργα του Alexander Jodorowski. Αξίζει να σημειωθεί οτι ο Jodorowski μαζί με τον (παραδόξως) Moebius κατηγόρησαν τον Besson οτι αντέγραψε το κόμικ τους, το Incal.

Τα φουτουριστικά και σουρεαλιστικά ρούχα φέρουν την υπογραφή του Ζαν Πωλ Γκοτιέ. Την αισθητική της ταινίας πλαισιώνουν σε ρολο κομπαρσων, μοντέλα εξωτικής ομορφιάς (προφανώς μέσω του Γκοτιέ) που πολλες φορες κλεβουν την παράσταση για τα λίγα δευτερόλεπτα συμμετοχής τους.

Image

Το σενάριο βασίζεται σε μια εντελώς απλοϊκή ιδέα, και σε αυτό το σημείο απογοητεύει το στοιχείο της καθαρής επιστημονικής φαντασίας. Η "μυθολογία" που υποτίθεται οτι χτίζει αφήνει πολλά κενά, τα οποία αφήνουν τα περισσότερα στη φαντασία του θεατή ή παρασέρνονται απο τον καταιγισμό ευτράπελων, ανατροπών, καταδιώξεων και θεαματικής δράσης.

Κάτι που εκτίμησα και με εντυπωσίασε απο την πρώτη στιγμή στην ταινία είναι το πώς ο Besson "παίζει" με την ταινία και το κοινό, ανατρέποντας οτιδήποτε θα περιμέναμε. Για παράδειγμα η θεαματική καταδίωξη με τα ιπτάμενα οχήματα μέσα στη φουτουριστική μεγαλούπολη, συνοδεύεται απο ένα γρήγορο ανατολίτικο (Ινδικό? Αραβικό?) σκοπό. Το Τέλειο Ον, όπως το υποδύεται η Μίλα Γιόβοβιτς, έχει τη μορφή ενός φοβισμένου άγριου κοριτσιού που για το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας δεν μιλάει καν Αγγλικά. Ο Ντάλας είναι ο μόνος "κανονικός" άνθρωπος της ταινίας αφού όλοι οι υπόλοιποι άντρες είναι θηλυπρεπείς, ανόητοι, γκαφατζήδες, δειλοί ή απλά απαθείς κομπάρσοι. Όσο δε για τους δυο πρωταγωνιστές, τον "ήρωα" Ντάλας και τον "κακό" Ζοργκ, σε αντίθεση με ό,τι είθισται σε τέτοιες ταινίες, δε γνωρίζει ο ένας την ύπαρξη του άλλου: ενώ οι πράξεις και των δυο καθορίζουν τα γεγονότα, οι ίδιοι βρίσκονται στον ίδιο χώρο μόνο για λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου, χωρίς να συναντηθούν ή να επικοινωνήσουν ποτέ!!

Trailer

Τελευταία αλλαγή από Ξενέρωτας στις 04 Ιαν 2016, 19:11, στο σύνολο 1 αλλαγή.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 04 Ιαν 2016, 19:10

Από τις αγαπημένες μου ταινίες του Besson μαζί με το Léon: The Professional. Κι από τις λίγες που θυμάμαι τον Willis με μαλλιά. Επίσης εντυπωσιακός σε εμφάνιση Gary Oldman. Και ο Chris Tucker ορισμός της γελοιότητας. :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 05 Ιαν 2016, 00:14

ok, ξερω οτι θα με κραξετε (κι εγω θα με εκραζα) αλλά μου φάνηκε εξαιρετική ιδεά το μαικιγιαζ που άλλαζε με μια απλή κινηση, κατι σαν να ηταν ημιμόνιμο;

(κορες, σε εσας βασιζομαι, με καταλαβαινετε, δεν μπορεί...)
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 06 Φεβ 2016, 21:17

Η πιο χαρακτηριστικη σκηνη της ταινιας. Το τραγουδι σιγουρα το εχουν ακουσει και οσοι δεν εχουν καν ακουστα την ταινια :)))


Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Φεβ 2016, 13:58

Προσωπικά δεν μου άρεσε η ταινία πολύ..

6/10 είχα βάλει!!
Μου έδωσε την αίσθηση (όπως και όλες οι ταινίες αυτού του σκηνοθέτη) πως κάτι της έλλειπε... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Φεβ 2016, 16:27

Ούτε εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα, δυστυχώς, αν και δεν θυμάμαι πλέον για ποιους συγκεκριμένους λόγους. Κι εγώ ένα 6αράκι βλέπω να του έχω.

Πολύ όμορφο όμως το κομμάτι που μας έβαλες, Ξενέρωτα. Και στο τέλος κάνουν ένα όμορφο "φουτουριστικό" μπλέξιμο της φωνής με ηλεκτρονικές νότες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 07 Σεπ 2018, 20:18

Πραγματικα, ειναι μια απο τις τοπ αγαπημενες μου ταινιες! Τη πρωτη φορα που την ειδα, ειχα ''σκασει'' στα γελια! Πολυ πλακα, μπολικη δραση και ο Κρις Τακερ νομιζω ηταν ο πιο αστειος στην ταινια, με αυτην την αστεια φωνη που ειχε.... :))))
Για περιπετεια επιστημονικης φαντασιας ειναι φοβερη!
9/10! :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: The Fifth Element (Το Πέμπτο Στοιχείο) (1997)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 07 Σεπ 2018, 21:49

Η αλληλουχια των μηνυματων παραπεμπει σε αυτο που γραφω στην αρχη-αρχη:
δίχασε κοινό και κριτικούς, με τους μισούς να τη θεωρούν αριστούργημα και τους άλλους μισούς να τη θεωρούν αδιάφορη.

:μαναι:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες