The Game (1997)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Απρ 2013, 18:00

Image

Τίτλος: The Game
Έτος παραγωγής: 1997
Σκηνοθέτης: David Fincher
Σενάριο: John D. Brancato, Michael Ferris
Ηθοποιοί: Michael Douglas, Sean Penn, Deborah Kara Unger ...
Πρωτότυπη μουσική: Howard Shore
imdb

Υπόθεση
Ο Νίκολας Βαν Όρτον (Μάικλ Ντάγκλας) είναι ζάμπλουτος αλλά ζει μια ζωή μοναχική και απομακρυσμένη από τους ανθρώπους που κάποτε τον πλαισίωναν. Στα 48α γενέθλιά του τον επισκέπτεται ο μικρότερος αδερφός του, Κόνραντ (Σον Πεν), και του κάνει δώρο το τηλέφωνο μιας εταιρίας που οργανώνει ένα "παιχνίδι". Η περιέργεια θα ωθήσει τον Νίκολας να δει περί τίνος πρόκειται και δίχως να το καταλάβει θα βρεθεί μπλεγμένος σε ένα παιχνίδι αγωνίας, μυστηρίου και καταδίωξης από όπου όσο κι αν προσπαθεί δεν μπορεί να βγει.

Άποψη
Είναι μια καλοφτιαγμένη ταινία αγωνίας και μου αρέσει πολύ το ξεκίνημα με τα παλιά οικογενειακά πλάνα. Βλέπουμε την ιστορία μέσα από την υποκειμενική ματιά του πρωταγωνιστή, ζούμε την αγωνία του και βρισκόμαστε στη ίδια σύγχυση και στο ίδιο σκοτάδι που βρίσκεται κι αυτός.

Image

Εάν στο τέλος της ταινίας βάλεις κάτω την υπόθεση και πεις να την ελέγξεις, μάλλον έχει να σκαλώσεις σε πολλά σημεία αλλά όσο εξελίσσεται η ταινία δεν έχεις πραγματική εικόνα τί συμβαίνει και έτσι δεν μπορεί να ενοχλήσει κάτι. Πρόκειται, πάντως, για μια από αυτές τις ταινίες όπου πρέπει να συγχωρέσεις μια υπερβολή ώστε να μπορούν να συμβούν όλα τα υπόλοιπα.

Η μουσική λειτουργεί κάπως ιδιαίτερα σε όλη την διάρκεια της ταινίας, προσθέτοντας στην ένταση. Όλοι οι ηθοποιοί πολύ καλοί στους ρόλους του και επιπλέον η Deborah Kara Unger πολύ όμορφη τότε.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 24 Απρ 2013, 23:52

Την είχα δει λίγα χρόνια μετά την πρώτη προβολή της, και θυμάμαι να μου είχε αρέσει αρκετά. Μα πρέπει μάλλον να της κάνω μια επανάληψη.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 25 Απρ 2013, 13:50

Πολύ ωραία ταινία το "Παιχνίδι", που παίζει με τον θεατή :ρ
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 30 Απρ 2013, 01:12

Μπραβο φαρε, πολυ καλη προταση, εκει που το ειχα καταλαβει με μπερδεψε :μπράβο: :μπράβο:

Αβατάρι χρήστη
Χανκ Μουντυ
Μύστης
Αναρτήσεις: 95
Εγγραφή: 08 Απρ 2013, 19:40

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Χανκ Μουντυ » 01 Μάι 2013, 21:27

Δε νομιζετε οτι απο καποιο σημειο και μετα,τα πραγματα εγιναν λιγο υπερβολικα;Παντως,ναι,ειναι καλη ταινια.
And he who forgets will be destined to remember!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάι 2013, 22:23

όχι απλά υπερβολικά, υπερβολικότατα.. ειδικά το φινάλε. Πιστεύω πως στο τέλος βάλεις κάτω το σενάριο και το ελέγξεις, δεν θα σου πολυβγαίνει...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 02 Μάι 2013, 11:26

Η ταινία είναι από τις αγαπημένες μου.

Σαφώς και έχει υπερβολή, όπως σχεδόν το 90% των ταινιών το θέμα είναι πόσο όριο υπερβολής βάζει ο καθένας. Για παράδειγμα εγώ δεν βλέπω παραμύθια, κομιξ (μπατμαν, spiderman κ.λπ.), ταινίες που αυτοκίνητα πετάνε γιατί ξεπερνάνε το όριο υπερβολής που έχω βάλει στις ταινίες που παρακολουθώ.

Νομίζω όμως ότι στη συγκεκριμένη ταινία, και σωστά το ανέφερε στην παρουσίαση του Ο φαροφύλακας, η μεγάλη υπερβολή είναι μία (στην αρχή) αν συγχωρέσεις αυτή τα άλλα βγαίνουν φυσιολογικά, και επειδή την έχω δει τρεις φορές νομίζω ότι το σενάριο βγαίνει κατά 90% ίσως και παραπάνω.
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Μάι 2013, 14:11

Μιας και το συζητάμε..

(όποιος δεν την έχει δει, ας μην ανοίξει εδώ τις αποκαλύψεις, μπορεί αληθινά να του χαλάσει την ταινία).
καταρχήν είναι δύσκολο να δεχτείς πως όλοι έχουν την υποκριτική ικανότητα, και μάλιστα σε τόσο μεγάλο βαθμό, όπως η πρώην γυναίκα του, ο αδερφός του, ο δικηγόρος του.

Ειδικά ο δικηγόρος του, δεν στέκει να μπει και να παίζει αυτό το, από κάθε άποψη ριψοκίνδυνο παιχνίδι, αντί απλά να ανοίξει τα μάτια του εργοδότη του.

Σκηνές όπως εκεί που το ταξί πέφτει στο νερό δεν νομίζω πως στέκουν. Δηλαδή πώς μπορούν να είναι τόσο σίγουροι πως δεν θα πνιγεί επειδή π.χ. χτυπάει το κεφάλι του και χάνει τις αισθήσεις του ή γενικά επειδή θα βρεθεί σε σύγχυση εκεί πέρα, ή απλά επειδή δεν θα του έρθει η ιδέα μέσα στον πανικό, το πιο πιθανό άλλωστε, να χρησιμοποιήσει το χερούλι.

Τέτοιες απιθανότητες έχει πολλές.

Όμως πέρα από τα πολλά τέτοια επιμέρους σημεία, τα δυο πιο βασικά είναι τα εξής:

Καταρχήν πώς είναι σίγουροι πως ο Νίκολας στο τέλος θα τα βρει "όλα καλά" και δεν θα οργιστεί και θα τους μηνύσει, και δεν θα μπουν όλοι τους στην φυλακή;

Έπειτα, το κόστος της όλης οργάνωσης είναι αστρονομικό (και μόνο να αντικατασταθεί ο γυάλινος θόλος με ακίνδυνο γυαλί, μιλάμε ήδη για ένα τεράστιο ποσό). Ποιος τα πληρώνει όλα αυτά; Ο Νίκολας δεν έχει συναινέσει. Και πώς ξέρουν πως θα συναινέσει στο τέλος;



Νομίζω πως είναι πολλά τέτοια θέματα που έχει το σενάριο αλλά κατά την διάρκεια δεν έχεις εικόνα και έτσι δεν σε ενοχλούν. Όμως γι' αυτό λέω πως αν στο τέλος βάλεις κάτω το σενάριο και πεις να το εξετάσεις, έχει πολλά μικρά και μεγάλα θέματα να σκαλώσεις.

Πάντως κι εμένα μου άρεσε η ταινία και γι' αυτό την είδα, άλλωστε, δύο φορές και της σκάρωσα εδώ παρουσίαση. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Game (1997)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Σεπ 2018, 14:30

Περιεργη ταινια, την ειδα πριν μια βδομαδα. Μου αρεσε, γενικα μου αρεσουν οι ταινιες με τον Νταγκλας. Ειχε πολλη αγωνια και μυστηριο.
8/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες