Seven (1995)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Απρ 2013, 13:59

Είναι πράγματι πολύ δυνατό θρίλερ, περιέχει όμως και πολύ αποκρουστικές σκηνές, που δεν είναι η προτίμησή μου στα θρίλερ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 26 Ιαν 2016, 04:23

Μολις ειδα το Seven του Ντεϊβιντ Φιντσερ με τον Μπραντ Πιτ και τον Μοργκαν Φριμαν. Ειχαν περασει πανω απο δεκα χρονια που το ειδα κι ετσι ηταν σαν να το εβλεπα για πρωτη φορα. Συγκλονιστικο αστυνομικο θριλερ, με πολυ ωραια σκοτεινη ατμοσφαιρα, αψογος στον ρολο του ο Μοργκαν Φριμαν ( αντιθετως ο Μπραντ Πιτ δεν με επεισε τοσο πολυ), μου αρεσε κι η μουσικη που ταιριαζε με ολο το σκηνικο. Στο τελευταιο 20 λεπτο η αγωνια ειχε φτασει στα υψη, απο τα πιο ανατρεπτικα κι ανατριχιαστικα φιναλε που εχω δει σε ταινια! :προσκυνώ:
Να ρωτησω, " Το κοριτσι που εξαφανιστηκε" που βλεπω οτι ειναι σκηνοθετημενο κι αυτο απο τον Φιντσερ, στεκει επαξια διπλα στο seven, αξιζει δηλαδη το διωρο του;
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 26 Ιαν 2016, 10:50

Ιαβέρη πολύ ωραίο το Gone Girl, χωρίς όμως κατά τη γνώμη μου να φτάνει στα επίπεδα του Seven. Είναι σε άλλο στυλ βέβαια. Δες το, αλλά χωρίς να έχεις στο μυαλό σου το Seven.
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Ιαν 2016, 13:28

Καμια σχέση οι δύο ταινίες... :ναι:
Το Gone Girl από το καστ μέχρι το σενάριο είναι ψιλοαδιάφορα σε αντίθεση με τις υπερ ερμηνείες του Φρήμαν και του Σπέισι (και του Μπράντ :)))) ) σε συνδυασμό με το σφιχτοδεμένο σενάριο και την σκηνοθεσία του Φίντσερ...

Γενικά τώρα μιλώντας για τον σκηνοθέτη, δύο καλές ταινίες έχει κάνει...
Το Seven και το Fight Club... Από κει και μετά απλά διεκπεραιώνει... :όχισουλέω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 26 Ιαν 2016, 14:03

Συμφωνώ Νικόλα, αν και το Gone Girl μου άρεσε. Βέβαια ξαναλέω, όχι στα επίπεδα του Seven και του Fight Club.
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Ιαν 2016, 17:36

Εμένα πάλι, το Gone Girl μου άρεσε πολύ περισσότερο από το Fight Club, που γενικά δεν με ενθουσίασε αν και ομολογώ ότι είχε ασυναγώνιστο φινάλε. Απ' το Seven ξεχωρίζω τον αγαπημένο μου Κέβιν Σπέισι.

Γενικά, ο Φίντσερ δεν είναι κι ο αγαπημένος μου, αν και αναγνωρίζω το ταλέντο του. Απλά μάλλον εμένα δεν μου ταιριάζει πολύ. Απ' ό,τι βλέπω έχω 8 στο Seven, το Game και το Gone Girl, 7 στο Κορίτσι με το Τατουάζ και 6άρια στον Μπέντζαμιν Μπάτον, το Panic Room και το Fight Club.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Ποια ταινία είδες πρόσφατα;

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 26 Ιαν 2016, 20:32

Ιαβερης έγραψε:Να ρωτησω, " Το κοριτσι που εξαφανιστηκε" που βλεπω οτι ειναι σκηνοθετημενο κι αυτο απο τον Φιντσερ, στεκει επαξια διπλα στο seven, αξιζει δηλαδη το διωρο του;


Εγω Ιαβερη θα σου ελεγα να τις δεις ολες τις ταινιες του,ειναι απο τους καλυτερους(και αγαπημενους μου σκηνοθετες).Το Gone Girl κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ταινιαρα.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 27 Ιαν 2016, 01:32

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, παιδια. Ψηθηκα για gone girl. :ναι: Με εκπληξη μου διαπιστωνω οτι τελικα εχω δει τις περισσοτερες ταινιες του Φιντσερ χωρις να γνωριζω οτι ειναι δικη του δουλεια:

Το κοριτσι με το τατουαζ 8*
Fight Club 9*
Μπεντζαμιν Μπατον 9*
Social Network 4* καθως και το σουπερ ντουπερ βαρετο, για τα γουστα μου παντα, Ζodiac! :κάτω:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 27 Ιαν 2016, 11:17

Η Seven είναι εξαιρετικό δείγμα αστυνομικού θρίλερ και από τις ταινίες που άφησαν το σημάδι τους στην δεκαετία του '90.

Προσωπικά με γοητεύει η νοσηρότητα που εμποτίζει την ατμόσφαιρα καθ' όλη την διάρκεια της χωρίς να δείχνει κάτι ιδιαίτερα ακραίο, περισσότερο παίζει με τον νου δημιουργώντας έντονες εικόνες που στοιχειώνουν την σκέψη και όχι το βλέμμα.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Seven (1995)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Ιαν 2016, 13:25

Εγώ πάλι δύσκολα θα έλεγα πως δεν δείχνει κάτι "ακραίο". Π.χ. με την μία μου έρχεται η αποκρουστικότατη σκηνή με τον "λαίμαργο" ή η άλλη με τον "οκνηρό"... Σκληρές σκηνές για μένα. Είναι ένα θρίλερ που πατάει καί σε τέτοιες σκηνές, πέρα από τα άλλα του χαρίσματα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες