Pulp Fiction (1994)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 16 Οκτ 2018, 14:08

Image
Τίτλος: Pulp Fiction
Έτος: 1994
Σκηνοθέτης: Quentin Tarantino
Σενάριο: Quentin Tarantino
Ηθοποιοί: Uma Thurman, Samuel L. Jackson, John Travolta, Bruce Willis
Διάρκεια: 154'
Imdb

Υπόθεση:
Ο Jules Winnfield και o Vincent Vega είναι δύο εκτελεστές που είναι έξω για να ανακτήσουν μια βαλίτσα που έχει κλαπεί από τον εργοδότη τους, το αφεντικό της μαφίας Marcellus Wallace. Ο Wallace ζήτησε επίσης από τον Vincent να πάρει τη γυναίκα του Mia λίγες ημέρες αργότερα, όταν ο Wallace ο ίδιος θα είναι έξω από την πόλη. Ο Butch Coolidge είναι ένας γέρος πυγμάχος που καταβάλλεται από τον Wallace να χάσει την επόμενη πάλη του. Οι ζωές αυτών των φαινομενικά άσχετα ατόμων που υφαίνονται μαζί αποτελείται από μια σειρά από αστεία και περίεργα επεισόδια.

Image

Κριτική:
Η ταινία έχει ''ιδιαίτερους'' διαλόγους, "έξυπνη" σκηνοθεσία και φυσικά η πλοκή η οποία παρουσιάζεται αναχρονιστικά (όπως και στο Reservoir Dogs και στο Kill Bill Volume 1), είναι ένα μεγάλο συν. Στην ταινία κυριαρχεί το μαύρο χιούμορ και η χιουμοριστική διάθεση και αυτό είναι επίσης ένα πλεονέκτημα, κυρίως για τους φαν του είδους. Η μουσική είναι καταπληκτική. Ο Ταραντίνο χρησιμοποιεί ρετρό κομμάτια στις ταινίες του, πρώτον επειδή του αρέσουν και δεύτερον για να τις κάνει πιο κουλ. Η ερμηνεία που μου άρεσε αρκετά ήταν της Ούμα Θέρμαν που για το νεαρό της ηλικίας της τότε τα πήγε πολύ καλά. Επίσης, να τονίσω ότι είμαι φαν του Τραβόλτα και θεωρώ ότι σε όλους τους ρόλους του είναι πολύ καλός. Η ταινία είναι cult classic και γι'αυτό θεώρησα ότι οπωσδήποτε έπρεπε να βρίσκεται στην Κινηματογραφική Λέσχη. Βάζω 7/10.

Η ταινία ήταν υποψήφια για πολλά Όσκαρ, όμως κέρδισε μόνο Καλύτερου Πρωτότυπου Σεναρίου.


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 17 Οκτ 2018, 01:36

Για πολυ καιρο ηξερα τον τιτλο σαν ονομα, και μαλιστα σαν κατι εξαιρετικο, που εκανε εντυπωση τη δεκαετια του 90. Οταν τελικα μετα απο χρονια ειδα την ταινια, καταλαβα προς τι ο χαμουλης. Πραγματικα με εντυπωσιασε.

Τα χαρακτηριστικα της ταινιας μου γαργαλουν τον εγκεφαλο, οπως η αναχρονιστικη αφηγηση, η υπερβολικη βια σε σημειο κωμωδιας, οι απροβλεπτες και αβολες στιγμες που βγαζουν γελιο χωρις να ειναι αστειες, οι μακροσυρτοι διαλογοι που αποσυντονιζουν απο την ταινια αλλα και χτιζουν ενταση πριν την εκρηξη...

Φαινεται οτι ο Ταραντινο εχει εντελως διαφορετικες καταβολες και ερεθισματα απο μενα, και δεν πιανω τις αναφορες που κανει στη μουσικη και γενικως τις δεκαετιες του 70 κλπ, κινηματογραφικα ομως μου φανηκε ιδιοφυια. Ειναι η ταινια που τον εφερε στο προσκηνιο και προσωπικα τη θεωρω την καλυτερη και πιο ταραντινική. Την εχω σαν σημειο αναφορας υποσυνειδητα οποτε βλεπω δικη του ταινια.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Οκτ 2018, 17:46

Δεν μου αρέσει ο Ταραντίνο, γενικότερα. Την συγκεκριμένη ταινία, στον καιρό της, την βρήκα σχετικά οκ. Στα μείον της η πολλή ωμή βία, που εμένα δεν με ψυχαγωγεί.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 18 Οκτ 2018, 22:03

Φαροφύλακας έγραψε:Δεν μου αρέσει ο Ταραντίνο, γενικότερα. [...] Στα μείον της η πολλή ωμή βία, που εμένα δεν με ψυχαγωγεί.


Δεν μπορώ να σκεφτώ ταινία του Ταραντίνο χωρίς πολλή ωμή βία. :χμ:
Απ' όσες έχω δει τουλάχιστον.
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Οκτ 2018, 11:24

Φαροφύλακας έγραψε:Στα μείον της η πολλή ωμή βία, που εμένα δεν με ψυχαγωγεί.


Περα απο τη βια, υπαρχουν κι αλλα πραγματα να θαυμασει κανεις στις ταινιες του, π.χ. σεναριο, σκηνοθεσια, μουσικη, ερμηνειες ηθοποιων κλπ... :ναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Οκτ 2018, 14:45

Ξενέρωτας έγραψε:Ειναι η ταινια που τον εφερε στο προσκηνιο και προσωπικα τη θεωρω την καλυτερη και πιο ταραντινική. Την εχω σαν σημειο αναφορας υποσυνειδητα οποτε βλεπω δικη του ταινια.


Ακριβώς αυτό!
Απλά στο "σύμπαν" του Ταραντίνο, η εισαγωγή έγινε με το "Reservoir Dogs"! :)
Όλες οι επόμενες δημιουργίες του, για μένα, θα βρίσκονται για πάντα στην σκιά των 2 αυτών πρώτων του δημιουργιών...

Βάγγυ έγραψε:Δεν μπορώ να σκεφτώ ταινία του Ταραντίνο χωρίς πολλή ωμή βία. :χμ:
Απ' όσες έχω δει τουλάχιστον.


Έτσι είναι Βάγγυ.
Βέβαια στο "Inglourious Basterds" θεωρώ πως η βία είναι αρκετά επιτηδευμένη.
Σαν ταινία δεν έχει τον αυθορμητισμό των προηγούμενων ταινιών (μέχρι εκείνη την στιγμή δλδ) του Ταραντίνο. Γιαυτό και για μένα είναι η πιο αδύναμη δημιουργία του... :ναι:
Ευτυχώς κάπως έσωσε την παρτίδα ο Κρίστοφ Βαλτζ!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Οκτ 2018, 16:32

Ναι, επισης δεν μπορει καποιος να λεει "αντικειμενικα, οι υπολοιπες θα βρισκονται στη σκια του, ειναι η καλυτερη ταινια του κλπ" και απο την αλλη να λεει οτι και καλα δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα στη τεχνη...αυτο με μπερδευει πολυ... :χμ:

Τεσπα, εγω αν ηταν να καταταξω καπως τις ταινιες του απο την αγαπημενη μου εως την λιγοτερο αγαπημενη μου θα τις ειχα καταταξει ως εξης:
1. Kill Bill (1&2) [2003/2004]
2. Inglourious Basterds (2009)
3. Django Unchained (2012)
4. Death Proof (2007)
5. Jackie Brown (1997)
6. Reservoir Dogs (1992)
7. Pulp Fiction (1994)
8. The Hateful Eight (2015)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Οκτ 2018, 17:42

Ναι το βλέπω πως είσαι μπερδεμένη μιας και εγώ παραθέτω την προσωπική μου γνώμη και δεν βάζω κάτω να μετρήσω την αξία των ταινιών.
Υπάρχει διαφορά στο "δεν μου αρέσει μια ταινία" και στο "δεν μου αρέσει μια ταινία, άρα δεν είναι καλή και δεν έχει αξία".
Επίσης ο καθένας αντιλαμβάνεται ένα έργο όσο μπορεί...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Οκτ 2018, 18:13

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Ναι το βλέπω πως είσαι μπερδεμένη μιας και εγώ παραθέτω την προσωπική μου γνώμη και δεν βάζω κάτω να μετρήσω την αξία των ταινιών.
Υπάρχει διαφορά στο "δεν μου αρέσει μια ταινία" και στο "δεν μου αρέσει μια ταινία, άρα δεν είναι καλή και δεν έχει αξία".
Επίσης ο καθένας αντιλαμβάνεται ένα έργο όσο μπορεί...


Πρωτον, δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη, ειπα απλα οτι δεν ειναι ταινιαρα. Δευτερον, απο τη στιγμη που λες "θα μεινουν [οι αλλες] για παντα υπο τη σκια των πρωτων δυο ταινιων του" σημαινει οτι ΕΣΥ υποβιβαζεις την αξια των αλλων ταινιων...θεωρεις ανωτερο το Pulp Fiction και καλα κανεις γνωμη σου ειναι, αλλα δεν μπορεις να λες οτι "αντικειμενικα θα παραμεινουν για παντα στη σκια των αλλων δυο". Ποιος το λεει αυτο; Αλλο να πεις "μου αρεσε περισσοτερο" και αλλο αυτο... :όχισουλέω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Pulp Fiction (1994)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Οκτ 2018, 07:31

Μπιατριξ, ο Νικολας δεν ειπε "αντικειμενικα", αντιθετως ειπε "για μενα"
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες