Dracula (1992)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Σεπ 2018, 15:43

Image

Τίτλος: Dracula
Έτος παραγωγής: 1992
Σκηνοθεσία: Francis Ford Coppola
Σενάριο: James V. Hart
Ηθοποιοί: Gary Oldman, Wynona Ryder, Keanu Reeves, Anthony Hopkins
Πρωτότυπη Μουσική: Wojciech Kilar
Διάρκεια: 128'
Imdb

Υπόθεση:
Είναι βασισμένο στο βιβλίο ''Δράκουλας'' του Μπραμ Στόκερ.
Το 1462, ο Βλαντ Ντράκουλα, μέλος του Τάγματος των Δραγόνων, επιστρέφει στο σπίτι του μετά τη νίκη του εναντίον των Τούρκων. Η σύζυγός του, Ελιζαμπέτα, αυτοκτόνησε όταν άκουσε κάποιες ειδήσεις που έλεγαν για το θάνατο του Βλαντ (ενώ ήταν ψευδείς). Γεμάτος θυμό που η γυναίκα του αυτοκτόνησε, ο Ντράκουλα γκρεμίζει το παρεκκλήσι του και ορκίζεται στο Θεό ότι θα αναστηθεί από τον τάφο για να πάρει εκδίκηση για το θάνατο της Ελιζαμπέτα με όλες τις δυνάμεις του σκότους.
Αιώνες αργότερα, ο αιμοσταγής Κόμης Δράκουλας εγκαταλείπει τα βουνά της Τρανσυλβανίας και μετακομίζει στην....Αγγλία, σε μία βίλα που έχει αγοράσει σε ένα ήσυχο προάστειο.
Εκεί θα ερωτευθεί σφόδρα την γυναίκα του κτηματομεσίτη του, Jonathan Ηarker, την Μίνα, η οποία είναι έτοιμη να παραδοθεί στην λαγνεία του αίματος του κόμη Δράκουλα....
Για κακή του τύχη, στο ίδιο μέρος βρίσκεται ο αδυσώπητος κυνηγός βρικολάκων, ο Δρ. Αμπραάμ Βαν Χέλσινγκ, ο οποίος είναι αποφασισμένος να σταματήσει τον κύκλο αίματος....

Image

'Αποψη:
Μία εξαιρετική ταινία με εντυπωσιακά σκηνικά, έντονα ατμοσφαιρική και με μια πλοκή που εξελίσσεται πλημμυρισμένη με άφθονες δόσεις δυναμισμού, ρομαντισμού και αισθησιασμού.
Το καστ είναι άψογο και οι ερμηνείες, ειδικά του Γκάρι Όλντμαν και του Άντονι Χόπκινς, είναι καταπληκτικές. Σίγουρα το σενάριο είναι αρκετά αλλαγμένο από το αντίστοιχο του βιβλίου αλλά αυτό λίγη σημασία έχει.
Για μένα είναι η καλύτερη ταινία του Κόπολα, όσον αφορά το σκηνοθετικό κομμάτι.
Βάζω 9/10.

Η ταινία κέρδισε τα εξής βραβεία Όσκαρ:
1. Όσκαρ Καλύτερης Ενδυματολογίας (1993) - Έικο Ισιόκα
2. Όσκαρ Καλύτερου Μακιγιάζ (1993) - Μισέλ Μπέρκ, Γκρεγκ Κάνομ
3. Όσκαρ Καλύτερου Μοντάζ Ήχου (1993) - Ντέιβιντ Στόουν, Τομ ΜακΚαρθι


Τελευταία αλλαγή από Μπιατριξ Κιντο στις 11 Σεπ 2018, 16:19, στο σύνολο 3 αλλαγές.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Σεπ 2018, 16:07

Μπιατριξ η συγκεκριμένη ταινία είναι μια από τις πολύ αγαπημένες μου. Την έχω δει ίσα με 10 φορές και πάντα ανακαλύπτω κάτι καινούργιο από την μαγεία της.
Καλά έκανες και την παρουσίασες, μιας και έλειπε από το φόρουμ μας! :μπράβο:

Μερικές παρατηρήσεις πάνω στην υπόθεση της ταινίας...

- Η Ελιζαμπέτα αυτοκτόνησε όταν έλαβε ένα γράμμα που την πληροφορούσε πως ο άντρας είχε σκοτωθεί στο πεδίο της μάχης. Ένα γράμμα που το είχαν στείλει οι Τούρκοι για να εκδικηθούν τον Κόμη Βλαντ που τους κατατρόπωσε.

- Πάνω στην τρέλα και το μένος που είχε ενάντια του Χριστού, ο Κόμης δεν καταστρέφει την εκκλησία, μόνο καρφώνει με την σπάθα του τον Μεγάλο Σταυρό που βρίσκεται στο κέντρο του ναού και από και ξεχειλίζει ένας ποταμός αίματος...

- Στο Λονδίνο, ο Κόμης επιτέθηκε μόνο στην Λούσι, την αδελφική φίλη της Μίνας. Επίσης πήγε στην Αγγλία για να συναντήσει την Μίνα, που ουσιαστικά ήταν η μετεμψύχωση της αγαπημένης του Ελιζαμπέτας και όχι να επιδοθεί σε αθλοπαιδιές!! :ρ

- Ο Βαν Χέλσινγκ δεν βρέθηκε τυχαία στο Λονδίνο. Τον κάλεσε ο Δρ. Σιούαρντ, μιας και αδυνατούσε ο ίδιος να εξηγήσει την ασθένεια της Λούσι.

Τέλος, το σενάριο σε σχέση με το βιβλίο έχει μια και μοναδική αλλαγή / προσθήκη.
Τον έρωτα του Κόμη Δράκουλα με την Ελιζαμπέτα / Μίνα. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Σεπ 2018, 16:17

Κι εμενα ειναι μια απο τις αγαπημενες μου, αν και εχω καμποσα χρονακια να τη δω, thanks για τις επισημανσεις! :πάνω: (αν και δεν ηθελα να το περιγραψω με τοσο ανατριχιαστικες λεπτομερειες) :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Σεπ 2018, 17:09

Εμένα αυτή η ταινία, παραδόξως, δεν μου άρεσε αν κι ίσως φταίει πως την είδα σε ακατάλληλες συνθήκες τότε που βγήκε. Κάποια στιγμή θα πρέπει να την ξαναδώ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 13 Σεπ 2018, 09:09

Όντως πολύ ατμοσφαιρική ταινία!
Αυτό που μου έκανε εντύπωση όταν ξαναείδα την ταινία (την πρώτη φορά που την είδα ήμουν πολύ μικρή για να το καταλάβω) ήταν η προφορά του Κιάνου Ρηβς.
Φήμες λένε ότι ο Τσάρλι Σιν και ο Τζόνι Ντεπ ήταν αρχικές επιλογές για τον ρόλο αλλά ο Κιάνου ήταν πιο διάσημος.



Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν κάποιες σκηνές όπου ενίσχυαν την αίσθηση της βικτοριανής εποχής, όπως η παρακάτω

Image

αλλά και η περίεργη σκηνή όπου ο Δράκουλας συναντάει την Μίνα σε ένα κινηματογράφο, που αν και δεν υπάρχει στο βιβλίο είναι πολύ καλή. Από την μια υπάρχει ο κόσμος που θαυμάζει την τεχνολογική εξέλιξη και από την άλλη ο Δράκουλας με τις υπερφυσικές του δυνάμεις αποκαλύπτεται στην Μίνα.

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 13 Σεπ 2018, 10:25

Γιατι η φωτο στη παρουσιαση δεν εμφανιζεται; τι επαθε; :ωιμέ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Σεπ 2018, 10:35

Γιατί η φωτο στην οποια παραπέμπεις δεν υπάρχει (πια)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 13 Σεπ 2018, 10:56

Α, τωρα την εμφανιζει.... :ανέκφραστος:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Σεπ 2018, 11:59

Ασάρα έγραψε:Αυτό που μου έκανε εντύπωση όταν ξαναείδα την ταινία (την πρώτη φορά που την είδα ήμουν πολύ μικρή για να το καταλάβω) ήταν η προφορά του Κιάνου Ρηβς.


Προσωπικά ο συγκεκριμένος ηθοποιός μου φάνηκε σαν παραφωνία μέσα σε όλη την ταινία...
Δεν με έπεισε καν πως ήταν ερωτευμένος με την Μίνα.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dracula (1992)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Σεπ 2018, 13:00

Από όσο καταλαβαίνω είναι ένας συμπαθητικός και καλός άνθρωπος αλλά παίζει να μην έχει χειρότερο ηθοποιό το χόλιγουντ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες