The Thirteenth Floor (Το Δέκατο Τρίτο Πάτωμα) (1999)

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

The Thirteenth Floor (Το Δέκατο Τρίτο Πάτωμα) (1999)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 21 Φεβ 2017, 11:02

Image

Τίτλος: The Thirteenth Floor
Ελληνικός τίτλος: Το Δέκατο Τρίτο Πάτωμα
Έτος παραγωγής: 1999
Σκηνοθεσία: Josef Rusnak
Σενάριο: Daniel F. Galouye (book), Josef Rusnak, Ravel Centeno-Rodriguez
Ηθοποιοί: Craig Bierko, Armin Mueller-Stahl, Gretchen Mol, Vincent D'Onofrio ...
Διάρκεια: 100'


Υπόθεση
Οι οραματιστές Hannon Fuller και Douglas Hall έχουν δημιουργήσει με τη βοήθεια της τεχνολογίας ένα πρόγραμμα που σε μεταφέρει σε μια ζωντανή προσομοίωση της πόλης του Λος Άντζελες το 1937. Όταν ο Fuller δολοφονείται, βασικός ύποπτος είναι ο Hall, ο οποίος στην προσπάθειά του να θυμηθεί τι έγινε, παρασύρεται από το ίδιο του το δημιούργημα.

Image

Άποψη
Το "The Thirteenth floor" προβλήθηκε στους κινηματογράφους την ίδια χρονιά με το "Matrix". Αυτές οι δύο ταινίες θεωρούνται πρωτοποριακές όσον αφορά το θέμα το οποίο διαπραγματεύονται - αν εξαιρέσουμε το "Tron" του 1982 - δηλαδή έναν δημιουργημένο ψηφιακά κόσμο του οποίου οι κάτοικοι του τον θεωρούν πραγματικό.
Η διαφορά τους έγκειται στο γεγονός ότι ενώ το "Matrix" έγινε μεγάλη εμπορική επιτυχία με δύο σίκουελ στην συνέχεια, το "13ο Πάτωμα" βυθίστηκε στην αφάνεια και είναι γεγονός πως όποτε συμβαίνει να γίνεται κάποια αναφορά σε διάφορες συζητήσεις για ψηφιακά δημιουργημένους κόσμους, το πρώτο επιχείρημα που φέρνουμε ως παράδειγμα είναι το "Matrix", κάτι που αδικεί κατά την άποψη μου το "The Thirteenth floor", γιατί είναι μια πολύ καλή ταινία η οποία διαπραγματεύεται το θέμα με πιο ρεαλιστικό τρόπο, επικεντρώνοντας κυρίως σ’ αυτή καθ’ αυτή την εικονική –ψηφιακή πραγματικότητα ως ανθρώπινο δημιούργημα, σε αντίθεση με το Matrix του οποίου ο ψηφιακός κόσμος είναι δημιούργημα των μηχανών.

Το συνεπακόλουθο λοιπόν ερώτημα που δημιουργείται είναι σε ποιόν θα χρεώσουμε την πρωτοτυπία του σεναρίου. Στον συγγραφέα Daniel F. Galouye και στο βιβλίο του «Simulacron-3» γραμμένο το 1964 και των σεναριογράφων Josef Rusnak και Ravel Centeno – Rodriquez που επιμελήθηκαν την κινηματογραφική διασκευή, ή στους Lilly και Lana Wachowski που είναι οι σεναριογράφοι του Matrix ?
( Αυτό το ερώτημα μου φέρνει στον νου ένα ανάλογο ερώτημα που αφορά την σύλληψη του Απειροστικού Λογισμού. Αν και χρεώνεται στον Νεύτωνα εντούτοις δεν είναι λίγοι εκείνοι που υποστηρίζουν πως η εργασία του βασίζεται σε μελέτες που είχε ήδη πραγματοποιήσει πολύ πριν τον Νεύτωνα ο Λάμπνιτς. Αυτός βέβαια που είναι παγκοσμίως γνωστός και το όνομα του χρησιμοποιείται ως μονάδα μέτρησης της δύναμης είναι ο Νεύτων). Ο καθένας μπορεί να κάνει τις δικές του υποθέσεις και να εξάγει τα δικά του αποτελέσματα.

Image

Επιστρέφοντας στην ταινία θα έλεγα πως είναι μια καλή ταινία χαμηλού προϋπολογισμού, που παραδίδει μαθήματα συνοχής, γραμμικότητας και έλλειψης αντιθέσεων και κενών. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν ένα φιλμ νουάρ φαντασίας, γιατί έχει όλα εκείνα τα στοιχεία που σε παραπέμπουν προς αυτή την κατεύθυνση, δηλαδή επιβλητική, μουντή και κλειστοφοβική ατμόσφαιρα με αρκετό μυστήριο και παρ’ όλο που παρακολουθείται με ενδιαφέρον γίνεται προβλέψιμη κατά την διάρκεια της αφού ο θεατής που θα την δει, έχει πλέον κινηματογραφική εμπειρία από ανάλογες θεματολογίες. Στην εποχή της όμως ήταν πρωτοποριακή, μα λόγω της μεγάλης εμπορικής επιτυχίας του Matrix έμεινε στην σκιά του.


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Thirteenth floor (1999)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Φεβ 2017, 13:01

Την είδα την ταινία πριν πολλά χρόνια και απλά θυμάμαι πως μου άρεσε. Μου κάνει κέφι να την ξαναρίξω.

Να 'σαι καλά που μας την θύμησες, Ονειρευτή. :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: The Thirteenth floor (1999)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 21 Φεβ 2017, 18:20

Το ίδιο κι εδώ, την είδα πριν χρόνια, καλή ταινία αλλά το Matrix πήρε όλη τη δόξα.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: The Thirteenth floor (1999)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 21 Φεβ 2017, 20:28

Εμένα το παράδοξο που συνέβει μ' αυτή την ταινία ήταν, πως όταν επέλεξα για να την δω από το βίντεο κλάμπ της περιοχής μου, δεν γνώριζα απολύτως τίποτα για την υπόθεση της και μάλιστα την νοικίασα ας πούμε αναγκαστικά, μόνο και μόνο για να μπω σ' ένα πρόγραμμα μειωμένου τιμολογίου ενοικίασης ταινιών, που ισχύει για ένα μήνα. Ήμουν απολύτως σίγουρος πως δεν την είχα ξαναδεί. Παρακολουθώντας όμως την ταινία, κατά διαστήματα είχα την αίσθηση πως μου ήταν οικεία η θέαση της. Κάποιες σκηνές της ταινίας μου φαινόντουσαν όχι ακριβώς ότι τις γνώριζα, αλλά ότι τις είχα ξαναζήσει ήδη με κάποιον τρόπο. :χμ:
Περίεργο συναίσθημα και πολύ συναφές με το θέμα της ταινίας !!! :ωιμέ:
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: The Thirteenth floor (1999)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 01 Ιούν 2017, 09:58

Είναι απ'τις ταινίες που θέλω να δω απ'την στιγμή που βγήκαν αλλά ποτέ δεν βλέπω γιατί όλο κάποια άλλη θα διαλέγω :γρμβ:
Ονειρευτής έγραψε:Ήμουν απολύτως σίγουρος πως δεν την είχα ξαναδεί. Παρακολουθώντας όμως την ταινία, κατά διαστήματα είχα την αίσθηση πως μου ήταν οικεία η θέαση της.

:αργκ: Είσαι σίγουρος πως δεν είχεις πετύχει αυτό το βιντεοκλιπ;

Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: The Thirteenth floor (1999)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 20 Ιούν 2017, 21:21

Τσίου έγραψε:
:αργκ: Είσαι σίγουρος πως δεν είχεις πετύχει αυτό το βιντεοκλιπ;


... και ναι και όχι !!!! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: The Thirteenth floor (1999)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 20 Ιούν 2017, 22:05

Δεν την έχω δει την ταινία αν και θέλω γιατί το τρέηλερ με ψήνει.

Νομίζω ότι κυρίως χάρη στο τραγούδι των HIM την θυμούνται οι περισσότεροι. Εντωμεταξύ, τον Ville Valo πρέπει να τον μισούσε ο στυλίστας και ο μακιγιέρ του βίντεο κλίπ, δεν εξηγείται αλλιώς τόση κακογουστιά. Τον κατέστρεψε τον άνθρωπο :όχισουλέω:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)


Επιστροφή “δεκαετία του 1990”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες