El Sur (Ο Νότος) (1983)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

El Sur (Ο Νότος) (1983)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Δεκ 2016, 00:42

Image

Τίτλος: El Sur
Ελληνικός τίτλος: Ο Νότος
Έτος παραγωγής: 1983
Σκηνοθεσία: Víctor Erice
Σενάριο: Víctor Erice
Ηθοποιοί: Omero Antonutti, Sonsoles Aranguren, Icíar Bollaín
Πρωτότυπη μουσική: Enric Granados
Διάρκεια: 95΄


Οι αναμνήσεις μια γυναίκας από την σχέση με τον πατέρα της, όταν ήταν παιδί.

Image

Μια γλυκόπικρη αργόσυρτη εξιστόρηση την οποία ένιωσα σε σημεία να έρχεται κοντά μου και να με αγγίζει. Όπως στο γράμμα που διαβάζει ο Αγουστίν στο καφέ και την απέραντη απόσταση που μπορεί να χωρίζει δυο ανθρώπους που κάποτε υπήρξαν τόσο κοντά.

Στο κέντρο, λοιπόν, ο Αγουστίν κι η κόρη του η Εστρέγια. Ο Αγουστίν, ο αινιγματικός πατέρας με την χαρισματική προσωπικότητα, με το μαγικό χάρισμα να βρίσκει πού υπάρχει νερό μέσα στην γη, ο πατέρας με τα μυστικά. Κι η Εστρέγια με την παιδική της αγάπη γι’ αυτόν να προβάλει μέσα από αναμνήσεις.

Ο νότος κάπου μακριά. Μια χώρα μακρινή κι αινιγματική σαν τον πατέρα, μια οικογενειακή ανάμνηση από πού ήρθε κάποτε ο Αγουστίν.

Το φιλμ με κόκκο, κάποιες φορές θολό και με ιδιαίτερα χρώματα, με το κόκκινο να φέγγει πραγματικά, σε μια πολύ ευχάριστη αισθητική στο σύνολό της.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: El Sur (Ο Νότος) (1983)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Δεκ 2016, 21:00

Και μόνο που βλέπω ποιός έγραψε την πρωτότυπη μουσική, θέλω να την δω πάραυτα!!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: El Sur (Ο Νότος) (1983)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Απρ 2020, 00:25

Η ταινια μου αρεσε θα ελεγα. Στην αρχη ομολογω οτι μου φαινοταν λιγο αργη, αλλα μετα αρχισε να αποκτα ενδιαφερον. Μου αφησε και μενα μια γλυκοπικρη γευση. Ηταν ενα νοσταλγικο ταξιδι του κοριτσιου στο παρελθον οπου επικεντρωνεται στη σχεση της με τον πατερα της.. ωραια αφηγηση, ομορφη φωτογραφια, ενδιαφερουσα σκηνοθεσια και πολυ καλη η ερμηνεια του μικρου κοριτσιου. Ηταν ομορφο, αθωο και νοσταλγικο, κανοντας σε να νιωθεις ευχαριστα στη διαρκεια του, αλλα σου αφηνει και μια γλυκοπικρη γευση στο τελος. 8/10
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: El Sur (Ο Νότος) (1983)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Απρ 2020, 10:05

Χαίρομαι που σου άρεσε, Μπιατριξ.

Έχει ενδιαφέρον το ότι Ο Νότος θεωρείται μια ταινία ημιτελής και συνάμα ολοκληρωμένη.

Η ταινία ποτέ δεν ολοκληρώθηκε κατά το σενάριο και ποτέ δεν έφτασε τον αρχικό σχεδιασμό για 2,5 ώρες μήκος. Ο σκηνοθέτης την άφησε στην μέση χωρίς να είναι ξεκάθαρο το γιατί. Ίσως για χρηματικούς λόγους, ίσως γιατί ο σκηνοθέτης την θεώρησε ολοκληρωμένη ως έχει. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, όταν την βλέπεις δεν έχεις την αίσθηση του ανολοκλήρωτου. Κι άλλωστε πού αρχίζει και πού τελειώνει μια ιστορία;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: El Sur (Ο Νότος) (1983)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Απρ 2020, 11:28

Ω, αυτο δεν το ηξερα.. :αργκ: οντως, δεν φαινοταν καθολου ημιτελης.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες