Ko to Tamo Peva (Το Λεωφορείο) (1980)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Ko to Tamo Peva (Το Λεωφορείο) (1980)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Σεπ 2015, 23:33

Image

Τίτλος: Ko to Tamo Peva
Ελληνικός τίτλος: Το Λεωφορείο
Αγγλικός τίτλος: Who's Singin' Over There?
Έτος παραγωγής: 1980
Σκηνοθεσία: Slobodan Sijan
Σενάριο: Dusan Kovacevic
Ηθοποιοί: Pavle Vuisic, Dragan Nikolic, Danilo 'Bata' Stojkovic…
Πρωτότυπη μουσική: Vojislav Kostic
Διάρκεια: 86΄


Υπόθεση
Κάπου στο 1941 κι ενώ ο πόλεμος μαίνεται παντού τριγύρω, ένα ταλαίπωρο λεωφορείο, με έναν αλλοπρόσαλλο συνδυασμό από επιβάτες, ξεκινά από την σέρβικη επαρχία για το Βελιγράδι σε έναν δρόμο με πολλά εμπόδια.

Image

Άποψη
Όλη η ταινία είναι η βασανισμένη διαδρομή του παλιού λεωφορείου, γεμάτη περιπέτειες, μια μικρή ζωή από μόνη της, με τα ανθρώπινα δράματα και το χιούμορ της.

Δυο νεαροί τσιγγάνοι μ' ένα ακορδεόν και μια άρπα στόματος (εκείνο το ρημάδι που βγάζει μια μονότονη νότα) φροντίζουν κάθε τόσο για ένα μουσικό διάλειμμα με στίχους πάνω στα όσα διαδραματίζονται, κι από εκεί και πέρα μια φλογέρα ντύνει άλλα σημεία της διαδρομής.

Είναι μια από αυτές τις απλές, ανθρώπινες ταινίες που καταφέρνουν εύκολα πολύ περισσότερα από όσα πασχίζουν να καταφέρουν κάτι τεράστιοι προϋπολογισμοί και άτσαλα σενάρια του Χόλιγουντ.

Μια ταινία που την είδα παιδί, αρχές του '80, και την ξανάδα τώρα. Μου άρεσε τότε και μου άρεσε και πάλι. Δοσμένη με χιούμορ, θα σε κάνει να γελάσεις με τις φάρσες που μπορεί να σκαρώνει η ίδια η ζωή κι οι άνθρωποι στην κάθε μέρα τους.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ko to Tamo Peva (Το Λεωφορείο) (1980)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 23 Δεκ 2015, 17:01

Τι απολαυστική ταινία ήταν αυτή!! Την είχα προσέξει χάρη στην παρουσίαση και σκεφτόμουν να την δω κάποια στιγμή, η οποία τελικά ήρθε συντομότερα καθώς μου προτάθηκε στο πλαίσιο του παιχνιδιού «Δες μια αγαπημένη μου ταινία»... με αποτέλεσμα να ενταχθεί και στις δικές μου αγαπημένες κωμωδίες!

Image

Δεν βρήκα το παραμικρό ψεγάδι, όλα ήταν άψογα: σκηνοθεσία, ερμηνείες - άπαντες οι ηθοποιοί φυσικότατοι - σενάριο μέχρι και την μουσική συμπάθησα καθώς ήταν απόλυτα ταιριαστή και συνέβαλε στο εύθυμο κλίμα - τόσο εύθυμο που βρέθηκα να γελάω δυνατά μόνη μου και μάλιστα μέσ' τα χαράματα αφού είχα την έμπνευση να την δω σε ακατάλληλη ώρα (προς στιγμήν φοβήθηκα πως θα ακούσω την γειτόνισσα να μου χτυπάει τον τοίχο διαμαρτυρόμενη και μάλιστα απόρησα που δεν το έκανε - μιλάμε για γέλιο ακατάσχετο - αλλά θυμήθηκα πως είναι ελαφρώς βαρύκοη :χαχα: )
Ιδίως το σημείο όπου αμφισβητούν την ικανότητα του υιού να οδηγεί με δεμένα μάτια... με όποια επακόλουθα έχει αυτή η αμφισβήτηση ήταν το αγαπημένο μου - και γενικότερα πατέρας και γιος ήταν υπέροχοι! :)))

Από τις καλύτερες κωμωδίες που έχω δει, άκρως κωμική διατηρώντας παράλληλα εντυπωσιακή αξιοπρέπεια - κάτι που προσωπικά θαύμασα και εκτίμησα ιδιαίτερα, μιας που το χιούμορ μπορεί εύκολα να ολισθήσει προς το χονδροειδές (όχι πως δεν έχει τύχει να μου αρέσει και χιούμορ τέτοιου είδους). Για εμένα αγγίζει την τελειότητα!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Ko to Tamo Peva (Το Λεωφορείο) (1980)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 29 Νοέ 2016, 21:21

Μου άρεσε κι εμένα η ταινία χωρίς να συμμερίζομαι απόλυτα, βέβαια, το σχεδόν 9άρι που χτυπάει στην imdb.

Μου άρεσε αυτή η 'ο,τι να' ναι' παρέα που μαζεύτηκε σ' αυτό το ξεχαρβαλωμένο λεωφορείο και ξεκάθαρα αποτελεί μικρογραφία της σερβικής κοινωνίας. Υπάρχει και μια πετυχημένη ανάλυση ενός χρήστη στην imdb για το αλληγορικό μήνυμα της ταινίας.

Μαζί με τον μικρό τσιγγάνο που χοροπήδαγε παίζοντας την άρπα βρήκα απολαυστική την σκηνή με τον τύπο που κυνήγαγε τα γουρούνια :))))


Θεώρησα πολύ πετυχημένο το τραγούδι στο άνοιγμα και το κλείσιμο της ταινίας. Σαν να έκλεισε ένας κύκλος που ξεκίνησε με χαρά και τελείωσε με πόνο.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ko to Tamo Peva (Το Λεωφορείο) (1980)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Αύγ 2017, 18:24

Είδα χθες την συγκεκριμένη ταινία! :)))

Μου άρεσε πάρα πολύ.
Νομίζω ότι ο σκηνοθέτης επηρεάστηκε και από το αρχαίο δράμα διατηρώντας το χορικό στοιχείο. Ο τύπος με τον ακορντεόν και ο γιός του θεωρώ πως είχαν τον ρόλο του χορού στην ταινία! :ναι:

Κατά τα άλλα η υπόθεση δεν έκανε καμια κοιλιά ενώ σε κάποιες φάσεις γελούσα μόνος μου.

Κορυφαία σκηνή για μένα εκεί που ο τύπος προσπαθεί να αποδείξει ότι η γέφυρα είναι σταθερή και πέφτει μέσα στο ποτάμι.
Το γράφω και γελάω ακόμα!


Μεγάλου ατού της ταινίας η επιλογή ηθοποιών!
Από τον χαζούλη οδηγό του λεωφορείου μέχρι τον πειναλέο αρραβωνιαστικό της κοπέλας...

8/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες