They Live (Ζουν Ανάμεσα μας) (1988)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

They Live (Ζουν Ανάμεσα μας) (1988)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 23 Αύγ 2015, 21:46

Image

Τίτλος: They Live
Ελληνικός Τίτλος: Ζουν Ανάμεσα μας
Έτος παραγωγής: 1988
Σκηνοθέτης: John Carpenter
Σενάριο: Ray Nelson, John Carpenter
Ηθοποιοί: Roddy Piper, Keith David, Meg Foster
Πρωτότυπη μουσική: John Carpenter, Alan Howarth
Διάρκεια: 93΄


Υπόθεση
Ο John Nada, εργάτης που ψάχνει για δουλειά στο Los Angeles, ανακαλύπτει ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου που του επιτρέπουν να βλέπει το αληθινό πρόσωπο αυτών που εξουσιάζουν και της πραγματικότητας γύρω του.


Image

Άποψη
"I have come here to chew bubblegum and kick ass... and I am all out of bubblegum" η πιο γνωστή φράση αυτής της ταινίας, δημιούργημα του John Carpenter, εμπνευσμένο από ιστορία του Ray Nelson με τίτλο Eight O'clock in the Morning. Ο σκηνοθέτης αδυνατώντας να βρει αρκετά λεφτά για να ξεπεράσει τις προηγούμενες δουλειές του, μας χαρίζει ένα b-movie που όμως έκανε παρόμοια επιτυχία και προσωπικά είναι απ'τις αγαπημένες μου.

Χωρίς κάποιο γνωστό όνομα ηθοποιού αλλά με τον παλαιστή Roddy Piper (που πέθανε τέλος του Ιουλίου σε ηλικία 61 ετών), δίνει το δικό του χτύπημα στην εξουσία παρουσιάζωντας πολιτικούς και πλουσίους σαν εξωγήινους που μας ελέγχουν με υποσυνείδητα μηνύματα. "Υπάκουσε, το χρήμα είναι ο θεός σου, μην αμφισβητείτε την εξουσία" κι άλλα παρόμοια κάνουν την εμφάνιση τους σε ταμπέλες, περιοδικά, διαφημίσεις καθώς ο πρωταγωνιστής φορά τα γυαλιά του. Μία παγκόσμια συνομωσία κατά της ανθρωπότητας. Θα τη χαρακτήριζα διαχρονική και πυροδοτεί διάφορες θεωρίες που ακούγονται μέχρι και σήμερα (πχ ότι ο Obama είναι γκρίζος, ο Bush ερπετό κλπ).

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: They Live (Ζουν Ανάμεσα μας) (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Αύγ 2015, 22:55

Είναι στα όρια του b-movie, αλλά από την πάνω μεριά. Κλασική κι αγαπημένη, αλλά γενικά μου αρέσει ο Κάρπεντερ. (7☆)

Θυμάμαι πως το Nightmares and Dreamscapes του Στίβεν Κινγκ, που όμως βγήκε αργότερα, εμπεριέχει ένα διήγημα με τίτλο "The Ten O'Clock People" που πραγματεύται την ίδια ιδέα. ( Ψάχνοντας τώρα, βλέπω πως τα διηγήματα αυτού του βιβλίου γίνανε σειρά το 2006 αν και όχι το συγκεκριμένο διήγημα. )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: They Live (Ζουν Ανάμεσα μας) (1988)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 25 Αύγ 2015, 12:40

Φαροφύλακας έγραψε:Θυμάμαι πως το Nightmares and Dreamscapes του Στίβεν Κινγκ, που όμως βγήκε αργότερα, εμπεριέχει ένα διήγημα με τίτλο "The Ten O'Clock People" που πραγματεύται την ίδια ιδέα. ( Ψάχνοντας τώρα, βλέπω πως τα διηγήματα αυτού του βιβλίου γίνανε σειρά το 2006 αν και όχι το συγκεκριμένο διήγημα. )


To They Live, όπως γράφει κι ο Ζόφος στην παρουσίαση, βασίστηκε στο διήγημα του Ray Nelson "Eight O'clock in the Morning". Νομίζω ότι η ομοιότητα των τίτλων (με το "Ten O' Clock People") δεν είναι συμπτωματική, και ίσως πρόκειται για ένα φόρο τιμής σ' αυτό το διήγημα και/ή στην ταινία του Κάρπεντερ. Άλλωστε στο Nightmares and Dreamscapes υπάρχουν άλλα δύο διηγήματα στα οποία ο Κινγκ μιμείται το στυλ άλλων συγγραφέων (του Άρθουρ Κόναν Ντόυλ και του Ρέιμοντ Τσάντλερ) αποτίοντας έτσι φόρο τιμής σ' αυτούς.

Τη σειρά την έχω δει - προτιμώ τα διηγήματα :)

Όσο για την ταινία, κι αυτή την έχω δει, όμως την έχω ξεχάσει. Μου άφησε καλές εντυπώσεις, όμως.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: They Live (Ζουν Ανάμεσα μας) (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Αύγ 2015, 11:10

Μιλάμε για εποχές που ο Κάρπεντερ (κατ' εμέ) κεντούσε κινηματογραφικά....

Με μηδαμινό μπάτζετ έβγαζε κορυφαίες ταινίες!! Εμένα είναι από τις αγαπημένες μου :ναι:
Βέβαια σε όσους την έχω προτείνει, σχεδόν όλοι με έκραξαν.... :λυγμ:

Η σκηνή πάλης ανάμεσα στον Ρόντνι και το μαύρο φίλο του και βέβαια η ατάκα της τσιχλόφουσκας για μένα είναι δείγματα μεγάλου σκηνοθέτη!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: They Live (Ζουν Ανάμεσα μας) (1988)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 23 Σεπ 2018, 14:33

Η σκηνη της μαχης με τον φιλο του ειχε πολλη πλακα...! Εκει που νομιζες οτι τελειωσε, ξαναρχιζαν παλι... :)))) Τεσπα, η ταινια ειχε πολυ δραση, χαβαλε, νομιζω οτι εχει πολλα στοιχεια b-movie και μου αρεσει γενικα αυτο το στυλ...αν και το τελος ηταν λιγο ασαφες...
Γενικα, πολυ καλη, σιγουρα μια απο τις αγαπημενες μου!
8/10! :μπράβο:

Και κατι αλλο που προσεξα: η Meg Foster δεν μοιαζει πολυ με την Kirstie Alley? :χμ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: They Live (Ζουν Ανάμεσα μας) (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Σεπ 2018, 10:44

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Και κατι αλλο που προσεξα: η Meg Foster δεν μοιαζει πολυ με την Kirstie Alley? :χμ:


Μοιάζει λίγο, αλλά νομίζω η Κρίστι Άλει είναι πιο όμορφη! :)

Πάντως για το τέλος που είπες νομίζω πως

ήταν τελείως ξεκάθαρο. Ο Τζον λίγο πριν πεθάνει καταφέρνει να απενεργοποιήσει την κεραία που έδινε κάλυψη στους εξωγήινους με αποτέλεσμα οι άνθρωποι να είναι πλέον σε θέση να δουν τον κόσμο όπως είναι.
Βλέπουν πια τους εξωγήινους και τα μηνύματα τους.
Θεωρητικά η αντίσταση θα ξεκινήσει! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες