Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2015, 11:02

Image
Τίτλος: Dead Ringers
Ελληνικός τίτλος: Οι διχασμένοι
Έτος παραγωγής: 1988
Σκηνοθεσία: David Cronenberg
Σενάριο: David Cronenberg, Norman Snider, Bari Wood, Jack Geasland
Ηθοποιοί: Jeremy Irons, Geneviève Bujold
Μουσική: Howard Shore
Διάρκεια: 116΄


Υπόθεση
Οι δίδυμοι Beverly και Elliot Mantle είναι δύο λαμπροί γυναικολόγοι, όμοιοι σαν δύο σταγόνες νερό και ειδικευμένοι στον τομέα της γυναικείας στειρότητας. Καθ’ ομοίωσιν της ψυχοσύνθεσής τους, η ζωή του ενός συμπληρώνει τη ζωή του άλλου και μοιράζονται τα πάντα, ακόμα και τις γυναίκες! Είναι οι δύο πόλοι της αυτής προσωπικότητας, της ίδιας σκέψης, του ίδιου εγκεφάλου, ο Elliot όμως είναι το επικρατούν ημισφαίριο: ο Beverly είναι συνεσταλμένος και ιδιαίτερα ευαίσθητος και δεν διαθέτει την εξωστρέφεια και το savoir faire του αδελφού του. Η Claire Niveau είναι μια εκκεντρική ηθοποιός, εθισμένη στις αμφεταμίνες, η οποία δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και μπαίνει στη ζωή των διδύμων, αρχικά ως ασθενής και στη συνέχεια ως μέλος ενός ιδιόμορφου ερωτικού τριγώνου, του οποίου την ύπαρξη η ίδια αγνοεί.

Image

Άποψη
Εντάξει εκ πρώτης όψεως φαίνεται απλό... 2 αδέλφια που μοιάζουν σαν σταγόνες νερό, ο ένας γοητευτικός και τολμηρός και ο άλλος εσωστρεφής που κοιμάται με τις γυναίκες που του παραδίδει κατά καιρούς ο "γόης" αδελφός του. Όμως η ταινία στην εξέλιξη της δεν είναι τόσο ευχάριστη. Ο Κρόνενμπεργκ ανοίγει σιγά σιγά τις πτυχές των χαρακτήρων με σχεδόν χειρουργικό τρόπο.

Ο Τζέρεμι Άιρονς εξαιρετικός στον διπλό ρόλο πείθει μέσω των λεπτομερειών. Ο Κρόνεμπεργκ με μικρές πάντα λεπτομέρειες μας αφήνει να ξεχωρίζουμε ποιος είναι ποιος. Παρόλα αυτά σε κάποιες στιγμές τα 2 αδέλφια έχουν κρίσεις χαρακτήρα και συνείδησης που εν τέλει σου δημιουργεί κάποιες απορίες.

Οι παραπάνω ισορροπίες χαλάνε όταν εμφανίζεται στην ζωή τους μια ηθοποιός του Χόλυγουντ με πρόβλημα στην τεκνοποίηση. Ο μεν ένας αδελφός την βλέπει σαν μια ενδιαφέρουσα ερωτική εμπειρία ενώ αντίθετα ο άλλος σαν μια σπάνια ιατρική περίπτωση με παραμόρφωση μήτρας.

Η συνέχεια συγκλονιστική. Ένα ερωτικό τρίγωνο που πολλές φορές καταλήγει σε διεστραμμένο πάθος και αγγίζει τα όρια της τρέλας..

Ο Κρόνενμπεργκ με την συγκεκριμένη ταινία αφήνει πίσω του τα B-movies και τις ταινίες τύπου "Μύγα" και "Νεκρή Ζώνη",αλλά σαν γνήσιος body artist μετακινείται πάντα με οδηγό το ανθρώπινο σώμα σε τρόμους και φοβίες που προέρχονται από το νου και το σκοτάδι της ανθρώπινης ψυχής. Άρα μετά το σώμα η ψυχή. Κάτι που και ο ίδιος ο Γιουνγκ θα θεωρούσε απόλυτα φυσιολογικό.

Τρέηλερ

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Νοέ 2016, 14:27

Η ταινία είναι αρκετά καλή δεδομένου και της εποχής που γυρίστηκε...
Ετσι κι αλλιώς ο σκηνοθέτης προσπαθεί να εστιάσει περισσότερο στον χαρακτήρα και την ψυχοσύνθεση των διδύμων παρά στα εντυπωσιακά εφέ.
Στα συν ο εξαιρετικός Τζέρεμι Αιρονς ο οποίος έστω και απο ενα βλέμμα ή τη στάση του σώματος καταφέρνει να ερμηνεύει δύο όμοιους εμφανισιακά αλλά τόσο διαφορετικούς ψυχολογικά χαρακτήρες.
Επίσης κάποιες σκηνές όπως στο χειρουργείο με τις άλικες ποδιές τύπου τσαντόρ ήταν εντυπωσιακές και μου άρεσαν...
Στα πλην θα βάλω την διάρκεια εφόσον ο ρυθμός δεν μπορούσε να είναι πιο γρήγορος... κάποια στιγμή, κοντά στην ώρα
,με κούρασε,μετά άρχισε να κυλάει σε πιο καλό ρυθμό.
Η πρωταγωνίστρια επίσης δεν με έπεισε σε καμία στιγμή ούτε για τον χαρακτήρα που κλήθηκε να ερμηνεύσει ούτε για τον ρόλο που αυτός διαδραματίζει στην πλοκή...
Τέλος υπήρξαν και κάποιες σκηνές όπου η σκηνοθεσία ήταν μέτρια όπως και το μοντάζ σε ολόκληρη την ταινία το οποιο ήταν κακό...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Νοέ 2016, 18:52

Σκηνοθεσία μέτρια.... Μάλιστα... :ανέκφραστος:
Κακό μοντάζ;;;

Μήπως θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;;; :)

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως το παίξιμο του Άιρονς οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στις οδηγίες του Κρονενμπεργκ...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2016, 19:09

Την είδα κι εγώ, πριν καιρό, μάλλον μετά από παρότρυνση του Δε Κιντ. Μου άρεσε η αίσθηση του αγαπημένου '80 σε συνδυασμό με την παράξενη ιστορία αλλά από εκεί και πέρα, δυστυχώς, δεν με τράβηξε η πλοκή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Νοέ 2016, 20:23

Νικόλα η σκηνοθεσία έγραψα ότι είχε εξαιρετικές στιγμές αλλά και μέτριες... Δλδ είχε σκαμπανεβάσματα κι όχι μέτρια.
Στο μοντάζ τι πιο συγκεκριμένος να γίνω;
Οποιος την είδε ας πει την άποψη του...

Για το υστερόγραφο ,κι ας έχω τις επιφυλάξεις μου μιας και τον Αιρονς εγώ (αλλά πιστεύω κι εσύ) τον έχω δει σε άπειρες ταινίες και είναι πάντοτε πολύ καλός,αν τα εύσημα πάνε στον σκηνοθέτη
τότε θα πρέπει να πάει και το ανάθεμα για την πρωταγωνίστρια...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 28 Νοέ 2016, 20:30

Ωχ κατάλαβα Νικόλα.. αν σε πείραξε η άποψη του Θεατή (που εγώ τον βρήκα και επιεική..) τι έχει να γίνει με τη δική μου..!! :χαχα: :χαχα: Δηλαδή εσύ δε βλέπεις ότι οι σκηνές είναι μπαλταδιασμένες?? Τύπου "τι κάνεις ρε χασάπη??". Εγώ σ' όλη την ταινία ένιωθα ότι έχουμε χάσει καρέ. Λες και λείπουνε κομμάτια. Δεν ξέρω εγώ όσα ξέρετε εσείς κι αν αυτό το αποτέλεσμα ωφείλεται στη σκηνοθεσία ή στο μοντάζ ή που αλλού, εγώ ξέρω πως δεν ήταν καλό (από τη σκοπιά μου) κι ότι ΜΟΝΟ ο Άιρονς έσωζε το όλο θέμα κι αυτό δεν ωφείλεται στις οδηγίες του Κρόνεμπερκ (και λίγο τον εκμεταλλεύτηκε..) αλλά στο ότι είναι ηθοποιάρα. Ας πούμε δες και το αποτέλεσμα όταν τον σκηνοθετεί ο Τορνατόρε να δεις πόσο πιο πάνω είναι.. Νομίζω ότι επιτηδευμένα γυρίζονται πολλές ταινίες όπως γυρίζονται και με σκοπό να γίνουν ιδιαίτερες και να ξεχωρίζουν. Το θέμα είναι αυτή η προσπάθεια να είναι και επιτυχής. Για μένα η συγκεκριμένη δεν ήτανε. Πραγματικά καταλαβαίνω ότι σε όλους μας αρέσουν ορισμένοι σκηνοθέτες και το έργο τους και τα υπερασπιζόμαστε όταν νιώθουμε ότι κάποιος δεν εκλαμβάνει αυτά που εκλαμβάνουμε εμείς, αλλά πραγματικά απορώ που δεν το βλέπεις. Απ' όλες τις κριτικές σου και εδώ και στην άλλη λέσχη βλέπω ότι έχεις και τις γνώσεις και τη διάκριση και ένα βαθύ ένστικτο του τι διαβάζεις ή του τι παρακολουθείς. Πιστεύα ότι θα ήσουν πιο αντικειμενικός κι ας του έχεις αδυναμία του συγκεκριμένου σκηνοθέτη. Όπως και να 'χει ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του, δεν προσπαθεί κανείς να σου τον αποκαθηλώσει, αλλά η γνώμη μου είναι ότι η ταινία είχε προδιαγραφές και την έκαψε μόνος του..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Νοέ 2016, 21:19

@Θεατής

Καταρχήν για μένα ο Τζέρεμι Άιρονς είναι υπερτιμημένος και αν έχει παίξει κάτι αξιοπρόσεκτο αυτό είναι μόνο οι ταινίες του Κρόνενμπεργκ...
Από κει και μετά το κλασικό μοτίβο...
Όσο αφορά την πρωταγωνίστρια σε αντίθεση με σένα την βρήκα ταιριαστή στον ρόλο και πειστική... Άρα δεν υπάρχει κάτι να ξεδιαλύνουμε...
Τέλος, εγώ πάλι δεν είδα τίποτα στραβό στο μοντάζ...

΄@Τόνια

Φτάνει που το βλέπεις εσύ ότι είναι κομμένες. Τι να πει ολόκληρος Κρόνενμπεργκ... :)

Επίσης αν ο σκηνοθέτης δεν ξέρει να καθοδηγήσει τον ηθοποιό, δεν πάει να ειναι και ο ίδιος ο Λόρενς Ολιβιέ, μάπα θα βγει η ερμηνεία.. (πόσο μάλλον ο μέτριος Τζέρεμι)...
Τορνατόρε... Ο σκηνοθέτης των κλισέ...
Όχι αγαπητή! Δεν πρόκειται επ' ουδενί να συγκρίνω τον αγαπημένο μου σκηνοθέτη με τον Τορνατόρe και τις ηθικοπλαστικές ταινίες του...
Θα μπορούσα να σου πω ότι δεν κατάλαβες καν τι θέλει να πει η ταινία ούτε πως κινείται το σύμπαν του Κρόνενμπεργκ αλλά εγώ δεν είμαι ισοπεδωτικός.

Τέλος, ας υπάρξει από μέρους σας μια στοιχειώδης ευγένεια όταν μιλάτε για τον αγαπημένο σκηνοθέτη κάποιου άλλου και όσο γίνεται να αποφεύγονται χαρακτηρισμοί.
Αν δεν υπάρχει πάλι ευγένεια, ας υπάρξει σεβασμός... :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 28 Νοέ 2016, 21:41

Δεν έχουμε να συζητήσουμε κάτι άλλο πάνω στην ταινία μιας και είσαι φανατισμένος(ως προς το συγκεκριμένο θέμα) αγαπητέ μου. Απέναντι σου, όπως και σε όλους τους συμφορουμίτες μου δείχνω πάντα και ευγένεια και σεβασμό αλλά και εκτίμηση (που άνετα το παρέβλεψες). Τώρα του Κρόνεμπεργκ δεν του χω και καμιά υποχρέωση.. προτιμώ τους "κλισεδιάριδες" μιας και είμαι αρκετά απαίδευτη. Όσο για το σύμπαν του, καλύτερα να μην το πλησιάζουμε εμείς οι κοινοί θνητοί και το μιάνουμε!! :ναι: :)

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Νοέ 2016, 22:02

Νόμιζα οτι τα νήματα των ταινιών είναι για να γράφουμε την άποψη μας όσοι την είδαμε κι οχι φόρος τιμής του εκάστοτε σκηνοθέτη.
Δεν εκανα την παρουσίαση της... Διαβάζοντας ξανά το κείμενο μου δεν βλέπω που είμαι αγενής.
Αν έχω παραβεί κάποιο κανόνα του φορουμ καλό θα είναι να μου τον πεις.
Η άποψη μου λοιπόν ηταν σε περίπτωση που δεν το προσεξες θετική. Είπα οτι είναι μια αρκετά καλή ταινία με καλά στοιχεία αλλά κι ορισμενες αδυναμίες.
Λυπάμαι αλλά θα σου ζητησω εγώ να είσαι ευγενής και να δείχνεις σεβασμό στους συμφορουμιτες σου που έχουν μια διαφορετική άποψη...
Επίσης καλό θα είναι οι λεπτές ειρωνίες να λείπουν... :ναι:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2016, 22:18

βασικά η Τόνια ήτανε πιο "σκληρή", ίσως δίχως να προβέψει την ευαισθησία του Νικόλα για τον Κρ. Από την άλλη ο Νικόλας απαξίωσε τον Άιρονς. Εγώ θα πρότεινα να κλείσουμε την αντιπαράθεση κάπου εδώ πέρα. Από εδώ και κάτω δεν θα πάει κάπου καλύτερα...

;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες