Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Νοέ 2016, 22:19

Τόνια συμφωνώ με αυτά που είπες!! Εκτός από το φανατισμένος, το οποίο ηχεί άσχημα... :)

Θεατή ρίξε μια ματια παρακάτω...
-Τι κάνεις χασάπη
-Μπαλταδιασμένες
-Κατέστρεψε μια ιδέα, την έκαψε μόνος του
-Μόνο ο Άιρονς έσωσε την ταινία
κλπ κλπ...

Κανείς δεν σου είπε να αποδώσεις φόρο τιμής στον σκηνοθέτη. Ούτε σε σένα ούτε σε κανέναν άλλον...
Οι παραπάνω χαρακτηρισμοί δεν είναι λέω την γνώμη μου, αλλά χλευάζω τον σκηνοθέτη και την ταινία... Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά!

Η ευγένεια είναι αμφίδρομη. Φυσικά αυτό πήγαινε στην Τόνια κι όχι σε σένα, αλλά επειδή συνήθως όταν γράφω κάτι στον έναν απαντάει κι ο άλλος νομίζω ο πληθυντικός ταιριάζει, Τι λες κι εσύ;;
Την διαφορετική άποψη την σέβομαι, όταν όμως τεκμηριώνεται. :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 28 Νοέ 2016, 22:42

Φαροφύλακα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά πρέπει να ξεκαθαριστούν ορισμένα πράγματα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Νικόλα το ότι συμμετέχουμε και οι δύο σε πολλές κοινές συζητήσεις συμβαίνει επειδή βλέπουμε όλες τις ταινίες μαζί. Οπότε παρόμοια χρονική περίοδο τις σχολιάζουμε κι όλας. Σε πολλές περιπτώσεις οι απόψεις μας συγκλίνουν. Άλλες φορές, όπως κι εδώ ίσως σε κάποια σημεία, όχι. Από κει και πέρα είμαστε διαφορετικές προσωπικότητες με τη δική του γνώμη ο καθένας, με διαφορετικούς λογαριασμούς κι ο καθένας μας είναι υπόλογος γι αυτά που γράφει, οπότε καλό θα ήταν ο καθένας να μας αντιμετωπίζει ξεχωριστά. Τα μπαλταδιάσματα, τα ανέφερα εγώ σε σχέση με το τι μου έβγαλε σε πολλά σημεία η ταινία. Είναι πολύ πιθανό να είμαι τελείως λάθος αλλά αυτή είναι μόνο και μόνο η άποψη μου. Ποιος την υπολογίζει αν δε θέλει?? Από κει και πέρα με συγχωρείς αν λόγω της ευαισθησίας ως προς το συγκεκριμένο σκηνοθέτη, σε πλήγωσα (πράγμα που θα 'ταν χαζό) διότι είναι μια απλή γνώμη μιας κοπέλας και όπως σου είπα ούτε προσπαθεί κανείς ούτε και μπορεί να αποκαθηλώσει τον αγαπημένο σκηνοθέτη, ηθοποιό κλπ του άλλου, μιας κι ο καθένας έχει καταλήξει στις προτιμήσεις του για κάποιους λόγους. Πάντως καλό είναι να διαχωρίζουμε το σεβασμό απέναντι στους συνομιλητές-συμφορουμίτες μας, από το σεβασμό ή την άποψη τους σε μια ταινία.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Νοέ 2016, 23:07

Νικόλα ξαναξαναδιαβασα (!!) το μήνυμα με την άποψη μου και την βλέπω μια χαρά τεκμηριωμένη.
Η διαφωνία σου μάλλον είναι σε θέματα γούστου...εγώ προσωπικά σε αυτά τα θέματα εφαρμοζω την μέθοδο του πατσά... άλλος τρελαίνεται κι άλλος οπως κι εγω ούτε να τον μυρίσει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2016, 23:09

( Θεατή, ο Νικόλας, από όσο καταλαβαίνω, μιλάει μόνο για την Τόνια. )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Νοέ 2016, 23:13

Α εντάξει... :)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Νοέ 2016, 23:22

Αλλά νομίζω ότι εντάξει, πάνω-κάτω συνεννοηθήκαμε, έτσι; :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Dead Ringers (Οι Διχασμένοι) (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Νοέ 2016, 10:14

Βασικά δεν υπάρχει κανένα θέμα! :))

Πχ και στον Φαροφύλακα δεν άρεσε η ταινία, αλλά οκ δεν έβγαλε και το φτυάρι να την θάψει! :))))

Με τον Θεάτη είχαμε αναλύσει σε βάθος το Serbian Film και μάλιστα κάναμε και μια (κατά την γνώμη μου) εξαιρετική αντιπαραβολή με το Oldboy!
Οπότε η γνώμη του για την ταινία του Κρόνεμπεργκ είναι σεβαστή.
Βέβαια να πω την αλήθεια ειδικά στον Κρόνενμπεργκ μου βγαίνει ένας υπερπροστατευτισμός, μάλλον λόγω της αδυναμίας που έχω στις ταινίες του. Και πάλι όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα να πω πως οι 3 τελευταίες του ήταν μετριότατες! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες