Three Fugitives (Οι Τρεις Φυγάδες) (1989)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Three Fugitives (Οι Τρεις Φυγάδες) (1989)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Φεβ 2014, 00:33

Image

Τίτλος: Three Fugitives
Ελληνικός τίτλος: Οι Τρεις Φυγάδες
Έτος παραγωγής: 1989
Σκηνοθέτης: Francis Veber
Σενάριο: Francis Veber
Ηθοποιοί: Nick Nolte, Martin Short, Sarah Rowland Doroff...
Πρωτότυπη μουσική: David McHugh
Διάρκεια: 96΄


Υπόθεση
Ο Λούκας είναι ένας ληστής τραπεζών, με πλούσιο ενεργητικό, που στην αρχή της ιστορίας βγαίνει από την φυλακή αποφασισμένος να ακολουθήσει τον σωστό δρόμο. Μπαίνει σε μια τράπεζα να εισπράξει μια επιταγή κι εκεί γίνεται ληστεία από τον ερασιτέχνη Νεντ, ο οποίος έχει την ατυχή έμπνευση να πάρει τον Λούκας σαν όμηρο. Η μοίρα, λοιπόν, θα δέσει τον Λούκας, τον Νεντ και την μικρή του κορούλα, κι οι τρεις θα βρεθούν φυγάδες σε ένα μακρύ κυνηγητό, κλέφτες κι αστυνόμοι.

Image

Άποψη
Μια κωμωδία απλή και σε σημεία με την απλοϊκότητα της φαρσοκωμωδίας, που όμως εμένα μου ταίριαξε, με έκανε να γελάσω πολύ αλλά και να συγκινηθώ. Έχει ένα πολύ καλό δέσιμο ανάμεσα σε δυο πολύ καλούς ηθοποιούς κι ένα πολύ μικρό κοριτσάκι που δίνει μια όμορφη συναισθηματική νότα στην ιστορία.

Σκέφτομαι πως οι Τρεις Φυγάδες έχουν μια ιδιαιτερότητα όσον αφορά το πρωταγωνιστικό τρίο. Ο Νικ Νόλτι δεν είναι κωμικός ηθοποιός, παρότι εδώ ξαναπαίζει σε κωμωδία, ο Μάρτιν Σορτ είναι κατεξοχίν τηλεοπτικός ηθοποιός, παρότι εδώ ξαναπαίζει για την μεγάλη οθόνη, κι αυτή είναι η μοναδική ταινία της μικρής Sarah Rowland Doroff, που μάλιστα ήταν υποψήφια για το "Young Artist Award", στην κατηγορία καλύτερου κινηματογραφικού δεύτερου ρόλου από νεαρή ηθοποιό, κι η οποία μετά την επόμενη χρονιά όχι απλά εξαφανίστηκε από το προσκήνιο, αλλά δεν υπάρχει τίποτα γνωστό γι' αυτήν και τί τάχα απέγινε εκείνο το τόσο μικρό και γλυκό κοριτσάκι.

Ο Francis Veber διασκευάζει εδώ τον εαυτό του και συγκεκριμένα το "Les fugitifs" που γύρισε τρία χρόνια πριν με τον Ζεράρ Ντεπαρτιέ. Χρόνια αργότερα θα γυρίσει άλλη μια αγαπημένη μου κωμωδία, το "Le Placard" (2001).

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Three Fugitives (Οι Τρεις Φυγάδες) (1989)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 05 Φεβ 2014, 09:49

Αγαπημένη κωμωδία. Θυμάμαι που την έβαζε συχνά η τηλεόραση την δεκαετία του 1990 και νομίζω ότι είναι καλύτερη από την πρωτότυπη γαλλική.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Three Fugitives (Οι Τρεις Φυγάδες) (1989)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 06 Φεβ 2014, 00:00

Τί γέλιο έχω ρίξει με την συγκεκριμένη... Πάνε τόσα χρόνια και την θυμάμαι σαν χθες. :))))

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Three Fugitives (Οι Τρεις Φυγάδες) (1989)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 20 Δεκ 2018, 21:15

Tην ειχα δει το καλοκαιρι την ταινια στην συνδρομητικη. Μιλαμε για τρελο γελιο!! :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Three Fugitives (Οι Τρεις Φυγάδες) (1989)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 21 Δεκ 2018, 09:38

Πωπω τι θυμήθηκα τώρα!

Την συγκεκριμένη την είχα δει σε κινηματογράφο με παρέα από το σχολείο!
Είχαμε πάει μικρά παιδάκια! Τσούρμο ολόκληρο :)))) Ταινία και μετά Goody's!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Three Fugitives (Οι Τρεις Φυγάδες) (1989)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 21 Δεκ 2018, 12:29

Μια φορα ειχα ψαξει κι εγω για τη μικρη και βρηκα οτι -περα απο ελαχιστες εμφανισεις σε σειρες εκεινη την εποχη- ειχε εξαφανιστει. Παντως στο γκουγκλ εμφανιζονται καποιες προσφατες φωτογραφιες της :)))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες