Haunted Honeymoon (Στοιχειωμένος Μήνας του Μέλιτος) (1986)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Haunted Honeymoon (Στοιχειωμένος Μήνας του Μέλιτος) (1986)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Φεβ 2014, 22:58

Image

Τίτλος: Haunted Honeymoon
Ελληνικός τίτλος: Στοιχειωμένος Μήνας του Μέλιτος
Έτος παραγωγής: 1986
Σκηνοθέτης: Gene Wilder
Σενάριο: Gene Wilder, Terence Marsh
Ηθοποιοί: Gene Wilder, Gilda Radner, Dom DeLuise...
Πρωτότυπη μουσική: John Morris
Διάρκεια: 82΄


Υπόθεση
Ο Λάρη κι η Βίκη είναι ηθοποιοί ραδιοφώνου και σκοπεύουν να παντρευτούν. Ο γάμος θα γίνει στο κάστρο της εκκεντρικής θείας Κέιτ. Ο Λάρη έχει μια φοβία για τους κεραυνούς κι ένας θείος του γιατρός έχει την θεωρία πως μόνο αν φοβηθεί ακόμα πιο πολύ θα ξεπεράσει την φοβία του κι έτσι καταστρώνει ένα σχέδιο. Μόνο που ο φόβος θα έρθει από πολλές μεριές για τον Λάρη.

Image

Άποψη
Δηλωμένος οπαδός της φαρσοκωμωδίας, κάθισα και ξανάδα μετά από χρόνια τον "Στοιχειωμένο Μήνα του Μέλιτος". Η ταινία σκοράρει μόλις 5,4* στην imdb αλλά στέκει πολύ πιο ψηλά στην δική μου υπόληψη, ίσως γιατί είμαι μεγάλος θαυμαστής του Τζιν Γουάιλντερ κι αυτή η ταινία είναι όλη Τζιν Γουάιλντερ αφού την έγραψε, την σκηνοθέτησε και κράτησε τον πρωταγωνιστικό ρόλο κι όλα αυτά στην καρδιά μιας χρυσής εποχής, έχοντας πίσω την επιτυχημένη "Γυναικάρα με τα Κόκκινα" και μπροστά το σπαρταριστό "See no Evil, Hear no Evil".

Άλλος ένας αγαπημένος κωμικός, ο Dom DeLuise, στον ανεκδιήγητο ρόλο της θείας Κέιτ που του χάρισε το... χρυσό βατόμουρο β΄ γυναικείου ρόλου! Και προσωπικά μου αρέσει πολύ κι ο Jonathan Pryce που φτάνει εδώ από το μεγάλο Brazil, έναν χρόνο νωρίτερα.

Μια κωμωδία που μάλλον δεν είναι για όλους. Όσοι όμως μείναν με ένα κενό μετά το "Murder by Death" (1976), ίσως βρουν εδώ κάτι που να τους αρέσει.

Δυστυχώς, τα δυο τρέιλερ που βρίσκω στο YouTube έχουν καί τα δύο πρόβλημα: το ένα παίζει αποσπασματικά κι αυτό εδώ είναι πολύ σκοτεινό. Όπως και να 'χει.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Haunted Honeymoon (Στοιχειωμένος Μήνας του Μέλιτος) (198

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 04 Φεβ 2014, 00:25

Γαμάτη φαίνεται !
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Haunted Honeymoon (Στοιχειωμένος Μήνας του Μέλιτος) (198

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 04 Φεβ 2014, 14:02

προσωπικά, αν και φαν του Γουάιλντερ (κυρίως όμως στις 3 ταινίες του με τον Μπρουκς) η συγκεκριμένη μου φάνικε αδιάφορη. δε νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι δεν ξανασκηνοθέτησε ταινία
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες