Flesh and Blood (Σάρκα και Αίμα) (1985)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Flesh and Blood (Σάρκα και Αίμα) (1985)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 29 Ιούν 2013, 19:07

Image

Τίτλος: Flesh and Blood
Ελληνικός τίτλος: Σάρκα και Αίμα
Έτος παραγωγής: 1985
Σκηνοθέτης: Paul Verhoeven
Σενάριο: Paul Verhoeven
Ηθοποιοί: Rutger Hauer, Tom Burlinson, Jennifer Jason Leigh, Ronald Lacey, Brion James


Υπόθεση
Η ταινία διαδραματίζεται στην Ευρώπη του 1501 αλλά χωρίς να αναφέρεται σε συγκεκριμένα ιστορικά γεγονότα. Υπάρχουν αρκετές αναφορές στην Ιταλία όπως κάποια ρούχα και ονόματα, άλλα με αναχρονισμούς που κάνουν το όλο σκηνικό αρκετά αφηρημένο.

Ο άρχοντας Αρνολφίνι, λοιπόν, έχει εκδιωχθεί από την πόλη του οπότε προσλαμβάνει μισθοφόρους να την επανακαταλαβει. Όταν όμως κάτι δεν πάει καλά, ένα τσούρμο απο τους μισθοφόρους συγκεντρώνεται γύρω απο τον Μάρτιν. Το τσούρμο είναι ένα παράξενο μωσαϊκό: μισθοφόροι, πόρνες, μια μητέρα με το γιο της, ένας Καρδινάλιος-ρεμάλι κλπ.

Τυχαία ανακαλύπτουν το άγαλμα του Αγίου Μαρτινου το οποίο ο Καρδινάλιος το εκλαμβάνει σαν θεϊκό σημάδι και τους συσπειρώνει γύρω από και τον Μάρτιν και τη λατρεία του Αγίου Μαρτίνου.


Image

Άποψη
Ταινια του Πωλ Βερχόφεν, αργότερα σκηνοθέτη του Ρόμποκοπ, ο οποίος μάλλον έχει παράδοση σε σκληρές ταινίες, όπως είναι κι αυτή άλλωστε. Ενας απο τους πρωταγωνιστές ειναι ο Ρούντγκερ Χάουερ, ο οποιος είχε ξανασυνεργαστει με τον Βερχοφεν στο παρελθον. Η ωραία "μεσαιωνική" μουσική είναι του Βασίλη Πολυδούρη. Στο καστ βλέπουμε αρκετά γνωστά ονόματα της εποχής, όπως Ronald Lacey (Indiana Jones), Brion James (5ο Στοιχείο), Nancy Cartwright (Simpsons) κλπ

Οι πρωταγωνιστές είναι όλοι πάρ' τον ένα και χτύπα τον άλλον. Το καλό και το κακό δεν διακρίνονται εύκολα, ούτε ο θεατής ταυτίζεται εύκολα με κάποιον από τους ήρωες. Σε μια ρομαντική ταινία θα περιμέναμε το βάρος να δίνεται στον "καλό" Στήβεν που επιχειρεί να σώσει την καλή του από τους "κακούς". Εδώ όμως ο χρόνος που δίνεται στους αντιήρωες είναι μεγαλύτερος. Αυτό, συν άλλες ανατροπές, κάνουν το θεατή να νιώθει ανάμεικτα συναισθήματα, αντιπάθεια και συμπάθεια για τον ίδιο χαρακτήρα. Αυτή είναι μια η ιδιαιτερότητα της ταινίας μου είχε κάνει εντύπωση ήδη από τότε που την πρωτοείδα παιδί.

Δε λείπουν και οι "καφρίλες", κι έτσι για παράδειγμα, οι πρωταγωνιστές ανταλλάσσουν το πρώτο τους φιλί κάτω από σαπισμένα πτώματα απαγχονισμένων, καθώς και η χρήση ενός τεμαχισμένου ζώου ως βιολογικού όπλου.

Κάτι άλλο που κάνει εντύπωση είναι πως το υπόβαθρο των χαρακτήρων δεν αποκαλύπτεται στην ταινία, δίνοντας έτσι την αίσθηση ότι αποτελεί μέρος μιας μεγαλύτερης ιστορίας. Για παράδειγμα στο τσούρμο των ρεμαλιων έχουμε την Άννα με το γιο της Λιτλ Τζων, χωρίς να μας εξηγείται αν αυτή είναι χήρα, αν το παιδί είναι εξώγαμο, και πώς κατέληξαν εκεί. Δύο απο τους μισθοφόρους, Μιελ και ο Ορμπεκ είναι πάντα μαζί, και σε μια ερωτική σκηνή φαίνονται να αγγίζονται τρυφερά, υπονοώντας ότι είναι ομοφυλόφιλο ζευγάρι, χωρίς όμως να αναφέρεται κάτι παραπάνω. Άλλοι χαρακτήρες είναι πιο "καρικατούρες", όπως οι δύο πόρνες της παρέας: η υστερικιά Σελίν (όλο στριγγλίζει ή κάνει γκριμάτσες) που ποθεί τον Μάρτιν, και η Πόλυ που χοροπηδάει όποτε χαίρεται ή όποτε ακούγεται μουσική. Τέλος, ο αινιγματικός χαρακτήρας, ο παρακμιακός Καρδινάλιος, που έχει μια πολύ... κομφορμιστική άποψη για τον Χριστιανισμό: στην αρχή της ταινίας κοινωνεί τους μισθοφόρους "για να πάνε στον παράδεισο του στρατιώτη με πόρνες και υπηρέτες" (πολύ Χριστιανικό!), ενώ συμμετέχει σε όλα τα κόλπα της παρέας χωρίς να προσπαθεί να τους συνετίσει. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η λατρεία του Αγίου Μαρτίνου και τα "θεϊκά" σημάδια!

Image

Ο πιο ενδιαφέρων χαρακτήρας είναι ίσως η πρωταγωνίστρια Άγκνες που προσπαθεί να επιβιώσει ακροβατώντας μεταξύ των δύο κόσμων, παίρνοντας το μέρος που "συμφέρει" ακόμα κι αν φαίνεται πως δεν κάνει αυτό που νιώθει. Ο μόνος χαρακτήρας που φαίνεται να είναι κάπως ηρωικός είναι ο Χώκγουντ (πιθανότατα αναφορά στον Εγγλέζο μισθοφόρο των Ιταλών, μόνο που έζησε 2 αιώνες πριν). Το ύφος και η φωνή του Τζακ Θόμσον (Πόλεμος των Άστρων 2) τον κάνει πολύ επιβλητικό και ευγενή ήρωα, παρότι δευτερεύων. Όσο για τον Στήβεν (Tom Burlison), παρά την ομοιότητα του με τον τοτε σταρ της εποχής Michael J. Fox, δεν κατάφερε να γίνει τόσο διάσημος, και δεν έχω δεί άλλη ταινία του.

Η αλήθεια είναι ότι η ταινία δείχνει την ηλικία της πια, σε κάποια σημεία. Οι σκηνές μάχης είναι σχεδόν πρωτόγονες, με ανύπαρκτες χορογραφίες και κοντινά πλάνα, σε σημείο που να αναρωτιέσαι πώς το γνωστό τσούρμο κατάφερε να κατατροπώσει τους στρατιώτες ενός κάστρου χωρίς απώλειες. Σε άλλο σημείο κάποιος αυτοκτονεί τρυπώντας τον εαυτό του με το σπαθί, και μετά πέφτει ανάσκελα (πάντα καρφωμένος με το σπαθί υποτίθεται).

Προσωπικά κάπως με ενόχλησε το επι το πλείστον αναίτιο και προκλητικό γυμνό. Στο σημείο όπου πετάνε τα ρούχα τους, η πρωταγωνίστρια βγαινει αμέσως τσιτσιδη, ενώ οι δύο πόρνες μένουν με τα εσώρουχα (ντρέπονται!) και η μία κυκλοφορεί για λίγο με το... ένα στήθος έξω. Θα έλεγε κανείς πως αυτά έχουν να κάνουν με το πόσο δέχτηκε να δείξει το σώμα της η καθε μια ηθοποιός.

Τέλος, είναι φανερή μια σκηνοθετική αφέλεια σε κάποια σημεία, όπως το ότι ο Μάρτιν φαίνεται ηρωικός σε όλη την ταινία, αλλά άξεστος μόνο στη σκηνή του τραπεζιού, ρουθουνίζοντας και μασουλώντας, ίσα ίσα για να τονιστεί η αντίθεση με την ευγενή Άγκνες.

Συνοψίζοντας, θεωρώ ότι είναι μια σκληρή ταινία, αρκετά μπροστά απο την εποχή της, και την προτείνω σε όλους τους οπαδούς του Game of Thrones. Το υποσχόμενό της τέλος, καθώς και οι ημιτελείς χαρακτήρες, αφήνουν μια ενδιαφέρουσα γεύση ανεκπλήρωτου

Τρέιλερ

Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σάρκα και Αίμα (1985)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιούν 2013, 20:06

Τί ταινία μας θυμίζεις εδώ πέρα, Ξενέρωτα!

Το "Σάρκα και Αίμα" το είδα όταν βγήκε κι έφτασε κάποια στιγμή στον κινηματογράφο της ελληνικής επαρχίας, δηλ. κάπου το '85 - '86. Κι ήμουν παιδί 13 χρονών. Διόλου απίθανο να ήταν σταμπαρισμένη "ακατάλληλη" η ταινία —και μάλλον θα όφειλε— αλλά ο ιδιοκτήτης του κινηματογράφου ήτανε γενικότερα χαλαρός στην επιθυμία του να έχει κόσμο η αίθουσα.

Ακριβώς λόγω του ακατάλληλου για την ηλικία μού έκανε μεγάλη εντύπωση και διαπιστώνω πως ακόμα θυμάμαι ένα σωρό σκηνές, ύστερα από όλα αυτά τα χρόνια. Βλέποντας όμως τώρα το τρέιλερ, αντιλαμβάνομαι πως μετά την ρεαλιστικότητα τού κατά τ' άλλα φανταστικού Game of Thrones, θα πρέπει να παλέψω να κλείσω έναν δυο κριτικούς διακόπτες μέσ' στο μυαλό μου για να μην απογοητευτώ από μια τέτοια παλιά παραγωγή.

Συμφωνώ πολύ πως η ταινία ήταν πολύ καλή για την εποχή της και καλά έκανες και την θυμήθηκες γιατί έχω την αίσθηση πως έχει ξεχαστεί.
:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Σάρκα και Αίμα (1985)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Ιούν 2013, 20:19

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον :πάνω: :) Όμως τι τίτλος είναι αυτός ρε παιδί μου; Νόμιζα ότι θα παρουσίαζες καμιά καλτ σπλατεριά των έιτις.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σάρκα και Αίμα (1985)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 30 Ιούν 2013, 18:10

Καλα, φτιαχνανε πολυ χαζα τρειλερ τοτε :όχισουλέω:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Σάρκα και Αίμα (1985)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Ιούν 2013, 18:22

Απλοϊκά τρέιλερ για τις ταινίες και απλοϊκά βίδεο κλιπ για τα τραγούδια..

:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Σάρκα και Αίμα (1985)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 30 Ιούν 2013, 18:39




:))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Σάρκα και Αίμα (1985)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 01 Ιουλ 2013, 09:52

Αρκετά καλή ταινία κατά τη γνώμη μου.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Flesh and Blood (Σάρκα και Αίμα) (1985)

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 02 Ιουλ 2013, 20:21

Μια πολύ καλή ταινία για την εποχή της, (μαζί με το Ladyhawke του Richard Donner που προβλήθηκε την ίδια χρονιά, όπου παίζει και εδώ ο Rutger Hauer - ήταν πολύ καλός τότε με μεγάλες ερμηνείες).
Έχω χρόνια να την δω και η αληθεια είναι πως μου την θυμίσατε ευχάριστα, δίνοντας μου το έναυσμα να την ξαναδώ μετά από πολύ καιρό! :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Flesh and Blood (Σάρκα και Αίμα) (1985)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 03 Ιαν 2016, 04:20

Πλέον την βλέπω αποστασιοποιημένα, ως μια πολύ ευχάριστη και όμορφη ταινία από την λατρεμένη δεκαετία του '80, ωστόσο υπήρξε αγαπημένη μου στην ηλικία των... εννιά - δέκα ετών (!) Ορισμένες σκηνές της εντυπώθηκαν ζωηρά στην μνήμη μου και ίσως ενδόμυχα να με επηρέασαν σε κάποιο βαθμό, αφού εγώ ήμουν μάλλον μικρή με μεγάλη φαντασία, ενώ το περιεχόμενο ήταν αρκετά έντονο ώστε να την υπέρ - πυροδοτήσει!
Η σκηνή του βιασμού από τον Μάρτιν, με την κοπέλα να υποκρίνεται (;) πως το απολαμβάνει είτε με σκοπό να αποτρέψει τον βιασμό της από την υπόλοιπη συμμορία, είτε επειδή πράγματι το απολάμβανε ήταν χμμ, αμφιλεγόμενη...;

Ενώ πολύ γοητευτική έβρισκα εκείνη όπου οι δυο τους (Μάρτιν - Άγκνες) εμφανίζονται ντυμένοι στα ασημόλευκα, εκτυφλωτικοί και όμορφοι, σαν δυο θεοί - όπως, αν θυμάμαι καλά, τους παρομοιάζει κάποιος από τους ρακένδυτους συμμορίτες.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Flesh and Blood (Σάρκα και Αίμα) (1985)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Νοέ 2017, 21:55

Την είδα κι εγώ χθες την συγκεκριμένη ταινία!
Ήταν από αυτές που μου είχαν ξεφύγει από την πολυαγαπημένη δεκαετία των 80s!

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε! Και συμφωνώ με τον Αντέρωτα πως δεν μπορεί κανείς να ξεχωρίσει εύκολα το κακό με το καλό! Όλοι οι χαρακτήρες είναι λίγο κακοί και λίγο καλοί!
Την είδα όμως πολύ ευχάριστα και νοσταλγικά.

Η σκηνή που ο Μάρτιν μοιάζει με τον Άγιο Μαρτίνο στα μάτια του ιερέα μου άρεσε πολύ καθώς και η ιδεά του Χώκγουντ με τα κομμάτια του σκύλου!


Εν τέλει θα προτιμήσω το Ladyhawke που ανέφερε ο Ονειρευτής, μιας και το ζευγάρι Ρούντγκερ Χάουερ - Μισέλ Πφάιφερ είναι για μένα από τα πιο ερωτικά ζευγάρια της 7ης τέχνης, σε ταινία εποχής! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες