Remo Williams: The Adventure Begins (Ρέμο... Άοπλος και Επικίνδυνος) (1985)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Remo Williams: The Adventure Begins (Ρέμο... Άοπλος και Επικίνδυνος) (1985)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάι 2013, 20:59

Image

Τίτλος: Remo Williams: The Adventure Begins
Ελληνικός τίτλος; Ρέμο... Αοπλος και Επικίνδυνος
Ελληνικός Τίτλος: Ρέμο: Άοπλος κι Επικίνδυνος
Έτος παραγωγής: 1985
Σκηνοθέτης: Guy Hamilton
Σενάριο: Warren Murphy, Richard Sapir, Christopher Wood
Ηθοποιοί: Fred Ward, Joel Grey, Wilford Brimley ...
Διάρκεια: 121΄


Υπόθεση
Ένας αστυνομικός σκοτώνεται στα χαρτικά και χρησιμοποιείται, έπειτα, σαν άνθρωπος δίχως ταυτότητα σε μια ολιγομελή οργάνωση που δρα υπόγεια για το καλό των ΗΠΑ. Ο Ρέμο Ουίλιαμς, όπως είναι το νέο του όνομα, μαθητεύει δίπλα σε έναν ιδιότροπο Κορεάτη δάσκαλο πολεμικών τεχνών και γίνεται ο ίδιος ένα φονικό όπλο σε μια μυστική αποστολή.

Άποψη
Η ταινία είναι βασισμένη σε μια σειρά βιβλίων που είχε επιτυχία εκείνον τον καιρό. Είναι μια απλοϊκή σχετικά ιστορία πάνω στο θέμα του άσχετου από πολεμικές τέχνες που δίπλα σε έναν μεγάλο δάσκαλο γίνεται ο ίδιος τελικά ένας πολύ καλός πολεμιστής, και μοιράζεται κοινά με το "Karate Kid" που είχε βγει την προηγούμενη χρονιά. Ο Fred Ward μου αρέσει στον ρόλο του αν και του λείπει η όποια υποτιθέμενη εσωτερικότητα θα περίμενε κανείς από μια πολεμική φιλοσοφία. Αυτός όμως που αληθινά στέκεται πολύ καλά είναι ο Joel Grey στον ρόλο του δάσκαλου Τσιουν.

Image

Η ταινία δεν τα πήγε καλά στα ταμεία και έτσι, παρότι ο τίτλος της μάλλον φανερώνει την διάθεση να ακολουθήσουν συνέχειες, τελικά δεν πήγε παραπέρα.

Την είδα παιδί και μου άρεσε και έτσι νοσταλγικά την ξαναείδα και πάλι. Νομίζω πως είναι πια μόνο για ταμένους στην ποπ κουλτούρα του '80.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Remo Williams: The Adventure Begins (1985)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Νοέ 2014, 11:26

Δεν πίστευα πως θα υπάρχει άλλος άνθρωπος που θα ήξερε ή θα εκτιμούσε την συγκεκριμένη ταινία... :προσκυνώ:
Ειδικά η σκηνή που ο Ριμο περνάει πάνω από το νωπό τσιμέντο ΜΕΤΡΑΕΙ... :χαχα:

Αθ'ωα αμερικανιά αντιπροσωπευτική των 80s!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Remo Williams: The Adventure Begins (1985)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Νοέ 2014, 16:54

Και μόνο εκείνη; Ακόμα πασχίζω να πετύχω την πολύ χρήσιμη κίνηση "blessed silence" (μάθημα 22) :))))

Lesson 22 - Blessed Silence

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Remo Williams: The Adventure Begins (1985)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Νοέ 2014, 09:43

Τελικά όλοι μας μπορεί να διαφωνούμε για μεγάλους σκηνοθέτες ή ηθοποιούς αλλά πάντα προσκυνάμε στις αμερικάνιές των 80s χωρίς 2η σκέψη!!!

Άσχετο βέβαια, αλλά πιτσιρικάς ε΄βλεπα με τα ξαδέρφια μου τουλάχιστο 1 φορά την εβδομάδα το "Nο retreat, no surrender" (ελληνικός!!!!! τίτλος Αμερικαν Τσαμπιον με Βανταμ σε ρόλο κακού Ρώσου) και το "Gotcha!" (ελληνική μετάφραση ο χορός των κατασκόπων!! με Αντονυ ¨Εντουαρντσ με μαλλί και Λίντα Φιορεντίνο :προσκυνώ: )

Ακόμα και σήμερα συγκινούμαι... :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Remo Williams: The Adventure Begins (1985)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Νοέ 2014, 10:38

Κράτα την επιφύλαξή σου για το "όλοι μας".. Δεν ισχύει σχεδόν πουθενά αυτή η φράση. :)))

Από εκεί και πέρα, και για μένα το Gotcha! είναι ταινιάρα... Την έχω δει κι εγώ δυο τρεις φορές, και μόνο που το αναφέραμε ψήθηκα να την ξαναδώ αυτές τις μέρες.

( και θέλω το μελαχρινάκι! :)))) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες