Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (Οι κυνηγοί της χαμένης κιβωτού) (1981)

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (Οι κυνηγοί της χαμένης κιβωτού) (1981)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 22 Απρ 2013, 20:04

Image

Τίτλος: Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark
Eλληνικός τίτλος: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού
Έτος παραγωγής: 1981
Σκηνοθέτης: Steven Spielberg
Σενάριο: Laurence Kasdan, George Lucas
Ηθοποιοί: Harrison Ford, Karen Allen, John Rhys-Davies, Alfred Molina
Πρωτότυπη μουσική: John Williams


Υπόθεση
Όταν οι στρατιώτες του άξονα, λιγακι πριν ο 2ος ΠΠ πυροδοτηθεί, ανακαλύπτουν τα ίχνη της θρυλικής Κιβωτού των Εντολών, η Αμερικανικη αντικατασκοπεία στέλνει στο κατόπι τους, εναν καθηγητή αρχαιολογιας που τον ελευθερο χρονο του, ασχολειται με την ανακτηση χαμενων αρχαιολογικων θησαυρων.Ο τροπος ανακτησης, ευτυχως δεν ενδιαφερει κανένα .

Image

Άποψη
Η επιτομή του διασκεδαστικου σινεμα και προγονος των σημερινων Blockbuster, "οι κυνηγοι" δεν αφηνουν κανενα παραπονεμενο, παρα μονο εκεινον που θελει να προβληματιστει με τα βαθυτερα νοηματα του κινηματογραφου .Ο λογος απλος : Δεν υπαρχει τιποτε αλλο, εκτος απο αγνη, εξωφρενικων ρυθμων περιπετεια.

Το διδυμο Lucas-Spielberg κανει το θαυμα του, με τον πρωτο πισω απο την καμερα και τον δευτερο στην παραγωγη και τη συγγραφη της ιστοριας.Ο Χαρισον Φορντ κανει την εμφανιση που σημαδευει την καριερα του, αφου ο Τομ Σελεκ δεν βρηκε το στορι , τοσο καλο. Η επικη μουσικη του Ουιλλιαμς ηρθε και εμεινε για παντα. Τα οπτικα εφε ειναι πρωτογνωρα, τηρουμενων των αναλογιων, και ολο το δημιουργημα χαραζει νεα πορεια στην εβδομη τεχνη.

Image

..στον δρομο που η σπαρταριστη, ιλλιγιωδης ακροβασία αναμεσα στην δραση και την κωμωδια, θα επρεπε να βρισκεται σημερα. Αλλα μπα ...

Τrailer

There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (1981)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 22 Απρ 2013, 23:15

Ο Ιντιάνα Τζόουνς έχει γαλουχήσει πολλές γενιές. Δεν θα βαρεθώ ποτέ, μα ποτέ, να βλέπω τις ταινίες του. Ο Φορντ έδωσε στον ρόλο την περιπετειώδη όψη και το χιούμορ που του ταιριάζει και αποτέλεσε είδωλο για τους επόμενους. Φυσικά 10* και από μένα.

Καλά, η σκηνή με την "αναμέτρηση" είναι όλα τα λεφτά. :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (1981)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Απρ 2013, 11:24

Την είχα πρωτοδεί μαθητής δημοτικού στην τηλεόραση κάπου στα 80ς και αν και είχα κατατρομάξει ειδικά στην σκηνή με τα φίδια (από μικρός έχω μια φοβία με τα ερπετά) την ξαναείδα από τότε κάθε φορά που την έβαλε η τηλεόραση! Είναι μια από τις ταινίες που έχω ταυτίσει με την παιδική μου ηλικία... Αργότερα είδα σε βιντεοκασέτα και την τρίτη ταινία της σειράς, την Τελευταία σταυροφορία που και αυτή μου άρεσε πολύ και ευτυχώς για την (όποια) ψυχική μου υγεία τον ναό του τρόμου τον είδα ενήλικος. Την τελευταία ταινία απέφυγα να την δω, βρίσκω μελαγχολικό το να δω γερασμένο έναν παιδικό μου ήρωα...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (1981)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 23 Απρ 2013, 11:36

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Την είχα πρωτοδεί μαθητής δημοτικού στην τηλεόραση κάπου στα 80ς και αν και είχα κατατρομάξει ειδικά στην σκηνή με τα φίδια (από μικρός έχω μια φοβία με τα ερπετά)

Ευτυχώς δεν έτυχε να δω τη σκηνή που λες. Αυτή εδώ η σκηνή, που είναι νομίζω από τη δεύτερη ταινία της σειράς, ήταν ό,τι πιο τρομακτικό είχε τύχει να δω ως παιδί. Είχα σοβαρό πρόβλημα για μέρες. Mεγάλη δεν είδα ποτέ Indiana Jones.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (1981)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Απρ 2013, 12:08

Ίζι έγραψε:Ευτυχώς δεν έτυχε να δω τη σκηνή που λες. Αυτή εδώ η σκηνή, που είναι νομίζω από τη δεύτερη ταινία της σειράς, ήταν ό,τι πιο τρομακτικό είχε τύχει να δω ως παιδί. Είχα σοβαρό πρόβλημα για μέρες. Mεγάλη δεν είδα ποτέ Indiana Jones.


Εγώ αυτό το είδα ενήλικος (ευτυχώς). Α και δε μου άρεσε καθόλου ένα σίριαλ με τις νεανικές περιπέτειες του Ιντιάνα Τζόουνς
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (1981)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Απρ 2013, 14:04

Πού την θυμήθηκες εκείνη την σειρά. Πρέπει να είδα μερικά από τα πρώτα επεισόδια.

Για την ταινία δεν ξέρω τί να πω. Με είχε μαγέψει ο Ιντιάνα Τζόουνς και οι περιπέτειές του. Ο Σπίλμπεργκ είναι, κατά την γνώμη μου, ο μεγαλύτερος κινηματογραφικός παραμυθάς. Ο ρόλος τού Ιντιάνα πήγε κουτί στον Χάρισον Φορντ. 10*

Κορυφαίες οι δύο πρώτες ταινίες και εμένα μου άρεσε καί η τρίτη, με τον Σον Κόνερη.

Την τέταρτη και γερασμένη την είδα πέρσι και δεν μου άρεσε. Όλα τα συστατικά στοιχεία ήταν εκεί, απλά μάλλον δεν είμαι εγώ το παιδί που έχω υπάρξει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (1981)

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 23 Απρ 2013, 19:28

Φαροφύλακας έγραψε:Την τέταρτη και γερασμένη την είδα πέρσι και δεν μου άρεσε. Όλα τα συστατικά στοιχεία ήταν εκεί, απλά μάλλον δεν είμαι εγώ το παιδί που έχω υπάρξει.


Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Την τελευταία ταινία απέφυγα να την δω, βρίσκω μελαγχολικό το να δω γερασμένο έναν παιδικό μου ήρωα...


Δεν θελω να δικαιολογησω την 4η ταινια , που ομολογουμενως θυμιζε "ο ιντιανα τζοουνς και οι τρανσφορμερς",αλλα ισως ειδα εκει την πραγματικη μου ηλικια. Οσο και να θελω να "ειμαι" το παιδι που εμπνεόταν απο τον ηρωα , τα χρονια περασαν.Το μονο παρηγορο ειναι οτι δεν περασαν , μονο για μενα ... :λυγμ:
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Οι κυνηγοί της Χαμένης Κιβωτού (1981)

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 26 Απρ 2013, 00:17

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Την είχα πρωτοδεί μαθητής δημοτικού στην τηλεόραση κάπου στα 80ς και αν και είχα κατατρομάξει ειδικά στην σκηνή με τα φίδια (από μικρός έχω μια φοβία με τα ερπετά) την ξαναείδα από τότε κάθε φορά που την έβαλε η τηλεόραση! Είναι μια από τις ταινίες που έχω ταυτίσει με την παιδική μου ηλικία... Αργότερα είδα σε βιντεοκασέτα και την τρίτη ταινία της σειράς, την Τελευταία σταυροφορία που και αυτή μου άρεσε πολύ και ευτυχώς για την (όποια) ψυχική μου υγεία τον ναό του τρόμου τον είδα ενήλικος. Την τελευταία ταινία απέφυγα να την δω, βρίσκω μελαγχολικό το να δω γερασμένο έναν παιδικό μου ήρωα...

Επίσης κι εγώ την έχω ταυτίσει με την παιδική μου ηλικία,ήταν τότε που άρχισα να πηγαίνω σινεμά ξετρελαμένη απο όλο αυτό.Επίσης κι εγώ έχω φοβία με τα φίδια ,κι απο τότε απέφευγα να δώ ταινίες με ερήμους κλπ...όλο και κάποιος όφις εμφανίζεται εκεί που δεν το περιμένεις.Το πρώτο Ιντιάνα διατηρεί ακόμα την παλαιομοδίτικη μαγεία του και είναι αξεπέραστο.Κι ο Χαρισον Φορντ έχει το πακέτο του κούλ μορφωμένου τυχοδιώκτη που σώζει την κοπέλα και τα βάζει με τους Ναζί, φορώντας πάντα το φθαρμένο του καπέλο.Πολύ ωραίος!

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (1981)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 26 Απρ 2013, 17:06

Ηταν (και ειναι) απο τις ταινιες που χαιρεσαι να βλεπεις. Μου αλλαζε ολη την διαθεση και με γεμιζε προσμονη η προβολη της. Λατρευω Ιντιανα Τζοους :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (Οι κυνηγοί της χαμένης κιβωτού) (1981)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Σεπ 2018, 10:15

Ωραία ταινία. Συνδυάζει δράση, περιπέτεια και περνάει ευχάριστα η ώρα. Θεωρώ πώς είναι η καλύτερη από όλη τη σειρά ταινιών. Δεύτερη για μένα έρχεται Το Βασίλειο Του Κρυστάλλινου Κρανίου.
8/10 :μπράβο: :))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες