Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (Οι κυνηγοί της χαμένης κιβωτού) (1981)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (Οι κυνηγοί της χαμένης κιβωτού) (1981)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Σεπ 2018, 00:28

Νομιζω οτι η ιστορια του κινηματογραφου και των περιπετειων δρασης θα ηταν διαφορετικη χωρις αυτη την ταινια. Προσωπικα λατρευω ολη τη σημειολογια του Ιντιανα και ο,τι σχετιζεται με αυτον (φιλολογια παλπ, ψευδοϊστορια κλπ).

Μεγαλωνοντας ανακαλυψα αυτο που μου λειπει και δεν μου καθεται καλα στις ταινιες: οτι ναι μεν εχουν εκκινηση καποιο θρυλικο αντικειμενο, αλλα ολο το υπολοιπο ειναι παραμυθι. Εγω πιστευω οτι τα σεναρια που εχουν να κανουν με τετοιες θεματολογιες, οφειλουν να εχουν καποια ερευνα και να "πατανε" σε πραγματικα στοιχεια τα οποια αναμειγνυονται περιτεχνα με ημι-ρεαλιστικα και φανταστικα, οπως πχ. κανει στα βιβλια του ο Νταν Μπραουν.

Η τριτη ταινια με το Δισκοποτηρο για παραδειγμα, αντι να βασιστει στο θρυλο του βασιλια Αρθουρου, βασιζεται σε κατι φανταστικους ξεκαρφωτους ιπποτες της "Πρωτης Σταυροφοριας", κατι εντελως φανταστικες και ανυπαρκτες "Κατακομβες" στη Βενετια, και το Δισκοποτηρο εντελως ξεκαρφωτα βρισκεται σε ενα φανταστικο αρχαιο ναο.

Η τεταρτη τανια πιανει ενα απο τα αγαπημενα μου θεματα: αρχαιους εξωγηινους, Ινκα, Μαγια, Περου, μυστηριωδεις γραμμες της Ναζκα... ολη ομως η ερευνα και το μυστηριο δεν κυμαινεται γυρω απο τις γραμμες της Ναζκα και αρχαιολογικα ή ψευδοαρχαιολογικά στοιχεία, αλλα ενα χαρτακι με γριφους που εγραψε ενας τρελος, και κατοπιν επισκεπτονται ενα σωρο απο φανταστικα μερη που δεν εχουν καμια σχεση με τη σχετικη φιλολογια. Ολο το σεναριο δειχνει αγνοια ιστοριας ενω αφηνει ανεκμεταλλευτο ψευδοϊστορικες θεωριες τυπου Ντενικεν. Πραγματικα κριμα :όχισουλέω:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες