Who Framed Roger Rabbit (1988)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Νοέ 2018, 21:04

Image
Τίτλος: Who Framed Roger Rabbit
Ελληνικός τίτλος: Ποιος Παγίδευσε Τον Ρότζερ Ράμπιτ
Έτος παραγωγής: 1988
Σκηνοθεσία: Robert Zemeckis
Σενάριο: Robert Zemeckis
Ηθοποιοί: Bob Hoskins, Kathleen Turner, Christopher Lloyd, Charles Fleischer
Διάρκεια: 104'
Imdb

Υπόθεση:
Ένας λαγός, ήρωας των καρτούν, ονόματι Ρότζερ Ράμπιτ, κατηγορείται για ένα φόνο και ζητά τη βοήθεια ενός ιδιωτικού ντετέκτιβ, ο οποίος αντιπαθεί σφοδρά τα καρτούν.

Image

Άποψη:
Η πρώτη και καλύτερη κωμωδία, αστυνομικού ενδιαφέροντος, η οποία ''παντρεύει'' τους ηθοποιούς με τα σκίτσα/καρτούν. Άριστη τεχνική, πρωτοποριακές σκηνές, ευρηματικά κωμικά γκανγκς, έξυπνοι διάλογοι και αστυνομικό μυστήριο, συνδυάζονται αρμονικά σ’ αυτό το πολύχρωμο φιλμ-νουάρ (όσο αντιφατικό κι αν ακούγεται αυτό). Εξαιρετικά διασκεδαστικό και έξυπνο. Επίσης, η ερμηνείες των Bob Hoskins και Christopher Lloyd (ο οποίος έπαιζε στο Back To The Future, πάλι από Robert Zemeckis) ήταν πολύ καλές. 8/10!


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Νοέ 2018, 22:32

Κι εγώ θεωρώ ότι αυτή η ταινία, πέρα από το ότι στην εποχή της ήταν πρωτοπόρα, είχε επιπλέον το κατιτίς της.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Νοέ 2018, 11:52

Αγαπημένη ταινία, μιας αγαπημένης δεκαετίας!! :ναι:
Επίσης θεωρώ τον Κρίστοφερ Λόιντ κορυφαίο ηθοποιό και κάπως αδικημένο!

Σημείο αναφοράς για μένα η αισθησιακή φωνή της Τζέσικα Ράμπιτ (δλδ της Κάθλιν Τέρνερ)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Νοέ 2018, 15:45

Ιστορικη ταινια, που την εχω δει πολλες φορες απο μικρος :) συνδυαζει πολλα ετεροκλητα στοιχεια, απο νεο-νουαρ μεχρι φαντασια και χιουμορ. Τοσο τα παιδια οσο και οι μεγαλοι τη βλεπουν ευχαριστα, αν και μκρος δεν εδινα και τοση βαση στο σεναριο, την ιντριγκα, το μυστηριο κλπ :)

Κατα τη γνωμημουκριμα που ο Ροτζερ Ραμπιτ δεν περασε στο πανθεον με τους αλλους ηρωες καρτουν και η ταινια δεν ειχε ποτε καποιο σικουελ.

Ισως δεν το ερουν πολλοι, αλλα η ταινια βασιζεται σε ενα βιβλιο, στο οποιο οι ανθρωποι συνυπαρχουνμε ηρωες κομικ στριπ εφημεριδων, που επικοινωνουν με "μπαλονακια". Ο Ροτζερ Ραμπιτ ηταν ενας ηρωας ενος τετοιου στριπ, και βρισκεται δολοφονημενος, με τη μυτη του μπαλονακιου του να εχει καρφωθει πανω του. Θα ηθελα να το διαβασω καποτε :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Νοέ 2018, 17:28

Ξενέρωτας έγραψε:Κατα τη γνωμημουκριμα που ο Ροτζερ Ραμπιτ δεν περασε στο πανθεον με τους αλλους ηρωες καρτουν και η ταινια δεν ειχε ποτε καποιο σικουελ.
Έχεις δίκιο. Δεν έμεινε και δεν υποστηρίχθηκε. Περισσότερο, σαν σημείο αναφοράς, έμεινε μάλλον η Τζέσικα Ράμπιτ. Η οποία, κατά τ' άλλ, αφέθηκε στην ίδια μοίρα με τον Ρότζερ, βέβαια.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Νοέ 2018, 14:55

(πρεπει να το ειχα γραψει και αλλου :)))) )

Μπορει οπως ειπα ο ΡΡ να μην ειχε πολλη ζωη, αλλα ειχε βγαλει αλλες 3 ταινιουλες, περαν απο αυτη πουπαιζει στην αρχη της πρωτης ταινιας :)

Εδω ολες μαζι





Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2018, 16:15

Ίσως γιατί ήδη υπήρχε ένας λαγός και δεν υπήρχε χώρος για δεύτερο;; :χμ:
Αυτός

Image
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 12 Νοέ 2018, 18:46

χεχ :) επειδη ο χαρακτηρας του Ρ.Ρ. εχει αναπτυχθει σε αυτες τις ταινιουλες και σε δαφορα μικιμαου, ειναι ξεκαθαρο οτι εχει τελειως διαφορετικο χαρακτηρα. Ο Μπαγκς ειναι πειραχτηρι, καταφερτζης, πονηρος, εξυπνος κλπ, ο Ροτζερ ειναι χαζουλης, γκαφατζης, θυμα...

Αλλωστε παντα υπαρχει χωρος για δυο :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 18:55

Σωστός!!!!!!!!!!!! :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Who Framed Roger Rabbit (1988)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2018, 19:16

Μάλλον είχε να κάνει με το ποιος είχε τα δικαιώματα κτλ.

Σε αυτήν την ταινία άλλωστε υπάρχει η μοναδική στιγμή όπου ο Ντάφυ Ντακ της Looney Tunes, και ο Ντόναλντ Ντακ της Disney, εμφανίζονται μαζί:


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες