Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Σεπ 2017, 14:01

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία Βεελζεβούλη!!! :ναι:

Η τρίτη ταινία μου άρεσε ιδιαιτέρως μια και είχε στοιχεία τρόμου σε συνδυασμό με fantasy και αρθουριανό κύκλο!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Μάι 2019, 19:59

Τα δυο πρωτα εχω δει εγω. Δεν ηξερα οτι υπαρχει και τριτη ταινια. Για ογδοντιλα τρομου, ειναι σουπερ παντως.. ειδικα το μακιγιαζ ολα τα λεφτα. Μου θυμισε λιγο το Fright Night καπως.. ειχε και λιγο χιουμορ μεσα... Στο πρωτο του 1981 βαζω 8/10, στο δευτερο του 1987 βαζω 7/10.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 02 Μάι 2019, 08:00

Δες και το 3ο μέρος.
Έχει και στοιχεία Fantasy :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Μάι 2019, 09:55

Οκ :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 13 Απρ 2020, 05:43

Τις έχω δει και τις τρεις, η πρώτη φυσικά ήταν η καλύτερη οι υπόλοιπες τις είχε φτιάξει ο Σαμ Ράιμι σε στυλ κωμωδία τρόμου όχι πως η πρώτη δεν είχε τέτοια στοιχεία ήταν όμως αρκετά άτονα, το κλίμα και η ατμόσφαιρα γενικά στην πρώτη ήταν πολύ τρομακτικά ενώ στην καλύβα που έχουν γυριστεί οι περισσότερες σκηνές μεταδίδουν στο θεατή έντονα κλειστοφοβικά συναισθήματα.
Τα περισσότερα τα είπαν οι προλαλήσαντες και θα συμφωνήσω με την Βεατρίκη για το μακιγιάζ αλλά γενικά και για τα οπτικά εφέ που είναι εξαιρετικά σχετικά με τον προϋπολογισμό που είχε ο Ράιμι, με λίγα δολάρια και με ερασιτεχνική (ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι τώρα κάποιες λεπτομέρειες που είχα διαβάσει) κάμερα γύρισε μια πολύ καλή ταινία και με πολύ πειστικές ερμηνείες που σε τρομάζει πραγματικά.
8/10 για την πρώτη και για τις υπόλοιπες ένα εξαράκι είναι αρκετό.
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Evil Dead (Καταραμένο άσμα) (1981)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 09 Νοέ 2020, 09:47

Ειδα και την τριτη ταινια, αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν μου αρεσε τοσο οσο οι προηγουμενες.. πολυ διαφορετικη, μια μεσαιωνικη περιπετεια με στοιχεια b-movie .. ηταν θεωρω πιο πολυ κωμωδια φαντασιας, δεν συνδυαζε αρμονικα το κωμικο στοιχειο με τον τρομο.. απλα οι δυο προηγουμενες ηταν πιο ατμοσφαιρικες, τρομακτικες και κλειστοφοβικες δημιουργωντας σου αλλου ειδους συναισθηματα... της βαζω 5/10

Γενικα την ιδεα του να περασει ο Ας μεσω μιας πυλης σε αλλη διασταση (βλ. τελος 2ης ταινιας) και να εμπλακει με τους ιπποτες, τις μαγισσες και τους δαιμονες εκεινης της εποχης, την βρηκα καπως γελοια και περιττη, θα μπορουσε να τελειωσει το ολο στορυ στη 2η ταινια με διαφορετικο τροπο..

Επισης, μου κανει εντυπωση τους διαφορετικους ελλην. τιτλους που εχει η καθε ταινια: Evil Dead (1981) - Το Καταραμένο Ασμα, Evil Dead 2 (1987): Νεκρός Την Αυγή κσι η τρίτη ταινία λέγεται Ο Στρατός του Σκότους. Για όσους ενδιαφερονται υπαρχει και σειρα Ash vs Evil Dead (2015-18), δεν την εχω δει αλλα στο imdb εχει ενα ωραιοτατο 8.4.. δε ξερω, ισως αξιζει.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1980”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες