Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο Νεότερος) (1974)

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο Νεότερος) (1974)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 01 Νοέ 2014, 20:22

Image

Τίτλος: Young Frankestein
Ελληνικός τίτλος: Φράνκεσταιν ο Νεότερος
Έτος παραγωγής: 1974
Σκηνοθέτης: Mel Brooks
Σενάριο: Mel Brooks,Gene Wilder
Ηθοποιοί: Gene Wilder,Peter Boyle,Marty Feldman,Madeline Kahn,Cloris Leachman...


Πλοκή
Ο χειρούργος Φρέντερικ Φρόκονστιν, ο οποίος δεν θέλει να τον συνδέουν με τον διάσημο πρόγονό του, τον δόκτωρα Φρανκενστάιν, κληρονομεί τον πύργο του παππού του και εγκαθίσταται στην Τρανσιλβανία. Ανακαλύπτοντας το μυστικό εργαστήριο, αποφασίζει με την σειρά του να πειραματιστεί και να μεταμοσχεύσει τον εγκέφαλο ενός ευφυούς επιστήμονα στο θηριώδες σώμα ενός νεκρού. Όμως τα πράγματα δεν έρχονται όπως ακριβώς τα περιμένει...

Image

Άποψη
Πλέον αποτελεί μια από τις αγαπημένες μου κωμωδίες με το ολο concept να το βρίσκω τουλάχιστον εμπνευσμένο. Άκρως ενδιαφέρουσα σύλληψη από τον Mel Brooks να παρωδήσει τις ταινίες τρόμου της δεκαετίας του 30.Το καστ αξιομνημόνευτο και χαρισματικό με τρομερή χημεία να το συνδέει. Προσωπικά αγαπημένοι πέρα από τον δοκτορα Φροκονστιν είναι ο eye-gor(θα καταλάβετε) και η Frau Blucher. Το σενάριο βασισμένο στο κλασικό μυθιστόρημα της Μary Shelley αποτίει φόρο τιμής και το κάνει με σεβασμό ,εμπνευσμένες ατάκες, ανατροπές και δηλητηριώδες χιούμορ.

Την χρονιά που κυκλοφόρησε αποτέλεσε εισπρακτική επιτυχία, οι κριτικοί την αποθέωσαν, σάρωσε στα φεστιβάλ ανά τον κόσμο και ήταν υποψήφια για Όσκαρ και Χρυσή Σφαίρα. Αποτελεί ταινία σταθμό και την αντιπροσωπευτικότερη του είδους

Ακόμη και σήμερα παραμένει μοντέρνα και σαγηνευτική.

Τρέιλερ

I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Νοέ 2014, 09:11

Πολύ ωραία ταινία φίλε μου... Ήταν εποχές που ο Μελ Μπρούκς ήξερε πως να κάνει κωμωδίες. Όταν ήμουν φοιτητής την βλέπαμε συχνα πυκνά!! Έμενα βέβαια μου άρεσε πιο πολύ το Blazing Saddles :ναι:

Μετά βέβαια το έχασε ο Μελ και έκανε κάτι χαζομάρες τύπου Men in Tights κλπ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Νοέ 2014, 13:16

Πολυαγαπημένη μου κωμωδία :)

(ο ελληνικός τίτλος δεν είναι "Φρανκενστάιν Τζούνιορ";)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Νοέ 2014, 17:42

Προσωπικά και παραδόξως, δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο Μελ Μπρουξ. Η συγκεκριμένη ταινία, πάντως, έχει αρκετές στιγμές που μπορώ να εκτιμήσω. Παίζει, βέβαια, ένας από τους καλύτερους κωμικούς, για μένα, ο Τζιν Γουάιλντερ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 05 Νοέ 2014, 19:25

Ίζι έγραψε:(ο ελληνικός τίτλος δεν είναι "Φρανκενστάιν Τζούνιορ";)
Νομιζω οτι πιο ελληνικος ακουγεται ο τιτλος Φρανκεσταιν ο νεοτερος :)

Φαροφύλακας έγραψε:Προσωπικά και παραδόξως, δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο Μελ Μπρουξ. Η συγκεκριμένη ταινία, πάντως, έχει αρκετές στιγμές που μπορώ να εκτιμήσω. Παίζει, βέβαια, ένας από τους καλύτερους κωμικούς, για μένα, ο Τζιν Γουάιλντερ.
Ειναι απιστευτος,ενα βλεμμα και μονο αρκει πλεον για να με κανει να γελασω...το οποιοδηποτε συναισθημα διαγραφεται τοσο καθαρα στο προσωπο του.Τον αγαπω :ναι:

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Πολύ ωραία ταινία φίλε μου... Ήταν εποχές που ο Μελ Μπρούκς ήξερε πως να κάνει κωμωδίες. Όταν ήμουν φοιτητής την βλέπαμε συχνα πυκνά!! Έμενα βέβαια μου άρεσε πιο πολύ το Blazing Saddles :ναι:
Ειμαι κοπελα σε πρωτη φαση :ρ και μικρη σχετικα οποτε προσφατα ανακαλυψα τις ταινιες του.Το blazing saddles δεν με ενθουσιασε αλλα του wilder θα δω κι αλλες ταινιες
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Νοέ 2014, 20:29

Ειμαι κοπελα σε πρωτη φαση :ρ


Αμάν!!!!! :ααργκ: Γράψε λάθος... :χαχα: δεν με βοήθησε όμως να το καταλάβω ούτε το όνομα ούτε η εικόνα του προφίλ σου!!
Θα σου πρότεινα επίσης νηα δεις το "Haunted Honeymoon"
Ευχάριστη κωμωδία!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 05 Νοέ 2014, 20:51

Ναι ξερω,ξερω αλλα τη λατρεψα αυτη την τρελοφατσα που δεν μπορουσα να μη τη βαλω προφιλ :ρ
Θα την τσεκαρω την ταινια παντως
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Νοέ 2014, 14:45

Δες κι εδώ. :))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Νοέ 2014, 16:47

Φαροφύλακας έγραψε:Δες κι εδώ. :))


Χαχαχααχα.... Φαροφύλακα είσαι ο φύλακας άγγελος μου στα 2 φόρουμ :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Young Frankestein (Φρανκεστάιν ο νεότερος)- (1974)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Νοέ 2014, 19:26

ο παλιός είναι αλλιώς αλλά εντάξει, κι ο νέος είναι ωράιος ;)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “δεκαετία του 1970”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες