The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 25 Ιούν 2013, 23:22

Image

Τίτλος: The Godfather
Ελληνικός Τίτλος: Ο Νονός
Έτος παραγωγής: 1972
Σκηνοθέτης: Francis Ford Coppola
Σενάριο: Mario Puzo,Francis Ford Coppola
Ηθοποιοί: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Talia Shire, Diane Keaton...
Πρωτότυπη μουσική: Nino Rota
Διάρκεια: 175΄


Υπόθεση
Ο Βίτο Κορλεόνε είναι η κεφαλή μιας μαφιόζικης οικογένειας, γνωστός ως "ο νονός". Ένας πολύ ισχυρός άνθρωπος με ισχυρές γνωριμίες, σκληρός και συχνά αδίστακτος, που προκαλεί φόβο και δέος στον περίγυρό του. Παρακολουθούμε την δομή της μαφιόζικης οικογένειας και το πέρασμα της δύναμης από πατέρα σε γιο, στα χρόνια της γκανγκστερικής Αμερικής.

Άποψη
Πρόκειται, κατά κοινή παραδοχή, για ένα από τα μεγαλύτερα κινηματογραφικά αριστουργήματα, είναι η σημαντικότερη γκανγκστερική ταινία και έχει επηρεάσει όλον τον μετέπειτα γκανγκστερικό κινηματογράφο.

Παρόλα αυτά, η ταινία δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Η Paramount διάλεξε στην σκηνοθεσία τον άγνωστο κι ασήμαντο, τότε, Φράνσις Φορντ Κόπολα, ενδεχομένως σε μια προσπάθεια να κρατήσει χαμηλά το κόστος. Εξαρχής, ο Κόπολα βρέθηκε να αμφισβητείται από την παραγωγή και να δέχεται πιέσεις και έλεγχο στις διάφορες επιλογές του, όπως για την επιλογή του Μάρλον Μπράντο στον ρόλο του νονού, με τον οποίο η παραγωγή είχε προβλήματα σε προηγούμενη συνεργασία.

Image

Πέρα από το τεράστιο όνομα του Μπράντο, ο Κόπολα διάλεξε τον άγνωστο κι ασήμαντο, τότε, Αλ Πατσίνο στον ρόλο του γιου, Μάικλ. Ας σημειώσουμε πως στον ρόλο της Κόνης, της κόρης του Βίτο Κορλεόνε, παίζει η αδερφή του σκηνοθέτη Talia Shire, που αργότερα θα υποδυθεί την γυναίκα του Ρόκη στις ταινίες με τον Σταλόνε. Επίσης, η Diane Keaton υπέροχη σε μια δραματική ερμηνεία που σε όμοιά της θα την ξαναδούμε το ’78 στο Interiors.

Η σκηνοθεσία είναι υποδειγματική και με όλη την απολαυστική αισθητική του κινηματογράφου του ’70. Βασισμένη στο βιβλίο του Μάριο Πούτζο, έχει ενδιαφέρουσα πλοκή που πείθει και χαρακτήρες με βάθος, που εξελίσσονται, με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Μάικλ. Η ταινία ανοίγει με ένα από τα πιο χαρακτηριστικά ανοίγματα, την σκηνή στο σκοτάδι όπου ο Βίτο Κορλεόνε ακούει την παράκληση κάποιου που του ζητάει να επέμβει. Και μέσα σε όλη την καλή κινηματογραφική συγκυρία, το κλασικό πια θέμα από τον Νίνο Ρότα.




Είναι ενδιαφέρον πως μια τόσο όμορφη σκηνοθεσία χάνει λιγάκι σε πράγματα που σήμερα είναι πολύ απλά για το Χόλιγουντ, όπως π.χ. τα πιστολίδια, όπου κάποιος πυροβολείται αλλά δεν βλέπουμε να ανοίγουν τρύπες στο σακάκι του, ή τις καταφανώς ψεύτικες μπουνιές του Σόνη στον γαμπρό του. Λεπτομέρειες δηλαδή που μάλλον προσθέτουν στην γοητεία της ταινίας.

"Ο Νονός" σάρωσε στις αίθουσες κι άνοιξε μεγαλειωδώς τις πόρτες της ιστορίας για Κόπολα και Πατσίνο.

Βραβεία
Πολλές οι βραβεύσεις της ταινίας, κυριότερα προτάθηκε για 11 όσκαρ, στην απονομή του 1973, και κέρδισε τρία πολύ σημαντικά:
  • Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου για τον Μάρλον Μπράντο.
  • Καλύτερης Ταινίας
  • Καλύτερου σεναρίου
:απονομή:

Επίσης το 1973, ο Νίνο Ρότα πήρε το Γκράμμι για την μουσική επένδυση ταινίας.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Ιούν 2013, 10:53

Μια καταπληκτική ταινία, απ' αυτές που λέω ότι μου αρέσουν κατ' εξαίρεση :ρ γιατί κανονικά αποφεύγω τις μαφιόζικες ταινίες. Έχει μνημειώδεις σκηνές, ατάκες, μουσικές και χαρακτήρες. Ο Βίτο είναι τόσο στερεοτυπικά γοητευτικός (ή μήπως απ' αυτόν δημιουργήθηκαν πολλά μαφιόζικα στερεότυπα;), ενώ ο Μάικλ είναι ένας μοναδικός χαρακτήρας, ένας απ' τους πιο πολύπλοκους, κακούς (;) στην ιστορία του σινεμά. Η τελευταία σκηνή του πρώτου Νονού είναι ανατριχιαστική.

Είχα διαβάσει ότι μόνο ο Κόπολα ήθελε τον Πατσίνο και επέμεινε, ενώ οι παραγωγοί σκέφτονταν μεγάλα ονόματα της εποχής για τον ρόλο του Μάικλ. Άλλη φοβερή επιλογή ήταν ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο στον δεύτερο Νονό.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 26 Ιούν 2013, 11:14

Πολύ καλός ο Νονός, έχω χρόνια να τον δω, αλλά θα τον βάλω στο πρόγραμμα, μου άνοιξες την όρεξη. :)
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 23 Αύγ 2015, 12:14

'Εχω δεί και τους δύο Νονούς απο δύο φορές.Μάλιστα έχοντας δει κι άλλες γκανγκστερικές ταινίες την θεωρώ την κορυφαία στο είδος αυτό.Καμία δε φτάνει το μεγαλείο και το βάθος της
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Αύγ 2015, 12:54

Οι "νονοί" είναι... τρεις, βέβαια. Εμένα μου άρεσε καί το τρίτο κάμποσο. Αν και τα δύο πρώτα είναι υπέρτατες κορυφές που έχουν το 10άρι μου.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 23 Αύγ 2015, 14:24

Κι εγω την ειχα δει κατ' εξαιρεση. Συνηθως δε βλεπω ή δεν μου αρεσουν ταινιες πριν το 80, με εξαιρεση το Star Wars. Αυτη την ειχα παρακολουθησει ευχαριστα. Ειχα βαλει μπρος και το 2 αλλα δεν το ολοκληρωσα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Αύγ 2015, 12:09

Εγώ τις 3 αυτές ταινίες τις θεωρούσα πάντα μια με 3 μέρη!!!

Βέβαια θεωρώ το τρίτο μέρος αρκετά αδύναμο σε σχέση με τα άλλα δύο, αλλά σαν σύνολο απλά αριστούργημα!!!! :προσκυνώ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
μιου-μιου
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 21 Μάι 2015, 20:44

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό μιου-μιου » 30 Οκτ 2015, 00:23

Ο νονός είναι μια από τις καλύτερες ταινίες που έχουν υπάρξει ποτέ και δεν νομίζω να υπάρξει ξανά! Ο Marlon Brando αποδεικνύει το κορυφαίο μεγαλείο του, είναι ένας κολοσσός που κατ'εμέ η ταινία οφείλει την επιτυχία της ως ένα βαθμό στον ίδιο τον Brando. Την θεωρώ το ίδιο υπέροχη με την δεύτερη ταινία του νονού, αν και δίνω ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη. Όμως και η δεύτερη ταινία, παρόλο την απουσία του Brando, είναι ισάξια της πρώτης. Το τρίτο μέρος δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Godfather (Ο Νονός) (1972)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 01 Σεπ 2018, 10:45

Μου αρεσε πιο πολυ απο ολη τη τριλογια το πρωτο, ειχε ενα ενδιαφερον μεχρι εκει που πεθαινει ο Βιτο, αλλα μεχρι εκει. Εχει μεγαλη διαρκεια και πολυ διαλογο που προσωπικα με κουρασε. Εν τω μεταξυ, δε μου αρεσε που ο ΝτεΝιρο επαιζε συνεχεια σε γκανγκστερικες ταινιες εκεινη την εποχη, το ιδιο και ο Αλ Πατσινο....δε μου αρεσει σαν ηθοποιος κιολας.
6/10 :πάνω:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “δεκαετία του 1970”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες