Klute (1971)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Klute (1971)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Απρ 2013, 22:46

Image

Τίτλος: Klute
Έτος παραγωγής: 1971
Σκηνοθέτης: Alan J. Pakula
Σενάριο: Andy Lewis, David E. Lewis
Ηθοποιοί: Jane Fonda, Donald Sutherland, Charles Cioffi ...


Πλοκή
Ένας άντρας εξαφανίζεται και ένας επαρχιακός ιδιωτικός ντετέκτιβ, ο Κλουτ (Ντόναλντ Σάδερλαντ) αναλαμβάνει να τον βρει. Η άκρη του νήματος από όπου ξεκινά είναι, η Μπρη Ντάνιελς (Τζέιν Φόντα), μια όμορφη πόρνη στην Νέα Υόρκη. Κάποιος άγνωστος παρενοχλεί την Μπρη η οποία νιώθει ασφάλεια δίπλα στον Κλουτ και έτσι οι δύο ξένοι έρχονται κοντά.

Image

Άποψη
Σκοτεινά, αποστασιοποιημένα πλάνα, αν και με σχετικά μετρημένη δράση για αστυνομικό και ο Πάκουλα δίνει όλη την άνεση χρόνου στους χαρακτήρες να αναπτυχθούν. Κεντρική στην ταινία είναι μάλλον η σχέση του Κλουτ με την Μπρη, παρά οτιδήποτε άλλο. Η Τζέιν Φόντα, εδώ στα καλά της τα νιάτα και στις ομορφιές της, αναδεικνύει αυτό που είναι: μια πανέμορφη γυναίκα και μια εξαίρετη ηθοποιός.

Μου αρέσουν τα αστυνομικά θρίλερ, λατρεύω τον Πάκουλα και αγαπώ την αισθητική της δεκαετίας του '70, οπότε πώς να μην λατρέψω κι αυτήν την ταινία.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Klute (1971)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 26 Σεπ 2013, 18:23

Την είδα χθες, επιτέλους, τόσο καιρό το έλεγα. Λοιπόν, πολύ ωραία ταινία, αλλά την λύση του μυστηρίου δεν την κατάλαβα. :ρ
Ψάχναμε έναν Τομ, σωστά; Τον βρήκαμε; Αυτός που βάραγε την Μπρι, ήταν αυτός που είχε προσλάβει τον Κλουτ; Και τι ρόλο έπαιξε τελικά; Και σε γενικές γραμμές, τι γινόταν στην ταινία;... :ουχ:


Δεν τό'χω μ' αυτά τα αστυνομικά καθόλου μα καθόλου, είχα και τον γάτο να προσπαθεί να σπάσει τον τέταρτο τοίχο, μια βοήθεια παρακαλώ. :))))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Klute (1971)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Σεπ 2013, 19:23

Από όσο θυμάμαι:
Χάνεται ο Τομ και το αφεντικό του, ο Πίτερ, προσλαμβάνει τον Κλουτ για να τον βρει.

Η Μπρη, λάμβανε απειλητικά μηνύματα από τον Τομ κι έτσι ο Κλουτ ξεκινά να την παρακολουθεί. Από όσο φαίνεται, ο Τομ ήτανε βίαιος με τις πόρνες.

Μόνο που στο τέλος ο Κλουτ θα ανακαλύψει πως ο βίαιος τύπος είναι τελικά ο Πίτερ ο οποίος χρησιμοποιούσε το όνομα του Τομ στην επαφή μου με τις πόρνες, και που κάποια στιγμή τον σκότωσε.

Ο Πίτερ ξεκίνησε να είναι βίαιος στο σεξ μετά από ένα βίαιο ερωτικό παιχνίδι με την Μπρη το οποίο του έκανε μεγάλο "κλικ" και ηχογραφημένο το άκουγε ξανά και ξανά.

Είναι θέμα, βέβαια, γιατί ο Πίτερ προσέλαβε τον Κλουτ. Ας υποθέσουμε πως είναι η εσωτερική ανάγκη του ένοχου να πιαστεί (όπως π.χ. στο "Ινσόμνια") ή η αδρεναλίνη του να σε κυνηγάνε.


Στα πολλά όμορφα της ταινίας ο ψυχισμός της Μπρη κι ο ψυχικός μηχανισμός που την έσμπρωξε να γίνει πόρνη καθώς και να αρχίσει, τελικά, να ερωτεύεται.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Klute (1971)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Ιαν 2019, 10:36

Επιτέλους την είδα κι εγώ την συγκεκριμένη ταινία!!
Μπορώ να πω μου άρεσε αρκετά αν και υπήρχαν κάτι σεναριακά προβληματάκια... :))))

Σε γενικές γραμμές μου άρεσαν οι ερμηνείες των 2 βασικών πρωταγωνιστών.
Η Τζέιν Φόντα, έγραψε κι ο Φάρος, ήταν εξαιρετικά όμορφη και σέξι ενώ απέδωσε τον ρόλο με τρομερή συνέπεια.
Ο Ντόναλντ Σάδερλαντ από την άλλη ήταν ο ορισμός της ήρεμης δύναμης. Στωικός, ήρεμος μου έδινε την εντύπωση ενός ατόμου που μπορεί να υπερβεί ανα πάσα στιγμή τον εαυτό του.

Η σκηνοθεσία του Πάκουλα ήταν εξαιρετική.
Η ταινία ήταν περισσότερο ψυχογράφημα παρά ταινία μυστηρίου.

Όμως υπήρχαν κάτι σεναριακά κενά που θα τα αναφέρω στο κατάλληλο νήμα!! :))))
7/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1970”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες