They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν) (1969)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Μάι 2017, 16:06

Έλεγα να μην βγω κι άλλο οφ τόπικ, όμως μια που συνεχίζεται η συζήτηση ας πω τη γνώμη μου πάνω σ' αυτό:

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Όσο για τα talent show...
Ακόμα χειρότερη κατάντια! Ο κόσμος ψηφίζει με λύσσα τον αγαπημένο του "μονομάχο" κι όταν αυτός τερματίσει πρώτος και βγάλει CD πάει άπατο, διότι το κοινό του έριξε άκυρο. Μόλις νικήσει ο μονομάχος, την ίδια ακριβώς στιγμή το κοινό ψάχνει για τον επόμενο!!


Δεν νομίζω ότι φταίει το κοινό. Νομίζω ότι σ' αυτά τα παιχνίδια παραλείπουν κάτι πολύ σημαντικό, για την ακρίβεια το πιο σημαντικό συστατικό της επιτυχίας. Την καλή ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μουσική. Οι διαγωνιζόμενοι στα σόου αυτά βγαίνουν κάθε φορά στα λάιβ και μας τραγουδάνε παλιά, γνωστά και επιτυχημένα τραγούδια. Τραγούδια άλλων ανθρώπων, που ήδη τα γουστάρουμε. Κι εκεί μέσα τους λένε ότι έχουν όλα τα συστατικά της επιτυχίας... εμφάνιση, φωνή, σκηνική παρουσία, θεατρικότητα και δεν ξέρω τι άλλο. Τι να τα κάνουμε όλα αυτά, μου λες; Ωραίοι άνθρωποι και ωραίες φωνές υπάρχουν και θα υπάρχουν. Παραδείγματα έχω πολλά από μένα κιόλας, που τα βλέπω καμιά φορά αυτά τα σόου.

Σε κάποιο x-factor μου άρεσε ένας Σταύρος απ' την Κύπρο και τον υποστήριζα. Έλεγε ωραία όλα τα τραγούδια που του ανέθεταν κι είχε συμπαθητικό στυλάκι. Το παιχνίδι τέλειωσε και έβγαλε ένα χάλια αντιπαθητικό τραγούδι. Εγώ λοιπόν φταίω που ψάχνω τον καινούριο μονομάχο; Αν το παιδί αυτό είχε βγάλει καλή μουσική μετά το παιχνίδι (τέλος η εύκολη λύση της ερμηνείας ήδη αγαπημένης μουσικής) θα τον άκουγα ακόμα. Το ίδιο ισχύει για τη Ραλία Χρηστίδου. Ωραίες ερμηνείες μέσα στο παιχνίδι, ωραίο στυλάκι, αδιάφορη μουσική μετά. Τι να το κάνω αν ο Ίαν πέρσι είπε γαμάτα το Gorilla; Ούτε δικό του είναι το τραγούδι ούτε ξεπέρασε με οποιονδήποτε τρόπο το ορίτζιναλ. Βγαίνει απ' το παιχνίδι και όντως κάθομαι να ακούσω τη μουσική της μπάντας του να δω μήπως μου πάει. Δεν μ' αρέσει!

Ο θεατής λοιπόν φταίει που "καταναλώνει" μονομάχους; Η δομή των παιχνιδιών είναι άκυρη. Και σου 'χω κι άλλο παράδειγμα, απ' την αντίστροφη πλευρά. Ο Πετρέλης δεν ήταν ο δημοφιλέστερος στο talent show όπου συμμετείχε (είχε βγει τρίτος νομίζω;) όμως του έγραψε αμέσως τραγούδια ο Φοίβος που εκείνη την εποχή μεσουρανούσε στο ελαφρολαϊκό. Αποτέλεσμα; Γέμιζε τα μαγαζιά ο Πετρέλης, έκανε χρυσούς και πλατινένιους κι έκανε επιτυχία την περίοδο εκείνη. Μόνο και μόνο γιατί έδωσε στο κοινό καλή καινούρια μουσική (όχι το στυλ μου αλλά άρεσε στον κόσμο). Αυτό ψάχνει το κοινό. Νέα τραγούδια, ενδιαφέρουσα μουσική, όχι απλά καλές φωνές και ωραίες παρουσίες. Τι να τα κάνει αυτά;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Μάι 2017, 21:04

Καλά τώρα μου κάνεις πλάκα Ίζι... :ααργκ:

Σχεδόν σε όλα τα τάλεντ σόου έχουν βγει νικητές κάτι ατάλαντοι που το κοινό στην κυριολεξία τους έβλεπε σαν μονομάχους...
Νότης Χριστοδούλου - Ό άφωνος και πλέον ατάλαντος τραγουδιστής...

Περικλής Στεργιανούδης... Κέρδισε φωνάρες μόνο και μόνο επειδή "ήταν λαικό παιδί"... Ωραίο κριτήριο για μουσικό διαγωνισμό. Πως και δεν είπαν ότι φορούσε ωραία παπούτσια;; :όχισουλέω:

Καλομοίρα... Μια τσαχπινούλα ημι- Μπάρμπι που οι φωνητικές τις ικανότητες έφταναν μόνο για να πει τα κάλαντα άντε και το "Χαρωπά τα 2 μου χέρια"...

Είπες τον Ίαν. Ο Ίαν δεν κέρδισε! Κέρδισε ένας πάλι ατάλαντος καράφαλτσος Κύπριος επειδή "ήταν ωραίο παιδί"....
Ο Ίαν πατούσε μέχρι και μεγάλους "καλλιτέχνες" φωνητικά. Αλλά το κοινό εκεί!! Στην τύφλα του. Μην τυχόν και δεν ψηφίσει τον ατάλαντο.

Ούτε η Ραλία είχε κερδίσει.
Μπορώ να θυμηθώ άπειρα παραδείγματα.
Ο κόσμος ψηφίζει, και το τελευταίο κριτήριο του είναι η μουσική. Είναι φως φανάρι.
Άλλα πράγματα τον ιντριγκάρουν και μπαίνει στο χορό των ριάλιτι...

Πετρέλης... Αφού τον ανέφερες θα σου πω αυτό. Ο συγκεκριμένος ήταν έτοιμος από πριν. Όλοι το ξέρουν αυτό.
Ο Φοίβος του είχε γράψει τραγούδια, η δισκογραφική τον προωθούσε, απλά είπαν να του δώσουν και μια έξτρα ώθηση με το Fame Story. Ένα πράμα σαν τον Μαρτάκη.

Εν ολίγοις. :)
Η μόνη διαφορά των μουσικών ριάλιτι από τις υπόλοιπες τρασαρίες, είναι μόνο ότι έχουν και τραγούδια.
Κατά τα άλλα τα κριτήρια του κόσμου είναι καθαρά κριτήρια αρένας.
Αυτός που ψήφισε τον Τσάκα να κερδίσει στο Big Brother θα ψηφίσει και το Χ καράφαλτσο στο X-Factor, γιατί είναι "καλό παιδί"...
Απλά πράματα...

ΥΓ: Θυμήθηκα και το τελευταίο Rising Star...
Ο κόσμος ψήφιζε με λύσσα αυτόν τον τύπο με την κιθάρα, ο οποίος είχε αρκετά περιορισμένες φωνητικές ικανότητες, αλλά ήταν "καλό παιδί"... Μέχρι που έφτασε και τελικό. Παραλίγο να κερδίσει και τον 16χρονο με την υπερφωνάρα. Τα τραγούδια βέβαια που έλεγε ο πιτσιρικάς ήταν πολύ μακριά από τα γούστα μου σε αντίθεση με αυτά που έλεγε ο μουσικός του δρόμου, αλλά πως να το κάνουμε... Φωνητικά ήταν μέρα με νύχτα...
Κοιτούσα τα σχόλια στο youtube και οι οπαδοί του ενός έβριζαν τους οπαδούς του άλλου. Με σκληρές εκφράσεις και βαριές κατάρες...
Αν δεν είναι αυτό αρένα τότε τι είναι;;;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Μάι 2017, 22:32

Τι να σου πω βρε συ, μπορεί να έχεις δίκιο. Μάλλον κρίνω απ' τον εαυτό μου :)))) Στο περσινό x-factor είχε καλές φωνές, τον Ίαν και τους Στέρεο Σοουλ. Το παιδί που βγήκε δεν μπορούσε να τους συναγωνιστεί. Πραγματικά είχα απορήσει. Παρ' όλα αυτά, δεν είχα τόσο στο μυαλό μου τους νικητές αλλά τη δομή των παιχνιδιών αυτών που στηρίζονται στην όλη ιδέα ότι ένας νέος σταρ της μουσικής πρέπει να έχει εμφάνιση και φωνή. Όχι, δεν φτάνουν αυτά. Αν δεν λέει/συνθέτει ωραία τραγούδια (τραγούδια που να αρέσουν τέλος πάντων), όοοοοοσο καλός κι αν είναι, είναι καταδικασμένος να ξεχαστεί.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Μάι 2017, 00:16

Ίζι έγραψε:Αν δεν λέει/συνθέτει ωραία τραγούδια (τραγούδια που να αρέσουν τέλος πάντων), όοοοοοσο καλός κι αν είναι, είναι καταδικασμένος να ξεχαστεί.


Ο Λεωνίδας Μπαλάφας είναι μια από τις εξαιρέσεις για τον λόγο που έχεις προαναφέρει. :)
Δλδ γράφει τα δικά του τραγούδια και δεν είναι τόσο εξαρτημένος από την "κλίκα" του σταρ σύστεμ!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 30 Μάι 2017, 13:39

Από ταλεντ σόου είναι ο Μπαλάφας; Δεν το γνώριζα, από ποιο; Πάντως το καλοκαίρι του '14 είχα λιώσει τον Πυροσβεστήρα του.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 30 Μάι 2017, 15:47

Στο τελευταίο fame story ήταν, που πήγε άπατο. Παίζει, ακόμη και οι άνθρωποι στο κοντρόλ να ήταν συντονισμένοι σε άλλο κανάλι, τόσο χάλια ήταν.
Νικόλα, λίγα τα λόγια για τον Περικλή :ρ κάθε εβδομάδα τρώγαμε οικογενειακώς από 2 κάρτες βόδαφον. Κακά τα ψέματα, όταν μπαίνεις σε παιχνίδι με κάμερες να ακολουθούν την κάθε σου κίνηση, μην έχεις την αυταπάτη ότι θα κριθείς μόνο για το ταλέντο σου. Εγώ που δεν έχω σχέση με την μουσική, το έβλεπα σαν σίριαλ με μπόνους τραγουδάκια. Αν έχεις άθλιο χαρακτήρα και τον τρώω κάθε μέρα στην μάπα, δε πα να'σαι η Κάλλας; ποσώς με ενδιαφέρει. Πήγαινε σε άλλα τάλεντ σόου χωρίς κάμερες 24/7.
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Μάι 2017, 15:56

Ποιο ήταν το θέμα της παρουσίασης παιδιά;;;; :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 30 Μάι 2017, 16:04

This thread is now κράξιμο for Survivor and reality shows.

Αβατάρι χρήστη
Τσίου
Μύστης
Αναρτήσεις: 108
Εγγραφή: 19 Οκτ 2016, 14:58

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Τσίου » 30 Μάι 2017, 16:34

Party poopers :γρμβ:
Βαγγέλης Γκανιάν... Αρμένης θα είναι.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: They Shoot Horses, Don't They? (Σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν)

Ανάρτησηαπό Θεατής » 30 Μάι 2017, 16:46

Πραγματικά απορω πως βλέπετε αυτά τα τρας σόου...

Ντάνο γερά για τα 100... :-)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “δεκαετία του 1960”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες