City Lights (Τα Φώτα της Πόλης) (1931)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

City Lights (Τα Φώτα της Πόλης) (1931)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Απρ 2013, 18:39

Image

Τίτλος: City Lights
Έτος παραγωγής: 1931
Σκηνοθέτης: Charles Chaplin
Σενάριο: Charles Chaplin
Ηθοποιοί: Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee ...
Πρωτότυπη μουσική: Charles Chaplin


Πλοκή
Ένας αλήτης σώζει ένα μεθυσμένο πλούσιο που πάει να αυτοκτονήσει. Ο δεύτερος τον κάνει φίλο και ζούνε μαζί ένα ξέφρενο βράδυ. Μοναχά που την άλλη μέρα το πρωί, νηφάλιος πια, δεν τον αναγνωρίζει. Κι έτσι συνεχίζεται η παράξενη αυτή φιλία με τον πλούσιο να αναγνωρίζει και να φροντίζει τον φτωχό αλήτη μόνο τα βράδια που είναι μεθυσμένος.

Παράλληλα, ο αλήτης γνωρίζει μια φτωχή, τυφλή, που πουλάει στον δρόμο λουλούδια, κι η οποία, από μια παρεξήγηση, τον περνάει για πολύ πλούσιο. Ο αλήτης, λοιπόν, παραμένει και υποδύεται για χάρη της τον πλούσιο και γίνεται ευεργέτης της, όμως με πολύ μεγάλες προσωπικές θυσίες.


Άποψη
Μια καταπληκτική ταινία, αν κανείς μπορεί να δει τόσο παλιό κινηματογράφο. Στα γράμματα της αρχής, το έργο αυτοπροσδιορίζεται ως "μια κωμωδία σε παντομίμα" και πρόκειται για ένα παράξενο και πετυχημένο κράμα φαρσοκωμωδίας και δράματος στο οποίο φαίνεται καθαρά όλο το μεγάλο ταλέντο του Τσάρλη Τσάπλιν.

Οι ηθοποιοί όλοι σε ανώτατες ερμηνείες, ακριβώς λόγω έλλειψης ομιλίας, και μου αρέσει αληθινά πολύ ο Harry Myers στον ρόλο του εκκεντρικού εκατομμυριούχου.

Κοιτάζω, τώρα, και βλέπω πως και η μουσική χρεώνεται στον Τσάρλη Τσάπλιν. Δεν ξέρω αν πράγματι είχε και συνθετική δεινότητα, πάντως καί τα μουσικά θέματα της ταινίας, είναι χαρακτηριστικότατα και πολύ ταιριαστά.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: City Lights (Τα Φώτα της Πόλης) (1931)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 08 Απρ 2013, 11:36

Μαζί με το Μοντέρνοι Καιροί νομίζω ότι είναι ότι πιο άρτιο έχει γυρίσει ο Τσάπλιν. Μπορεί να είναι βουβή ταινία αλλά τη θεωρώ απόλυτα διασκεδαστική-συγκινητική-ανθρώπινη. Νομίζω ότι αξίζει να την δει κάθε κινηματογραφόφιλος...
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “δεκαετία του 1950 και πριν”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες