Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 29 Οκτ 2014, 14:11

Τους θεωρώ και τους δύο αξιόλογους, όμως η ψήφος μου πάει στον Ταραντίνο, κυρίως λόγω της ψύχωσής μου με το Kill Bill. Πάντως το The Doors που θεωρείς πατάτα Νικόλα, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.

@Πόλυ, πρέπει να στο 'χω ξαναπεί: Δες Match Point!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Οκτ 2014, 14:28

Ξέρεις τι με χάλασε Ίζι στους Doors?
Το ότι ο Στόουν εστίασε στην αδυναμία του Μόρισον να κάνει σεξ και όχι στην μουσικότητα του συγκροτήματος...

Δλδ για τίτλο θα διάλεγα καλύτερα "Morrison"...

@Φαροφύλακας: Είναι αλήθεια πάντως πως και άλλοι φίλοι μου (ταινιόφιλοι) με το Django ξενέρωσαν... Τι να πω.. Τελικά είχες δίκιο κάπου που έλεγες ότι ένας σκηνοθέτης πρέπει να σου πάει και λίγο... Αυτή είναι η αλήθεια :μπράβο:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 29 Οκτ 2014, 20:01

Από Ολιβερ Στόουν μου άρεσαν μόνο τα JFK (αν και μπερδεμένο πολύ ενδιαφέρον κυρίως για κάτι συνωμοσιολόγους όπως εγώ) και το Πλατούν . Ενώ και ο Ταραντίνο δεν με τραβάει γενικά ,το Kill Bill είναι ταινιάρα και ολόκληρο κεφάλαιο από μόνη της. Μα και το The doors του Στοουν δεν ήταν κακό επικεντρώθηκε στην προσωπικότητα του Morrison απλά. Και ο Morisson ήταν ερωτύλος... :)

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 06 Νοέ 2014, 03:28

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε: Μέχρι και ο Ταραντίνο τον έκραξε ότι του κατέστρεψε ένα ωραίο σενάριο το Natural Born Killers.


Το natural born killers είναι κορυφήηηηηηηηηηηηη.

Αυτό. :ρ
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Νοέ 2014, 13:15

Σκέψου να το σκηνοθετούσε κι ο Ταραντίνο πόσος πιο κορυφή θα ήταν :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 06 Νοέ 2014, 13:29

μ' αρέσει ο Ταραντίνο, αλλά πιστεύω πως τη συγκεκριμένη θα την έκανε καφρίλα! Μ' άρεσε η σκηνοθεσία. Μ' άρεσαν ιδιαίτερα οι τίτλοι αρχής κ τέλους, μ' άρεσε πολύ π.χ. και η αρχική σκηνή που μας κάνει φλας μπακ πώς γνωρίστηκαν οι δυο τους... Επίσης, ο Ταραντίνο μου φαίνεται κάπως στυλιζαρισμένος, ένα στοιχείο που μ' αρέσει σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις :))

Δεν έχω άλλη εμπειρία όμως με τον Στόουν!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 26 Αύγ 2018, 20:00

Πολύνιους έγραψε:μ' αρέσει ο Ταραντίνο, αλλά πιστεύω πως τη συγκεκριμένη θα την έκανε καφρίλα! Μ' άρεσε η σκηνοθεσία. Μ' άρεσαν ιδιαίτερα οι τίτλοι αρχής κ τέλους, μ' άρεσε πολύ π.χ. και η αρχική σκηνή που μας κάνει φλας μπακ πώς γνωρίστηκαν οι δυο τους... Επίσης, ο Ταραντίνο μου φαίνεται κάπως στυλιζαρισμένος, ένα στοιχείο που μ' αρέσει σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις :))

Δεν έχω άλλη εμπειρία όμως με τον Στόουν!


Κι εγω τρελαινομαι για Ταραντινο! Μου αρεσει πολυ κυριως λογω της εμμονης μου με το Kill Bill....Ο ανθρωπος δε κανει σκηνοθεσια, κανει τεχνη! Και το Kill Bill το λατρευω, ειναι ταινιαρα!
Ισως η καλυτερη ταινια του, αλλα γενικα μου αρεσει το στυλ του στις ταινιες, οι μουσικες επιλογες, μερικα τρικ με τη καμερα, η καταπληκτικα στυλιζαρισμενη βια, το μαυρο χιουμορ στους διαλογους, οι χαρακτηρες που κυμαινονται πολλες φορες αναμεσα στην ηθικη και το κακο κλπ. Δε ξερω αν ταιριαζουμε αλλα σιγουρα μου αρεσει πολυ το στυλ του. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Αύγ 2018, 22:36

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Ο ανθρωπος δε κανει σκηνοθεσια, κανει τεχνη!


Και οι υπόλοιποι σκηνοθέτες ανά τον κόσμο τέχνη παράγουν... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 09:18

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:
Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Ο ανθρωπος δε κανει σκηνοθεσια, κανει τεχνη!


Και οι υπόλοιποι σκηνοθέτες ανά τον κόσμο τέχνη παράγουν... :ναι:


Διαφωνω, ο Ταραντινο κανει ιδιαιτερη σκηνοθεσια. Κανενας αλλος δεν κανει αυτα που κανει ο Ταραντινο. :προσκυνώ: :ααργκ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Θεατής » 27 Αύγ 2018, 11:09

Συμφωνώ Μπιατριξ...κανεις δεν κανει αυτά που κανει ο Ταραντίνο...αλλά και ο Ταραντίνο δεν κανει αυτά που κανει ο Λιντς, ο Λιντς δεν κανει αυτά που κανει ο Αλμοδοβαρ, ο Αλμοδοβαρ δεν κανει αυτά που κανει ο Κιμ Κι Ντουκ και πάει λέγοντας...κάθε σκηνοθέτης έχει τα χαρίσματά του και το ιδιαίτερο στιλ του...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Διασκέδαση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες