Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 28 Οκτ 2014, 20:29

Φαροφύλακας έγραψε:Εμένα δεν μου πολυπάει ο Φον Τρίερ όμως νομίζω πως είναι ένας μεγάλος σκηνοθέτης που θα μείνει στην ιστορία του κινηματογράφου. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω τα επόμενα έργα του.


Πώς εγώ νόμιζα πως σ' άρεσε ο Τρίερ; :χμ: Τη νυμφομανή την είδες;

Γούντι Άλλεν έχω δει πάνω από δέκα ταινίες του, δεν μ' αρέσει με τίποτα... νομίζω, όμως, πως έχει κερδίσει μια θέση στη λίστα με τους ανθρώπους που αγαπώ να μισώ :ρ Κ μάλλον είναι η μόνη μου τέτοιου είδους εμμονή!
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Οκτ 2014, 20:38

Είναι το 1ο μέρος της Νυμφομανούς και μου άρεσε. Σύντομα θα προχωρήσω και στο 2ο.

Στις στατικές σκηνές (π.χ. εκεί που η Τζο διηγείται) μου θυμίζει Μπεργκμαν η όλη αισθητική.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Οκτ 2014, 22:01

Εμε΄να προσωπικά με κουράζει αφάνταστα ο Oliver Stone... Δεν τον έχω σε καμια εκτίμηση. Όλες του οι ταινίες είναι βαρετές με θεματολογία αδιάφορη (δεν μπορώ όμως να μην του καταλογίσω την σοβαρή ιστορική μελέτη που έκανε στον Αλέξανδρο). Μέχρι και ο Ταραντίνο τον έκραξε ότι του κατέστρεψε ένα ωραίο σενάριο το Natural Born Killers. Χειρότερες στιγμές του οι τανιες The Doors, Any given Sunday και U-Turn...

Επίσης θεωρώ εντελώς βαρετό και γλυκανάλατο τον Lasse Hallstrom... Όσες έχω δει δλδ γιατί μετά τον παράτησα.. Τανιές χωρίς ουσία και επιτηδευμένα συγκινητικές. Δυο καλοί ηθοποιοί ένα σεναριάκι γλυκανάλατο και έτοιμη η τανιούλα!! Χειρότερες στιγμες του Shipping News και Casanova.

Θα ήθελα να βάλω και τον Brian De Palma αλλά θα σεβαστώ τα Carrie, Scarface και The Untouchables!!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Οκτ 2014, 22:20

Για εμένα ο Ταραντίνο είναι πολύ μικρός για να κρίνει έναν μεγάλο σκηνοθέτη όπως είναι ο Όλιβερ Στόουν.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Οκτ 2014, 23:10

Κάτσε ρε συ Φαροφύλακα... Καταρχήν το σενάριο ήταν δικό του άρα δικαιωμα του να κράξει.. Από την αλλη ο Ταραντίνο έχει φτιαξει ολόκληρη σχολη και ακόμα γραφει. Ο Στόουν πόσες δεκαετίες έχει να κάνει καλή ταινια;;;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Οκτ 2014, 23:26

Προσωπικά γούστα σε αυτό το νήμα. Εγώ δεν βρίσκω κάτι το ιδιαίτερο στον Ταραντίνο. Έχει για μένα καναδυό καλούτσικες ταινίες (Pulp Fiction, No Country..) και ένα σωρό που εγώ τις θεωρώ κακές (Django, καληώρα)...

Για εμένα ο Όλιβερ Στόουν μας έχει παραδώσει πολύ καλύτερες ταινίες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Οκτ 2014, 23:54

Εντάξει γούστα είναι αυτά και ωραίο είναι ο καθένας να έχει τα δικά του αλλά πατάτες σαν το Any Given Sunday και to U=Turn ευτυχώς δεν έχει κάνει ακόμα ο tarantino... Πάντως από αυτά τα λίγο που σε ξέρω θα έλεγα πως μαλλον θα σου άρεσε ο Tarantino :χμ: Από ότι φαίνεται έπεσα έξω...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Οκτ 2014, 00:01

Κι αντίστοιχα, πατάτες σαν τον Django δεν θα δούμε από τον Στόουν. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Οκτ 2014, 11:08

Χαχαχαχαχα!!! Γουστάρω ντέρμπυ Ταραντίνο - Στόουν!!!
Πάμε!!!!!
Λοιπόν το Django στο imbd έχει 81%.
Αντίστοιχα το Pulp Fiction 94%, το Reservoir Dogs 78%, Kill Bill 83%!! :προσκυνώ:

Ο Στόουν ούτε στο ύπνο του δεν έχει δει τέτοια score!!! :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εμμονή σε σκηνοθέτες που δεν μας ταιριάζουν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Οκτ 2014, 13:26

Καταρχήν, για εμένα το μετασκόρ (δηλ. τί ειπαν δυο-τρεις) δεν λέει πραγματικά τίποτα. Το σκορ της imdb, τί είπε ο κόσμος, είναι το μόνο μέγεθος που μετρώ και σέβομαι, προσωπικά.

Από εκεί και πέρα, τα είπαμε, προσωπικά τα γούστα κι αυτή είναι κι άλλωστε η ιδέα του νήματος. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Διασκέδαση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες