Βρες την ταινία

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Αύγ 2014, 15:48

δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται, αλλά για κάποιον λόγο νιώθω την παρόρμηση να την δω.. μάλλον ο συνδυασμός τρένο-σωσίας..
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 22 Αύγ 2014, 16:02

Είναι πολύ γνωστή.. Δεν αποκλείεται να την έχεις δει, αλλά να μην πάει το μυαλό σου γιατί η λέξη "σωσίας" δεν αναφέρεται σε κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για την υπόθεση.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Αύγ 2014, 21:17

Βρε μπας κι είναι ο Τουρίστας με τον Ντεπ; αν και την είδα μέχρι την μέση και δεν ξέρω εάν έχει τανγκό και παιδικό τραύμα...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 22 Αύγ 2014, 21:35

Όχι βρίσκεσαι πολύ, πολύ μακριά.. Μπορώ να δώσω επιπλέον δύο η τρία στοιχεία αντί για ένα;; (πιο αποκαλυπτικά) Ήδη έχω δώσει τέσσερα και το όριο είναι νομίζω πέντε
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Αύγ 2014, 21:40

Το μόνο παιδικό τραύμα που μου 'ρχεται είναι αυτό στη "Μάρνι" του Χίτσκοκ. Θυμάμαι κι ένα τρένο στην ταινία. Τανγκό και σωσία όμως όχι...
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 22 Αύγ 2014, 21:46

Δίνω ένα ακόμη στοιχείο και αν μου το επιτρέψετε, θα δώσω δύο ακόμη που πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσουν το τοπίο

Τρένο, σωσίας, τανγκό, παιδικό τραύμα, Μοράβια (Αλμπέρτο, για να μην υπάρξει παρερμηνεία)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 22 Αύγ 2014, 23:11

να δοκιμάσω το conformista; Η λέξη σωσίας όμως δεν είμαι σίγουρος που απευθύνεται :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 22 Αύγ 2014, 23:55

Σωστά Μυρμηγκοφάγε!! Είναι η ταινία "Il Conformista \ Ο κομφορμίστας" (1970) του Μπερτολούτσι
(Τι Αριστούργημα!!! :προσκυνώ: ) Η λέξη σωσίας αναφέρεται στις δύο διαφορετικές γυναίκες που υποδύεται η (πανέμορφη) Dominique Sanda.

Παιδιά νόμισα πως ήταν εύκολο, τελικά είμαι η πλέον ακατάλληλη για αυτά τα παιχνίδια :μαναι:

(Μόνιμη απορία μου, γιατί η ταινία καλείται "Ο κομφορμίστας" ενώ το βιβλίο "Ο κομφορμιστής"..)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Αύγ 2014, 00:03

Χήθκλιφ έγραψε:(Μόνιμη απορία μου, γιατί η ταινία καλείται "Ο κομφορμίστας" ενώ το βιβλίο "Ο κομφορμιστής"..)


Γιατί άλλος μεταφραστής ανέλαβε το βιβλίο κι άλλος την ταινία. :)))

Το "κομφορμιστής" είναι μάλλον πιο δόκιμο...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Βρες την ταινία

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Αύγ 2014, 03:36

Χήθκλιφ, τα θαυμαστικά μου αρέσει που βάζεις στην εύρεσή της, όταν είναι ολοφάνερο ότι την έχω ξεχάσει για τα καλά. Μπορείς να μου θυμήσεις τον δεύτερο ρόλο της; Στο imdb βλέπω μόνο έναν :ωιμέ:

Ξένη - δραματική
Φλάουτο, Αλεπού, εκδίκηση


Επιστροφή “Διασκέδαση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες