2016 Redux

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Ιαν 2017, 23:16

Μα βρε Μυρμηγκοφάγε, γνωρίζοντας τον εαυτό σου και τις απαιτήσεις σου από μια ταινία, καθώς και την αντιπάθειά σου για τον εμπορικό αμερικάνικο κινηματογράφο, πώς μπήκες καν στη διαδικασία να ξεκινήσεις τον DP; Τα 'θελες και τα 'παθες, αν θες τη γνώμη μου. :χαχα:
Το οκτάρι σου ποιο είναι; :)

Παρεμπιπτόντως, το Deadpool είναι μια ταινία που αγαπώ πολύ και για προσωπικούς λόγους. Σε μια δύσκολη στιγμή πήγα να το δω στον κινηματογράφο (με σύρανε μάλλον) κι έκανα καινούριο συκώτι απ' τα γέλια. Ένιωσα ότι με βοήθησε, κι έτσι αισθάνομαι κάτι σαν ευγνωμοσύνη για την ταινία. Πήγα και το ξαναείδα την αμέσως επόμενη. Ίσως αν την έβλεπα κάποια άλλη στιγμή απλά να διασκέδαζα, όμως υπό αυτές τις συνθήκες τη λάτρεψα.

Όσο για το Ugetsu, πρέπει να το 'χω στο 8 πάλι αυτή τη στιγμή. Γενικά τις αλλάζω συνέχεια. Και το Compliance και ο Captain Fantastic από 7άρια ξεκίνησαν. Και το Suspiria όσο περνάει ο καιρός ανεβαίνει στην εκτίμησή μου. Το Ugatsu το έριξα γιατί διαπίστωσα ότι είχα ξεχάσει σημαντικά σημεία της πλοκής λίγο καιρό μετά, όμως τελικά μετά από καιρό μετράει η αίσθηση που σου αφήνει μια ταινία.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Ιαν 2017, 01:51

Μπορεί να γνωρίζω Ίζι ότι έχω ελάχιστες ελπίδες να βρω κάτι που να μου αρέσει, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να αποκλείσω μια ολόκληρη κατηγορία ταινιών και όσο παράξενο και αν ακούγεται, χαίρομαι που ακόμη με πιάνουν δυό-τρεις κρίσεις επιθυμίας για μπλοκμπάστερ τον χρόνο, ασχέτως αποτελέσματος.

Παρομοίως, μέσα στη χρονιά μαζεύω τις ταινίες που θέλω να επαναξιολογήσω και μια-δύο φορές τον χρόνο κάνω τις αλλαγές μου - κυρίως για να τις ξεχωρίζω εύκολα από αυτές που βλέπω για πρώτη φορά. Μια τέτοια μέρα ήταν η χθεσινή, στην οποία και αποφάσισα να μετατρέψω σε οκτάρι το Three Poplars at Plyuschikha Street, μιας και παρότι το είδα πριν αρκετούς μήνες, μου παραμένει εξαιρετικά ζωντανό και μου φτιάχνει τη διάθεση κάθε φορά που το σκέφτομαι.

Θυμάμαι που με παραξένευσε τότε το οκτάρι που έδωσες στο Ugetsu, εξαιτίας της αναφοράς σου στα “κάπως απλοϊκά μηνύματα”. Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να βαθμολογήσω κάτι τόσο ψηλά αν είχα αυτή την εντύπωση και όταν είδα το εφτάρι σου μου φάνηκε πιο δίκαιο :χαχα:

υ.γ. Μου έχει κολλήσει οπότε θα στο πω. Αν έχεις όρεξη θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σου για το Carnival of Souls (1962). Παρότι δεν μου ταίριαξε, νιώθω μια βεβαιότητα ότι θα σου αρέσει και μη με ρωτήσεις γιατί. Θα πρότεινα επίσης να αποφύγεις οποιαδήποτε ανάγνωση αν το αποφασίσεις ;)

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Ιαν 2017, 17:06

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:υ.γ. Μου έχει κολλήσει οπότε θα στο πω. Αν έχεις όρεξη θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σου για το Carnival of Souls (1962). Παρότι δεν μου ταίριαξε, νιώθω μια βεβαιότητα ότι θα σου αρέσει και μη με ρωτήσεις γιατί. Θα πρότεινα επίσης να αποφύγεις οποιαδήποτε ανάγνωση αν το αποφασίσεις ;)


Ευχαριστώ για την πρόταση. Θα τη δω μέσα στις επόμενες ημέρες και θα επανέλθω :))
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Ίζι » 05 Ιαν 2017, 21:40

Λοιπόν, Μυρμηγκοφάγε, είδα το Carnival of Souls και μου άρεσε πάααρα πολύ! Είχες απόλυτο δίκιο, ήταν ακριβώς πάνω στο γούστο μου :πάνω: Έμοιαζε με μεγάλο επεισόδιο του Twilight Zone, της χρυσής περιόδου της σειράς. Θύμιζε, μάλιστα, πάρα πολύ αυτό το επεισόδιο, που τυχαίνει να είναι απ' τα αγαπημένα μου. Το έχεις δει; Αν βρήκες έστω και κάτι λίγο να σου ταιριάζει στο Carnival of Souls, σου προτείνω να το δεις. Έχοντας δει αυτό, και κάνοντας τη σύνδεση, κατάλαβα πολύ γρήγορα και την ανατροπή του τέλους, κάτι που δεν με ενόχλησε καθόλου. Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, ήταν ό,τι έπρεπε για μένα. :ναι: Αν και ήταν φθηνή παραγωγή με άγνωστους (και όχι τόσο καλούς) ηθοποιούς, η ιστορία και ατμόσφαιρα της ταινίας με κάλυψαν με το παραπάνω. Θα της βάλω 8 ή 9.
Εσένα τι δεν σου άρεσε στην ταινία;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 08 Ιαν 2017, 01:29

Σίγουρα μου άρεσε η ιδέα - φαντάζομαι ότι αυτός ήταν και ο λόγος που στην πρότεινα - άλλα έχει περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος από όταν την είδα και δεν μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς με ενόχλησε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι για να την έχω με ένα δυάρι σημαίνει ότι εκτελεστικά μου ήταν στα όρια του εκνευριστικού.

Το Hitch-Hiker στην αρχή δεν σκόπευα να το δω. Ήμουν σίγουρος ότι, ότι δεν μου άρεσε τότε, δεν θα μου αρέσει και τώρα ελέω χώρας και μόνο. Αλλά δεν άντεξα και το αναπόφευκτο, όπως στην περίπτωση της πρωταγωνίστριας, ήρθε. Και δεν ήταν τόσο ότι δεν μου άρεσε, αλλά ότι μου βγήκε παντελώς κενό. Μάλλον φυσική κατάληξη αν λάβεις υπόψη την διάρκεια του και τη γενική αντιπάθεια μου στις σειρές.

Είναι αστείο πάντως ότι σε συνέδεσα - εδώ και κάποιον καιρό - με μια ταινία που δεν μου άρεσε και όσο και αν προσπαθώ τώρα δεν μπορώ να σε συνδέσω με μια που να μου αρέσει - για την οποία και να νιώσω μια βεβαιότητα ότι θα σου ταιριάξει... :εεε;:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Ίζι » 08 Ιαν 2017, 21:02

Αν κατάλαβα καλά, το είχες δει και παλιότερα και δεν σου άρεσε. Προσωπικά πολύ σπάνια δίνω δεύτερες ευκαιρίες. Εϊμαι σίγουρη ότι θα μπορούσε να μου αρέσει και κάποια αγαπημένη σου ταινία. Άλλωστε με θεωρώ εύκολη περίπτωση θεατή, δεν έχω πολλές απαιτήσεις και αρκετές φορές καταφέρνω να αγνοώ στοιχεία που επηρεάζουν άλλους (όπως η αναληθοφάνεια ή οι κακές ερμηνείες). Πάντως ήταν λογικό να με συνδέσεις με το CoS εδώ που τα λέμε. Σας έχω ζαλίσει με αυτού του τύπου τις ταινίες και σειρές. :ρ

Δεν θα πάρεις μέρος στο "δες μια αγαπημένη μου ταινία" αυτή τη φορά;
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 09 Ιαν 2017, 01:34

Όχι, δεν το είχα ξαναδεί, sorry. Απλά από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότι θα υπάρχει μια μεγάλη ομοιότητα και αφού δεν μου άρεσε η ταινία δεν μπορούσα να φανταστώ πως θα μπορούσε να με ικανοποιήσει ένα αυτοτελές επεισόδιο. Αν το είχα δει θα μπορούσες να ήσουν βέβαιη ότι δεν θα το ξανάβλεπα. Στις ελάχιστες φορές που ξαναείδα κάτι ο λόγος δεν ήταν για να δώσω δεύτερη ευκαιρία, αλλά για να θάψω :χαχα:

Κι εγώ είμαι σίγουρος ότι κάποιες αγαπημένες μου θα σου αρέσουν, το ερώτημα όμως είναι ποιες μπορεί να είναι αυτές ( :ρ ). Το ότι δεν σου ταίριαξε ιδιαίτερα το Ugetsu μου βάζει φρένο στο να σου προτείνω κάποιες άλλες κλασικές Ιαπωνικές όπως το Onibaba (1964), ή το Woman in the Dunes (1964) που θεωρώ ότι έχουν στοιχεία να σε ικανοποιήσουν. Το πιο εύκολο είναι να σου υπενθυμίσω να δεις το Grave of the Fireflies, αλλά και της μικρής διάρκειας The House of Small Cubes (2008), τα οποία και θα εκπλαγώ αν δεν λάβουν τουλάχιστον το εννιάρι σου. Αλλά αν θες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό τι θα έλεγες για το The Hourglass Sanatorium (1973), που λατρεύει και η Χήθκλιφ; Αν το αποφασίσεις πες μου να σου ανεβάσω τους Ελληνικούς υπότιτλους που μου έστειλε.

Μη το δένεις κόμπο ότι ήταν λογικό που σε συνέδεσα με το Carnival of Souls. Έχω αρκετές ταινίες τρόμου που τις προτιμώ, χωρίς καν να φτάσω στις Ανατολικοευρωπαϊκές αυτής της λίστας, την οποία και νομίζω ότι κάποια στιγμή πρέπει ειδικά εσύ να την επισκεφτείς ;)

Δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να πάρω μέρος στο παιχνίδι. Νιώθω ότι έχω ήδη προκαλέσει την τύχη μου αρκετά. Θα το σκεφτώ πάντως μέχρι να ξεκινήσει ο γύρος και ευτυχώς που ο Φάρος πάντα βάζει την ημερομηνία για να γνωρίζω πότε θα γίνει αυτό :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Ιαν 2017, 16:01

Τέλειες προτάσεις Μυρμηγκοφάγε! Πάντως δεν έχεις δίκιο για το Ugetsu. Είναι μια ταινία που μου άρεσε πολύ. :ναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Ιαν 2019, 13:03

Παιδια, οι βαθμολογιες στο imdb ειναι υποκειμενικες. Επειδη μια ταινια εχει 8+ ως μεσο ορο στο imdb δεν σημαινει οτι αντικειμενικα ειναι καλη. :ανέκφραστος:

Φαρε, εγω δεν θα εδινα ουτε 2 στο Deadpool, δεν μου αρεσουν τετοιου τυπου ταινιες. Ξενερωσα απιστευτα. Οποτε, για δευτερη φορα (μετα το Pulp Fiction που κι εγω ενα 6 θα του εδινα επιεικως) συμφωνουμε σε κατι. :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: 2016 Redux

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Ιαν 2019, 22:33

Δεν υπάρχει αντικειμενική αποτίμηση. Ποιος και πώς θα όριζε κάτι τέτοιο;

Η όντως υποκειμενική βαθμολογία στην imdb είναι ένα από τα πιο αντικειμενικά μέτρα που υπάρχουν;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες