Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 29 Σεπ 2016, 23:47

Αν και κάπως καθυστερημένα, εκπληρώνω την υπόσχεση που σου έδωσα Στιλλ :χαχα:

Ήμουν στο όριο να την αναβάλλω, μιας και εκτός του ότι μου είναι ένα αρκούντως δύσκολο εγχείρημα, συνέχεια θέλω να δω μια ακόμη. Όμως όσο το καθυστερώ, τόσο θα καθυστερεί και η σύγκριση του που βρίσκομαι και που βρισκόμουν σε μερικά χρόνια, που τελικά νομίζω έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην απόφαση μου, ασχέτως αν γνωρίζω ότι αύριο κιόλας, θα νιώθω ότι σε μεγάλο βαθμό δεν με εκπροσωπεί όπως θα επιθυμούσα.

Η κατάταξη είναι κυρίως διαισθητική, όμως περιλαμβάνει μόνο σκηνοθέτες των οποίων έχω δει τρεις ή περισσότερες ταινίες, από τις οποίες δύο τουλάχιστον - με ελάχιστες εξαιρέσεις - θεωρήθηκαν αξιοπρεπείς. Δεν σκοπεύω να σας επιβάλω τους παραπάνω περιορισμούς, είμαι σίγουρος ότι το εγχείρημα είναι δύσκολο από μόνο του :χαχα:

Δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρον να παραθέσω εικόνες των σκηνοθετών, οπότε και επέλεξα διάφορες αγαπημένες ταινίες αυτών :))))

40. Emir Kusturica - When Father Was Away on Business (1985)
Image

39. Eric Rohmer - Le rayon vert (1986)
Image

38. Ettore Scola - Brutti, sporchi e cattivi (1976)
Image

37. Akira Kurosawa - Ikiru (1952)
Image

36. Roman Polanski - Dance of the Vampires (1967)
Image

35. Ingmar Bergman - Tystnaden (1963)
Image

34. Lars von Trier - Europa (1991)
Image

33. Satyajit Ray - Apur Sansar (1959)
Image

32. Luis Buñuel - Ensayo de un crimen (1955)
Image

31. Gleb Panfilov - Tema (1979)
Image

30. Federico Fellini - Amarcord (1973)
Image

29. Yasujirô Ozu - Ukikusa monogatari (1934)
Image

28. Lupu Pick - Scherben (1921)
Image

27. Aleksandr Dovzhenko - Zemlya (1930)
Image

26 Pier Paolo Pasolini - Accattone (1961)
Image

25.Tengiz Abuladze - Natvris khe (1977)
Image

24. Boris Barnet - Alyonka (1962)
Image

23. Charles Chaplin - Pay Day (1922)
Image

22. Fyodor Otsep - Zhivoy trup (1929)
Image

21. Vittorio De Sica - Umberto D. (1952)
Image

20. Jacques Rozier - Du côté d'Orouët (1973)
Image

19. Hiroshi Shimizu - Ohara Shôsuke-san (1949)
Image

18. Robert Bresson - Journal d'un curé de campagne (1951)
Image

17. Joel Coen - Barton Fink (1991)
Image

16. Yuri Ilyenko - A Spring for the Thirsty (1965)
Image

15. Georgiy Daneliya - Ne goryuy! (1969)
Image

14. Andrei Tarkovsky - Andrey Rublyov (1966)
Image

13. Dimitri Kirsanoff - Rapt (1934)
Image

12. Wojciech Has - Sanatorium pod klepsydra (1973)
Image

11. Terry Gilliam - Jabberwocky (1977)
Image

10. Alejandro Jodorowsky - Fando y Lis (1968)
Image

9. Ali Khamraev - Triptikh (1981)
Image

8. Luchino Visconti - La terra trema (1948)
Image

7. David Lynch - The Elephant Man (1980)
Image

6. Frantisek Vlácil - Adelheid (1970)
Image

5. Kaneto Shindô - Hokusai manga (1981)
Image

4. Rainer Werner Fassbinder - Die Ehe der Maria Braun (1979)
Image

3. Mikio Naruse - Tabi yakusha (1940)
Image

2. Sergei Parajanov - The Color of Pomegranates (1969)
Image

1. Yevgeni Bauer - Gryozy (1915)
Image

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 30 Σεπ 2016, 11:19

Νομίζω υπάρχει παρόμοιο θέμα http://cinemaclub.gr/viewtopic.php?f=91&t=483
Από ιάπωνες να επαναλάβω Takashi Miike και Sion Sono, ενώ από κορεάτες Park Chan-Wook και Kim Ki-Duk.

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Σεπ 2016, 19:32

Ναι, σε κάποιον βαθμό ταιριάζουν και αν ο Φάρος επιθυμεί ας το μεταφέρει :)

Πάντως με εκπλήσσεις. Θα περίμενα πολλούς περισσότερους με τις τόσες ταινίες που μου δίνεις την εντύπωση ότι βλέπεις. Τι θα μου πρότεινες από Sion Sono, που θα μου επιτρέψει να του δώσω και μια δεύτερη ευκαιρία αργότερα;

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 01 Οκτ 2016, 10:09

Love Exposure το έπος του αλλά επειδή είναι πολλές ώρες ή μπορεί να το βρεις κάπως παιδικό ή γλυκανάλατο δες το Strange Circus ή το Cold Fish. Και το Suicide Club θα έλεγα αλλά πάει πακέτο με το Noriko's Dinner Table. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 13 Οκτ 2016, 11:36

Πολύ ωραίο νήμα Μυρμηγκοφάγε (όπως πάντα δηλαδή) και δεν πιστεύω ότι με το παραπάνω αλληλοεπικαλύπτονται εφόσον μπορεί να έχουμε δει αρκετές ταινίες από σκηνοθέτες που μας είναι απλώς συμπαθείς. Το έχω υπ' όψιν μου λοιπόν εδώ και μέρες, προσπαθώντας όμως να αποφανθώ ως προς τους δικούς μου αγαπημένους καθώς και τα κριτήρια με τα οποία θα τους επιλέξω, χάνομαι στα πρώτα δυο ονόματα (άντε τρία).

Όταν για παράδειγμα κάποιες από τις πιο προσωπικές και λατρεμένες μου ταινίες φέρουν την υπογραφή σκηνοθετών που το σύνολο της φιλμογραφίας τους δεν με αγγίζει στον ίδιο βαθμό (ούτε κατά προσέγγιση) ή έχω μείνει μόνο σε αυτή την μία που με συντάραξε, έκτοτε όμως δεν είδα κάποια άλλη δημιουργία τους... αμφιταλαντεύομαι για το ποιον πρέπει να συμπεριλάβω και ποιον όχι.

Θα χρειαστώ λίγο χρόνο ακόμη και θα επιστρέψω...
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 13 Οκτ 2016, 22:10

Υποψιάζομαι Χήθκλιφ, ότι όσο συντομότερα εγκαταλείψεις εκείνη την ακατονόμαστη λέσχη και τον αχαΐρευτο διαχειριστή της, τόσο γρηγορότερα θα επανέλθει και η μνήμη σου. Μα μόνο δύο, άντε τρεις; Άνετα νομίζω θα σου έφτιαχνα μια εικοσάδα και για την ακρίβεια αυτό ακριβώς σκοπεύω να κάνω. Ορίστε. Τώρα, αν θα την τσεκάρεις άμεσα για ιδέες, ή θα την αφήσεις για να την συγκρίνεις με την λίστα σου εκ των υστέρων, το αφήνω στην κρίση σου :ρ

20. Gérard Depardieu - δε νομίζω να πίστευες ότι θα μπορούσα να τον ξεχάσω!
19. Marco Bellocchio
18. Jacques Rivette
17. Juraj Herz
16. Andrei Tarkovsky
15. Rainer Werner Fassbinder
14. Jim Jarmusch
13. David Lynch
12. Alejandro Jodorowsky
11. Ingmar Bergman
10. Stanley Kubrick
9. Jan Svankmajer
8. Masahiro Shinoda
7. Dario Argento
6. Michelangelo Antonioni
5. Michael Haneke
4. Kim Ki-duk
3. Carlos Saura
2. Park Chan-wook
1. Andrzej Zulawski

Και μερικοί που δεν νομίζω ότι θα τα είχαν καταφέρει...
Jean-Pierre Jeunet
Jacques Tourneur
F.W. Murnau
Josef von Sternberg
Bernardo Bertolucci
Agustí Villaronga
Liliana Cavani
Wojciech Has
Lars von Trier
Alain Robbe-Grillet - αν με είχες ακούσει και είχες δει το L'immortelle, δεν θα ήταν σε αυτή τη λίστα :όχισουλέω:
Nicolas Roeg
Neil Jordan
Roman Polanski

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 16 Οκτ 2016, 20:39

Σ'ευχαριστώ Μυρμηγκοφάγε που ανταποκρίθηκες στο αίτημα μου και ξέρω οτι σε ταλαιπώρησα, όμως διάβασα με πολύ ενδιαφέρον την λίστα σου( για την ακρίβεια χάζεψα τα καρέ) και κάποια άλλη στιγμή θα τις ψάξω με προσοχή και θα καταλήξω στις ταινίες που με ενδιαφέρουν. :ναι: . Την σιωπή του Μπέργκμαν την έχω στα προσεχώς.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 18 Οκτ 2016, 08:25

Μυρμηγκοφάγε, μην νομίζεις ότι με παρέσυραν τα βιβλία μακριά από τις ταινίες... δυστυχώς εδώ και καιρό πάσχιζα να ξαναβρώ λίγο από το αλλοτινό πάθος μου και για τα δύο, αφού τίποτα δεν κατάφερνε να με συνεπάρει. Για τις ταινίες το θαύμα φαίνεται πως έγινε τις τελευταίες μέρες με θαυματοποιούς τους Κλοντ Σαμπρόλ και Αλέν Ρενέ (θα γράψω αλλού γι' αυτό).

Εννοείται πως συμβουλεύτηκα την λίστα που μου έφτιαξες και μαζί με την μνήμη, που επανήλθε θριαμβευτικά, υπέστην κι ένα σοκ ενοχών αφού πραγματικά είχα ξεχάσει ορισμένους και κυρίως τον Μάρκο Μπελόκιο και τον Κιμ Κι Ντουκ - πράγμα αδικαιολόγητο. Έπεσες μέσα στους περισσότερους (καλά, τον Ντεπαρτιέ δεν τον λαμβάνω υπ' όψιν ως καταχώρηση, δεν γνώριζα καν ότι σκηνοθετεί - όχι πως συγκινήθηκα ιδιαίτερα και που το έμαθα... χαχαχα) με μόνο ελάχιστες αστοχίες (πέραν του Ντεπαρτιέ).

Μένει λοιπόν να προσθέσω μερικούς ακόμη (όχι απλώς επανήλθε η μνήμη αλλά επέστρεψε σαν χείμαρρος), να επιλέξω - ακολουθώντας το παράδειγμα σου - στιγμιότυπα από την κορυφαία μου ταινία τους και να τους παραθέσω. Πριν το κάνω όμως, θέλω να δω μια δυο ταινίες ακόμη από εκείνους τους «μυστήριους» και ιδιαίτερους που η μια και μοναδική ταινία τους που είδα με συγκλόνισε...

Θα προσπαθήσω να δω την «L'immortelle» απόψε... αλλά από το λίγο που την έτρεξα ξέρω ότι σαν την «Ωραία Αιχμάλωτη» δεν θα είναι...
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 21 Οκτ 2016, 23:04

Στιλλ, ελπίζω αυτήν την ταλαιπωρία να μην καταλήξεις να την ανταμείψεις μόνο με σκηνοθέτες που γνώριζες εκ των προτέρων. Περιμένω νέα σου :))))

Χήθκλιφ, έχω συνολικά μόνο τρεις ταινίες από τους δύο συγκεκριμένους σκηνοθέτες, οπότε και περιμένω να ακούσω σύντομα τις εντυπώσεις σου. Ειδικά από τον Σαμπρόλ, που τον έχω σταμπάρει πολύ καιρό τώρα, αλλά ο χασάπης δεν βοήθησε στο να του δώσω προτεραιότητα.

Υποψιάζομαι ότι αυτές οι δύο ταινίες του Grillet είναι κάπως ενδεικτικές για το που δίνει ο καθένας μας το βάρος του, οπότε και περιμένω να σε ικανοποιήσει τουλάχιστον όσο ικανοποίησε εμένα η ωραία αιχμάλωτη, αν και ίσως να σου ταίριαζε περισσότερο το Successive Slidings of Pleasure (1974) :ρ

Image

Αυτές τις δύο ακόμη ταινίες που θέλεις να δεις, εύκολα το κόβω να τις κάνεις δέκα και η σύνταξη της λίστας σου να συμπέσει με άλλες υποχρεώσεις, με συνέπεια να μας αμελήσεις. Αν και μεταξύ μας, για να σου είμαι ειλικρινής, δεν πολυ-φοβάμαι, μιας και θα έχουν ξεραθεί τα πάντα μέσα σε εκείνον τον κατακαημένο και ξεχασμένο εκτυπωτή. Στη απίθανη όμως περίπτωση που λειτουργήσει, δεν θα έλεγα όχι στο να δω το θαύμα από κοντά :χαχα:

υ.γ. Δεν με εξέπληξε που ξέχασες τον Κιμ. Ασυναίσθητα ενηλικιώνεσαι κινηματογραφικά και είναι ιδιαίτερα ευχάριστο :θρρρ:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι Αγαπημένοι μας Σκηνοθέτες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 22:01

Απο σκηνοθετες εχω ξεχωρισει τον Ταραντινο (κυριως λογω της καταπληκτικα στυλιζαρισμενης σκηνοθεσιας του Kill Bill που με αφησε αφωνη), τον Λικ Μπεσον (The 5th Element, Leon), τον Σερτζιο Λεονε (For A Few Dollars More), τον Στανλει Κιουμπρικ (A Clockwork Orange) και τον Ντειβιντ Φιντσερ (Se7en, Fight Club). :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες