Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 27 Φεβ 2016, 03:52

Μια μικρή λίστα με τις κορυφαίες πολεμικές ταινίες μου, αν και έχω πολλά κενά – στηρίζομαι ότι θα βοηθήσετε να τα καλύψω, με προτάσεις της δεκαετίας του 80, ή παλιότερα :ρ . Προτίμησα να ξεκινήσω από τον πρώτο παγκόσμιο και να μην συμπεριλάβω ταινίες που αφορούν εμφυλίους, ή επαναστάσεις, αλλά δεν σκοπεύω να σας περιορίσω, αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε διαφορετικά κριτήρια στις λίστες σας :)

Αναρωτιέμαι πόση απήχηση θα έχει αυτό το θέμα στα κοριτσάκια του φόρουμ :ρ

Ας σας βάλω και λίγο στο κλίμα :χαχα:




18. Shoulder Arms (1918)
Image

17. The Great War (1959)
Image

16. The Ascent (1977)
Image

15. Secret Agent (1947)
Image

14. M.A.S.H. (1970)
Image

13. Destiny of a Man (1959)
Image

12. Diamonds of the Night (1964)
Image

11. Outskirts (1933)
Image

10. Dr. Strangelove, or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)
Image

9. The Human Condition I-II-III (1959 - 1961)
Image

8. Platoon (1986)
Image

7. Come and See (1985)
Image

6. Ballad of a Soldier (1959)
Image

5. Ivan's Childhood (1962)
Image

4. Carriage to Vienna (1966)
Image

3. Das Boot (1981)
Image

2. Nobi (1959)
Image

1. J'accuse! (1919)
Image

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Φεβ 2016, 10:56

Ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα ο πόλεμος. Συμπτωματικά, χθες έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ για τον Πόλεμο των Έξι Ημερών.

Για αρχή, να πω πως έχω διάφορα κενά καθώς γυρίστηκαν κάμποσες πολεμικές ταινίες. Έτσι, αφήνοντας για λίγο τον Β΄ΠΠ στην άκρη, όσον αφορά τον πόλεμο στο Βιετνάμ ξεχωρίζω αυτές:


Στον αντίποδα, από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει είναι το We Were Soldiers (2002) (2☆) του Μελ Γκίμπσον. :κάτω:

Από νεώτερους πολέμους:
Για την μάχη του Μογκαντίσου 1993, Σομαλία
  • Black Hawk Down (2001) 8☆

Για τον Πόλεμο στο Ιράκ
  • American Sniper (2014) 8☆
  • The Hurt Locker (2008) 8☆
  • Jarhead (2005) 7☆

Για τον Πόλεμο στο Αφγανιστάν
  • Lone Survivor (2013) 8☆
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 27 Φεβ 2016, 13:00

Τα είπατε όλα. Περισσότερο μου έμεινε το Full Metal Jacket γιατί Kubrick είναι αυτός. Και φυσικά το πασίγνωστο Saving Private Ryan.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Φεβ 2016, 13:22

Αν και αυτό το είδος δεν με τραβάει και πάρα πολύ (καθότι φιλήσυχος :ρ ), θα πω τις προτιμήσεις μου...

Γράμματα από το Ίβο Τζίμα (2006) - Κλίντ Ίστουγντ 10/10

Απλά το αριστούργημα του Ίστουγντ, το οποίο όπως χαρακτηριστικά είχε πει και ο ίδιος "αν δεν ήμουν ο Κλιντ Ίστγουντ, αυτή η τανία δεν θα είχε ολοκληρωθεί ποτέ"... Με καθαρή ματιά η πτώση του τελευταίου προπυργίου του άξονα στον ΒΒΠ2!!!

Λεπτή Κόκκινη Γραμμή (1998) - Τέρενς Μάλικ 8/10

Το διπολικό πολεμικό δημιούργημα του Τέρενς Μάλικ, που έχασε όλα τα όσκαρ από τον μονοδιάστατο Ράιαν...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 29 Φεβ 2016, 02:09

Φάρε, λόγω των κενών σου αποφάσισες να αναβάλλεις αυτές του Δεύτερου Παγκόσμιου, ή χρειάζεσαι επιπλέον χρόνο για να τις συμμαζέψεις; Αν το πρώτο σε καταλαβαίνω απόλυτα και έχω διάφορες λίστες που σκέφτομαι να ποστάρω και τις αναβάλλω μόνιμα για αυτόν τον λόγο, αλλά ευτυχώς αυτή τη φορά κατάφερα να ξεπεράσω τους ενδοιασμούς μου ;)

Ζόφε, σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι τις συμπεριλάβαμε όλες και για μια στιγμή σκέφτηκα αντιγράψω τον Φάρο και να φτιάξω μια λίστα με τις κυριότερες που δεν κατάφεραν να με ικανοποιήσουν, αλλά η Πρόνοια με προστάτευσε από αυτό το τραγικό λάθος :χαχα:

Νικόλα, έχεις δει και το Flags of Our Fathers (2006); και αν ναι, πως το συγκρίνεις με Letters From Iwo Jima; Έχοντας δει κι εγώ το δεύτερο, ψάχνω κίνητρα για το πρώτο, που το έχω αμελήσει μερικά χρόνια... :χμ:

Προσωπικά οι πολεμικές ταινίες είναι μια κατηγορία που την τιμώ τακτικά – αν και φιλήσυχος όπως ο Νικόλας :ρ – για κυρίως δύο λόγους. Πρώτον ότι μου δίνουν την βεβαιότητα ότι θα κρατήσουν ένα επίπεδο σοβαρότητας, κάτι που πολύ συχνά απαιτώ από μια ταινία και τις επιλέγω κυρίως όταν δεν είμαι στη διάθεση να τζογάρω με δραματικές. Και ο δεύτερος, ότι η θεματολογία τους εύκολα τους επιτρέπει να δημιουργήσουν στιγμές κρίσης και έντασης. Και αν πρόκειται να δω κάτι που δεν μου αρέσει – που είναι και ο κανόνας – προτιμώ μια με αναποτελεσματική ένταση, παρά μια χωρίς.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Φεβ 2016, 09:55

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Νικόλα, έχεις δει και το Flags of Our Fathers (2006); και αν ναι, πως το συγκρίνεις με Letters From Iwo Jima; Έχοντας δει κι εγώ το δεύτερο, ψάχνω κίνητρα για το πρώτο, που το έχω αμελήσει μερικά χρόνια... :χμ:


Αν σου πω ότι ακριβώς το ίδιο έχει συμβεί και με μένα... :)))

Είδα τα Γράμματα από το Ίβο Τζίμα και όλο έλεγα να δω το άλλο αλλά τζίφος...
Δεν μου είπες όμως πως σου φάνηκε το "Γράμματα από το Ίβο Τζίμα";;;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Μάρ 2016, 02:16

Με παραξενεύεις. Αν είχα βάλει στα γράμματα δέκα στα δέκα, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να συγκρατηθώ πάνω από μέρα. Έχεις κάποιον ιδιαίτερο λόγο να φοβάσαι ότι θα σε απογοητεύσει και την καθυστερείς;

Στη περίπτωση μου, όπως θα υποψιάζεσαι από την έλλειψη της από τη λίστα μου, δεν κατάφερε να με ενθουσιάσει. Δε μπορώ να πω ότι μου έχει μείνει κάτι άλλο πέρα από το φινάλε, που όσο θυμάμαι, παρότι πρωταγωνιστούν Ιάπωνες στρατιώτες, επ΄ουδενί δεν θυμίζει Ιαπωνική ταινία και στα μάτια μου είναι παράταιρο :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 05 Μάρ 2016, 00:43

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:Φάρε, λόγω των κενών σου αποφάσισες να αναβάλλεις αυτές του Δεύτερου Παγκόσμιου, ή χρειάζεσαι επιπλέον χρόνο για να τις συμμαζέψεις;


Καί τα δύο. Έχω γενικά πολλά "κενά", τρόπος του λέγειν, όσον αφορά τις πολεμικές ταινίες, και π.χ. δεν έχω δει καν το Tora Tora Tora (ενώ, από την άλλη, ο φουκαράς, κάθισα κι είδα το Περλ Χάρμπορ, αν και ίσως όχι μέχρι το τέλος). Αλλά θέλει και τον κόπο του να καθίσεις να θυμίσεις τί είδες και πόσο σου άρεσε. Θα επιστρέψω, πάντως.

Ας προσθέσω και την ταινία Λίβανος (2009) που μόλις είδα κι η οποία έχει το 8☆ μου. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένες πολεμικές ταινίες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 05 Ιαν 2019, 23:27

Το Inglourious Basterds θεωρειται πολεμικη ταινια; αν ναι, εγω αυτο θα ελεγα. Αν οχι, το Enemy At The Gates (2001). :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Google [Bot] και 4 επισκέπτες