Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δέκα πιάτα που βλέπονται κρύα

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Ιούν 2015, 03:19

Αναρωτιέμαι αν τελικά αυτό το χάρισμα που έχεις, να μπορείς να συνδέεσαι με τους χαρακτήρες στις ταινίες, καταλήγει και ως κάποιου είδους περιορισμός. Ενώ δηλαδή η ύπαρξη του στις εξυψώνει , μήπως η έλλειψη του στις υποβιβάζει, σα να μη μπορείς να τις χαρείς για αυτό που απλά είναι. Και ελπίζω, ή καλύτερα πιστεύω, ότι αυτή η επιλογή σου να ανοιχτείς, υπέρ σου θα αποβεί, με την προϋπόθεση φυσικά να μην εξανεμιστεί αυτό το χάρισμα :χαχα:

Μάλλον από τις δίκες μου μεγαλύτερες αδυναμίες, είναι οι απαιτήσεις που έχω. Ενώ δηλαδή λατρεύω θεωρητικά τις περισσότερες κατηγορίες και δεν το συζητάω καν για σκοτεινές, ή σουρεαλιστικές, έχω πάντα την απαίτηση πρώτα η ταινία να είναι δραματική, με την έννοια της εσωτερικής συνέπειας και συνοχής και πάνω σε αυτό ο σκηνοθέτης να πατήσει και να δημιουργήσει την διαφορετικότητα που προσδίδει μια κατηγορία. Αυτή η αντιμετώπιση όμως δημιουργεί επαυξημένες απαιτήσεις, στις ήδη υψηλές, σαν να ζητάω δύο ταινίες στο πακέτο της μιας και είναι ο λόγος που βγαίνει ότι προτιμώ τις απλές δραματικές, μιας και μέσω αυτών προσπαθώ απλά να αυξήσω τις πιθανότητές μου.

Δε νομίζω ότι σε ακολουθώ όταν λες ότι η μόνη που εξίσου αγαπάμε είναι το Santa Sangre. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν συμπεριλαμβάνεις την Κλέψύδρα και το Arrebato; Η κάποιες άλλες όπως τα Under the Blossoming Cherry Trees, Ali: Fear Eats the Soul , Querelle; Tο εννοείς με επακριβή βαθμολογικά κριτήρια; Σε αυτή τη περίπτωση με τη σειρά που βρίσκονται στη παράγραφο τα βαθμολογώ ως 8, 9, 7, 7, 7, 10.

Τώρα που ανέφερες τις σουρεαλιστικές, γιατί μέχρι τώρα μου είχε διαφύγει, θα μπορούσα να σου αναφέρω το Fando y Lis που το λατρεύω όσο και το Querelle, αλλά δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι είναι η σουρεαλιστική που ψάχνεις και αντ' αυτού λέω να σου εστιάσω την προσοχή σε εκείνες τις παλιές που σου είχα προτείνει. Σε αυτές περιλαμβάνεται μια που θεωρώ ότι έχει πολύ υψηλές πιθανότητες να σε ενθουσιάσει, όμως όπως και τότε, έτσι και τώρα, το θεωρώ απαραίτητο να την βρεις τυχαία και χωρίς περαιτέρω γνώση :ρ

Θα φροντίσω πάντως να φτιάξω μια μικρή λίστα με αγαπημένες σουρεαλιστικές, για να μην λες ότι δεν σε προσέχω :χαχα:

Να κλείσω λέγοντας, ότι από τη στιγμή που συμπεριλαμβάνεις κάποια σε αγαπημένες, πάντα θα θεωρείται ως πρόταση, ασχέτως τι λες :ρ

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Δέκα πιάτα που βλέπονται κρύα

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 22 Ιούν 2015, 10:10

Ίσως φαίνεται έτσι απ' έξω, εγώ όμως δεν νιώθω να περιορίζομαι, το αντίθετο - αισθάνομαι πως δεν συμβιβάζομαι με κάτι λιγότερο από αυτό που με συναρπάζει... μπορώ να εκτιμήσω και να χαρώ ταινίες διαφόρων ειδών όπως μπορώ να συζητήσω ευχάριστα με ανθρώπους διαφορετικούς από μένα, ωστόσο όπως περιορίζω στο ελάχιστο τέτοιες συναναστροφές καθώς δεν κεντρίζουν το ενδιαφέρον μου και ενδόμυχα πάντα νιώθω ότι μου κλέβουν χρόνο, το ίδιο κάνω και με τις ταινίες.

Και εφόσον η σχέση μου με τις ταινίες δεν είναι απλώς μια συναναστροφή αλλά σχέση πάθους πώς να αρκεστώ στην εκτίμηση;! Θα τις δω αλλά δεν θα τις βιώσω, δεν θα αφομοιωθώ (δεν μπορώ να το εξηγήσω δίχως να το κάνω να φανεί πιο περίπλοκο απ' όσο είναι, πάντως μπορεί να μοιάζουν πολύ στενά τα όρια των ενδιαφερόντων μου αλλά δεν θωρώ ότι είναι τόσο).

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά σίγουρα δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι για σένα μια εμπειρία θέασης όπως την περιγράφεις, μου φαίνεται πιο υποκειμενική - περίπλοκη ακόμα και από την δική μου :χαχα:

Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι σου άρεσε στον ίδιο βαθμό η "Κλεψύδρα", είχα σχηματίσει την άποψη πως η "Santa Sangre" βρίσκεται σε κάποιο βάθρο μα διαπιστώνω ότι έκανα λάθος*... για μένα οι "Santa Sangre" - "Arrebato" - "Κλεψύδρα", βαθμολογούνται και οι τρεις με δέκα απλώς η Santa Sangre είναι λίγο πιο κοντά μου λόγω της αγάπης μου για τον Φένιξ και της ταύτισης μου μαζί του. Η "Under the Blossoming Cherry Trees" με εννιά, όπως ο καβγατζής και "ο φόβος τρώει τα σωθικά" *
(μα οχτώ;;;!)


Θα με βάλεις να ψάξω σε όλες τις αναρτήσεις σου τώρα... τουλάχιστον τι εθνικότητας είναι; Από σουρεαλιστικές μου άρεσε πάρα πολύ η "La Perle" που μου είχες προτείνει - θα δω την "Fando y Lis" σύντομα!

Αδημονώ λοιπόν για την λίστα σου!!!! (και παράλληλα διαπιστώνω ότι και σε αυτό το νήμα καταφέραμε να ξεφύγουμε από το θέμα...!)

(Ένα τελευταίο άσχετο: δεν θυμάμαι αν έχεις δει την "Double Suicide" του Σινόντα... νομίζω πως είναι η αγαπημένη μου ταινία του - είναι και ασπρόμαυρη! :))) )
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Δέκα πιάτα που βλέπονται κρύα

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Ιούν 2015, 00:37

Για μια στιγμή είναι ολοφάνερο ότι αποφάσισα να ξεχάσω το δεύτερο χάρισμα που έχεις, τη δυνατότητα δηλαδή να αναγνωρίζεις τι θα σε ενθουσιάσει. Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα αν το έκανα από πραγματική αμέλεια, ή υποσυνείδητα, από ζήλια, σου ευχόμουν να αρχίσεις να τραβάς ότι και ΄γω που ψάχνω στα άχυρα για να βρω μια αγαπημένη... :χαχα:

Και πρέπει να έχεις δίκιο όταν αναφέρεσαι στα δικά μου κριτήρια, μιας και θέλω να ελπίζω ότι αν μπορούσα να τα ορίσω θα είχα κάνει μια πρόοδο και ΄γω, έστω μικρή, στον περιορισμό των επιλογών μου. Αντιθέτως, εκεί που έχεις άδικο, είναι που νομίζεις ότι το οκτώ δεν είναι ένα βάθρο. Μάλλον σου διαφεύγει τι σημαίνει να έχεις μικρότερο ποσοστό από 3% στο οκτώ και πάνω και το 85% σου είναι διασκορπισμένο στο πέντε και κατώτερα... :ωιμέ:

Η ταινία στην οποία αναφέρθηκα συμπεριλαμβάνεται στο θέμα που αναφέρθηκε και το La Perle. Αλλά να δεχθώ την κραυγή απελπισίας και να δηλώσω ότι είναι μια από τις:

The Fall of the House of Usher (1928)
Posle smerti (1915)
Hintertreppe (1921)

Σαν αντιστάθμισμα όμως, εσύ θα μου πεις πια εννοούσα :ρ

Το Fando y Lis μπορεί να στο ανέφερα ως σουρεαλιστικό, το λατρεύω όμως ως ένα ποίημα για την αγάπη και μου είναι αδιάφορο σε πια κατηγορία εμπίπτει, ειδικά από εδώ και πέρα, όπως και θα σου εξηγήσω στην παρακάτω παράγραφο. Αυτό όμως που θέλω να δω είναι πως και κυρίως αν θα καταφέρεις να συνδεθείς με αυτό, στη περίπτωση που δεν σε βάζει σε δεύτερες σκέψεις η αναφορά μου. Santa Sangre πάντως μη περιμένεις, για να είμαστε ξεκάθαροι σε αυτό :χαχα:

Άρχισα να ψάχνω λίστες σουρεαλιστικών ταινιών για να ελέγξω πρώτον ποιές εμπίπτουν σε αυτόν τον ορισμό και δεύτερον για να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξεχάσω κατά λάθος κάποια αγαπημένη, όταν ξαφνικά αντιλήφθηκα την υπέρμετρη χρήση του όρου και με έπιασε μια απογοήτευση. Από τις κορυφαίες είκοσι τρείς ταινίες μου, που δύσκολα θα απέδιδα σε πάνω από δύο τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό, βρέθηκα με δέκα και αν λάβω υπόψη μου μόνο αυτές από το 1960 και μετά, κρατούν την μερίδα του λέοντος. Ο όρος άρχισε να με ξενίζει και να κυριαρχεί η εντύπωση ότι βρίσκεται εκεί πρωτίστως για να προσδώσει αξία στις ταινίες, παρά για να τις περιγράψει και σα να μου βγάζει πια την ίδια αντιπάθεια που μου βγάζει και ο όρος καλτ.

Όπως και να έχει, θα τηρήσω την υπόσχεση μου, αναφέροντας τις ποιό χαρακτηριστικές, όπως προσωπικά τις αντιλαμβάνομαι - και αντιλαμβανόμουν προτού κάνω την έρευνα - χωρίς να σημαίνει ότι είναι οι καλύτερες που έχω δει και θα παραμείνω στη μια ανά σκηνοθέτη. Δεν θα ανοίξω όμως ένα καινούργιο θέμα. Ενώ πριν είχα τις αμφιβολίες μου αν ήμουν ο κατάλληλος, τώρα είμαι σχεδόν βέβαιος ότι μετά το τωρινό θα καταργήσω τη λέξη από το λεξιλόγιο μου, όπως έκανα και με την έννοια του καλτ . Εξάλλου πόσο σουρεαλιστικό θα μπορούσε να είναι ένα θέμα με αντίστοιχο τίτλο και ταινίες; ενώ εδώ... Δεν συμφωνείς Φαροφύλακα; :ρ

.
11. We Eat the Fruit of the Trees of Paradise (1970)
10. Celine and Julie Go Boating (1974)
9. The Trial (1962)
8. Pastoral: To Die in the Country (1974)
7. L'âge d'or (1930)
6. The Seashell and the Clergyman (1928)
5. La Perle (1929)
4. L'immortelle (1963)
3. Lost Highway (1997)
2. Last Year at Marienbad (1961)
1. Fando y Lis (1968)


Δεν θα συμπεριελάμβανα τον Σινόντα σε μια λίστα με αγαπημένους σκηνοθέτες, που όσο δραματικότερος γίνεται, τόσο λιγότερο με ενθουσιάζει, αλλά δεν θα αρνηθώ ότι οι ταινίες του είναι πάντα ιδιαίτερες και με μεγάλη χαρά τις βλέπω. Το Under the Blossoming Cherry Trees (1975) είναι εξαίρεση για μένα, που η αγαπημένη θεματολογία, σε συνδυασμό με την ιδιάζουσα πρωταγωνίστρια και την μόνιμη ένταση, που από την πρώτη στιγμή ξέρεις τι θα συμβεί, συνέβαλαν στο να χαλαρώσουν τα φίλτρα μου και να μην επιτρέψω στις αδυναμίες τις να μου την χαλάσουν.

Μια ενδεικτική κατάταξη των ταινιών του που έχω δει είναι η παρακάτω, αλλά όπως προείπα δεν έχω άλλη που να με ενθουσίασε.

11. Samurai Spy (1965)
10. Pale Flower (1964)
9. Himiko (1974)
8. Punishment Island (1966)
7. The Assassination (1964)
6. Gonza the Spearman (1986)
5. Silence (1971)
4. Double Suicide (1969)
3. The Scandalous Adventures of Buraikan (1970)
2. Ballad of Orin (1977)
1. Under the Blossoming Cherry Trees (1975)


Αυτό που με απασχολεί όμως τώρα είναι ότι για κάποιον ανεξήγητο λόγο, τόσες φορές που έχουμε αναφερθεί στον Σινόντα, δεν σε έχω ρωτήσει αν έχεις δει κάποια από την τριλογία του Akio Jissoji. Και το ρωτάω, γιατί αν όχι, υποψιάζομαι ότι θα σου ταιριάξει πάρα πολύ. Τι θα έλεγες λοιπόν να με προπληρώσεις με το Mujo (1970), μέχρι να βγει το In Her Place (2014); :χαχα:

υ.γ. Πραγματικά πάντως, ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω πως τα καταφέρνεις και με βγάζεις πάντα, τόσο εκτός θέματος :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Νοέ 2018, 16:50

Ας σχολιασουμε ταινιες με θεμα την εκδικηση... :ναι:

Oldboy (2003)
Image

Once Upon A Time In The West (1968)
Image

Death Wish (1974)
Image

Gladiator (2000)
Image

John Wick (2014)
Image

Kill Bill Vol. 1 & Vol. 2 (2003/2004)
Image

The Count Of Monte Cristo (2002)
Image

I Spit On Your Grave (2010)
Image

Lady Vengeance (2005)
Image

Lady Snowblood (1973)
Image

Inglourious Basterds (2009)
Image

Django Unchained (2012)
Image

Revenge (2017)
Image
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Νοέ 2018, 00:38

Pieta 2012

Confessions 2010

Bedevilled 2010

Elle 2016

The Revenant 2015

Αυτα προς το παρον γιατί ειναι βασανο από το κινητό...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Νοέ 2018, 07:50

Καταλαβαίνω... το The Revenant δεν το έχω δει, αλλά έχω ακούσει καλές κριτικές. Νομίζω ο Ντι Κάπριο πήρε το πρώτο του Όσκαρ από εκεί. :)

Το Elle δεν μου άρεσε καθόλου. :(
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Νοέ 2018, 09:24

Μου έρχονται στο μυαλό κάτι ταινίες με τον Τσαρλς Μπρόνσον, σαν πολύ χαρακτηριστικές, όπου κάποιοι αλήτες μπαίνουν στο σπίτι του και σκοτώνουν την οικογένειά του, κι έπειτα αυτός αρματώνεται και βγαίνει παγανιά.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Θεατής » 11 Νοέ 2018, 11:02

Εμενα το Elle μου αρεσε πολύ καθως ο Βερχοφεν τιναξε στον αερα ολα τα κλισέ του τύπου "καλή γυναικουλα επεσε θύμα βιασμού" και το πηγε πιο "ευρωπαϊκά" θα έλεγα, οπου ο βιασμος ειναι ενα επεισόδιο στην ζωή της πρωταγωνίστριας,η ευκαιρία να την γνωρίσουμε ας το πουμε έτσι...

Το Revenant μου αρεσε επίσης κι ας μην μου αρέσει ο Ντι Καπριο...και ο Ιναριτου (και ο Ταραντίνο στο Τζανγκο) τον σκηνοθετησαν πολύ καλά...

The cook,the thief,his wife and her lover 1989

Big Bad Wolves 2013
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 11 Νοέ 2018, 11:12

Οκ... σημερα εχει γενεθλια ο ΝτιΚαπριο... :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ταινίες Με Θέμα Την Εκδίκηση

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Νοέ 2018, 13:46

Στο Elle, είμαι με την Μπιατριξ. Ούτε εμένα μου άρεσε.

Το The cook, the thief, his wife and her lover το είδα πριν εποχές, και τότε μου είχε αρέσει. Είχα δει μερικές μαζεμένες του Greenaway τότε. Βέβαια, από το λίγο που θυμάμαι, παρότι η κατάληξη έχει να κάνει με εκδίκηση, η εκδίκηση δεν αποτελεί την ραχοκοκκαλιά της ταινίας, έτσι;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες