Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Μάρ 2015, 02:31

Image

Λέω αυτή τη φορά να μη σας ζητήσω top ten αφού έτσι και αλλιώς δεν με ακούτε, αλλά τι θα λέγατε να μην παραλείψετε την επισύναψη φωτογραφιών; α, και ο κανόνας με τον Ζουλάφσκι βρίσκεται φυσικά εν ισχύ :ρ

10. Capricious Summer (1968)
Image

9. The Castaways of Turtle Island (1976)
Image

8. By the Bluest of Seas (1936)
Image

7. Le Mépris (1963)
Image

6. La Collectionneuse (1967)
Image

5. Le Rayon Vert (1986)
Image

4. L'immortelle (1963)
Image

3. Du côté d'Orouët (1973)
Image

2. Adieu Philippine (1962)
Image

1. Morte a Venezia (1971)
Image

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 22 Μάρ 2015, 04:13

Διακρίνω μια αγάπη προς τον Ερίκ Ρομέρ...

Από την μεριά μου, ενώ ξεκίνησα με πολλές υποψήφιες ταινίες, σταδιακά όσο το σκεφτόμουν, είτε έχανα την βεβαιότητα πως πρόκειται πράγματι για "Καλοκαιρινές" αν και ήταν αγαπημένες, όπως η "Υπόθεση Τόμας Κράουν" (1968), είτε αμφισβητούσα πως πρόκειται για αγαπημένες, μολονότι ήταν όντως καλοκαιρινές - όπως η "Je t'aime moi non plus" (1976)...!

Κατέληξα λοιπόν πως δεν γνωρίζω με ποια κριτήρια χαρακτηρίζεται μια ταινία ως καλοκαιρινή - πρέπει να αναφέρει ρητά ότι πρόκειται για θερινή περίοδο; Πρέπει να υπάρχει θάλασσα; Όσες γυρίστηκαν στην έρημο κάτω από έναν ανελέητο ήλιο θεωρούνται καλοκαιρινές; Έτσι αυτή η λίστα μάλλον περιέχει και κάποιες άκυρες ταινίες, όμως αν συνεχίσω να το σκέφτομαι δεν θα την αναρτήσω ποτέ, επομένως την παραθέτω ως έχει.

1. Mes nuits sont plus belles que vos jours / Οι νύχτες μου είναι πιο όμορφες από τις μέρες σας (1989)
Image

2. Picnic at Hanging Rock (1975) (καλοκαιρινή;)
Image

3. I Walked with a Zombie / Περπάτησα με ένα ζόμπι (1943) (;)
Image

4. The Swimmer / Αναζητώντας το παρελθόν (1968)
Image

5. L'invenzione di Morel / Η εφεύρεση του Μορέλ (1974)
Image

6. Day of the Woman / Άγρια μέρα (1978)
Image

7. La Cagna (1972)
Image

8. Seom / To νησί (2000) (;;;)
Image

9. Passion in the Desert / Ένα πάθος στην έρημο (1997) (;)
Image

10. Kung-fu master! (1988)
Image

11. L'Avventura / Η περιπέτεια (1960)
Image

12. Holy Smoke / Ιερός καπνός (1999) (;)
Image

13. Αναζήτησις (1972) (Ναι, το εννοώ :)))) )
Image
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Μάρ 2015, 03:11

Όταν αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα ούτε εγώ ήμουν σίγουρος για τα κριτήρια με τα οποία θα τις επέλεγα και μου πήρε κάποια ώρα για να βρω το ένα που ένιωσα ότι με κάλυπτε, παρότι με υποχρέωσε να συμπεριλάβω το Death in Venice, που ως συνήθως τόσο αγαπημένες ταινίες μόνο ως δραματικές τις χαρακτηρίζω.

Το κριτήριο του μαγιό :ρ


Δε θα αρνηθώ ότι ο Rohmer γενικά μου αρέσει, με τις δύο προαναφερθείσες ταινίες ως τις πιο αγαπημένες μου έως τώρα. Δεν έχει όμως καταφέρει για τα γούστα μου να κάνει το καθοριστικό βήμα για να τον συμπεριλάβω στους αγαπημένους μου σκηνοθέτες, όπως θα έκανα χωρίς κανέναν ενδοιασμό με τον Rozier, του οποίου η λίστα μου περιλαμβάνει τρεις ταινίες του και που με το Adieu Philippine καλύπτει πέρα από τον ορίσμο μου της καλοκαιρινής ταινίας και τον τελείως αυθαίρετο ορισμό μου της nouvelle vague.

To swimmer είναι από τις ελάχιστες Αμερικανικές ταινίες που θα ήθελα να δω και που αναβάλλω συνέχεια ακριβώς επειδή είναι Αμερικανική. Μετά την αναφορά σου όμως σε αυτή δε ξέρω πόσο ακόμη θα μπορέσω να αντισταθώ και πιθανόν να τη βάλω στο πρόγραμμα μαζί με τα L'invenzione di Morel και Je t'aime moi non plus :)

Τελικά βρήκες την βαμπιρική ομορφιά που έψαχνες στον βωβό κινηματογράφο;

υ.γ. Έχεις καμία άλλη πρόταση σαν το the sleeper; O Orlok είμαι σίγουρος ότι θα το λάτρευε :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 18 Απρ 2015, 20:10

Αν λάβω κι εγώ το μαγιό ως προαπαιτούμενο κριτήριο, ακυρώνονται αυτομάτως αρκετές από τς ταινίες της λίστας μου (η μία μάλιστα από αυτές είναι γυρισμένη εξ' ολοκλήρου στην έρημο!) βέβαια θα μου δινόταν τότε το ελεύθερο να συμπεριλάβω την πολυαγαπημένη "Υπόθεση Τόμας Κράουν" στην οποία οι εποχές εναλλάσσονται και έτσι υπάρχει σχετική σκηνή με ένδυμα παραλίας... αλλά μάλλον θα την αφήσω όπως είναι γιατί ήδη με παίδεψε πολύ και ούτως ή άλλως αντιπαθώ το καλοκαίρι(!)

Σχετικά με τον Ρομέρ, κάποτε τον θεωρούσα πολύ ανιαρό, η μόνη που θυμάμαι να μου άρεσε από τις πέντε ταινίες του που έχω δει ήταν "Η Μαρκησία του Ο..," Νομίζω όμως πως πρέπει να τον προσεγγίσω εκ νέου, άλλωστε πέρασαν πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που είδα κάτι δικό του και δεν είναι λίγες οι αναθεωρήσεις για αλλοτινές μη προτιμήσεις μου.

Άσχετο - δεν ξέρω αν αντικειμενικά έχουν κοινά, αλλά ο Ρομέρ μου φέρνει στο νου τον Ιοσελιάνι, αναρωτιέμαι αν σου αρέσουν και οι δικές του ταινίες (;)

Δυστυχώς δεν έχω δει ταινίες του Ροζιέρ ακόμη και σίγουρα θα 'κλέψω' ιδέες από την λίστα σου (για άλλη μια φορά), ως πρώτη εικόνα πάντως με τραβάει ο αριθμός εννιά για την κάπως πειρατική αύρα και λόγω της αγαπημένης μου δεκαετίας.

Η "Swimmer" θεωρώ πως είναι μια σχεδόν αριστουργηματική ταινία, βαθύτατα υπαρξιακή με επιτυχημένους συμβολισμούς (στοιχεία που πάντοτε με γοητεύουν) και έχει να επιδείξει μία πραγματικά συγκλονιστική ερμηνεία από τον Μπαρτ Λάνκαστερ - την ανακάλυψα εντελώς τυχαία και ένιωσα πολύ, πολύ τυχερή.

"Η εφεύρεση του Μορέλ" θέλει υπομονή καθότι στο πρώτο μισάωρο δεν υπάρχει διάλογος (ούτε μονόλογος) όμως αξίζει να περιμένεις για την συνέχεια...

Όσο για την "Je t'aime moi non plus"... μην μου επιρρίψεις ευθύνες μετά, εγώ δεν την συμπεριέλαβα καν στη λίστα μου! :χαχα:

Υ.Γ. Τον τίτλο που αναφέρεις ( the sleeper) δεν τον γνωρίζω καν! Εφόσον όμως κρίνεις πως θα την λάτρευε ο αγαπητός μου κόμης, μάλλον πρέπει να την δω :)))

(σχετικά με τον βωβό κινηματογράφο θα σου απαντήσω άμεσα στο κατάλληλο νήμα!)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 24 Απρ 2015, 22:05

Προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα τον Ρομέρ ανιαρό, αλλά μόνιμα μου βγάζει μια αφυσικότητα, που με ενοχλεί αρκετά για να αφεθώ στο ρεύμα και να εισπράξω ότι μπορώ από τις ταινίες του.

Και οι τρεις ταινίες του Ροζιέρ είναι ανάλαφρες και παιχνιδιάρες, σε σύγκριση όμως με την άλλες δύο που υποβόσκει μόνιμα μια ένταση, το The Castaways of Turtle Island το αντιλήφθηκα περισσότερο ως κωμωδία και το κατ' ευχαριστήθηκα ως τέτοια.

Από Ιοσελιάνι δεν έχω δει κάτι, αλλά όταν το κάνω θα επικεντρωθώ στα Σοβιετικά του, οπότε και υποψιάζομαι ότι δεν θα βρω ιδιαίτερη σχέση. Τώρα που κοιτάζω λίγο τις ταινίες του βλέπω ότι στη μικρού μήκους Akvarel πρωταγωνιστεί η Sofiko. Αυτό θέλω να το δω τώρα :τρέλα:

υ.γ. σα και μένα όπως βλέπω, που δε ξέρω τι ακούω ακόμα και όταν μου αρέσει. Υποψιάζομαι όμως ότι αν πρότεινα κάποιο τραγούδι στο αντίστοιχο νήμα δεν θα είχα καταφέρει να παραμείνω στην άγνοια :ρ

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 25 Απρ 2015, 00:36

Το αφύσικο σίγουρα δεν με ενοχλεί - το αντίθετο μάλιστα! Ίσως ανιαρός δεν ήταν η κατάλληλη λέξη... μάλλον φταίει το ότι δεν κατάφερα να συμπαθήσω στο ελάχιστο ή να ταυτιστώ στο ελάχιστο με κανέναν από τους ήρωες των ταινιών που είδα. Αντίθετα τους έβρισκα παράξενα ενοχλητικούς και φλύαρους χωρίς κανένα ενδιαφέρον να ακούσω όσα λένε... όπως είπα όμως, θέλω να επαναξιολογήσω την όποια επίδραση των ταινιών του επάνω μου.

Με κάποια δυσκολία (που δεν την περίμενα) κατάφερα εν τέλει να βρω "Τους ναυαγούς..." και θα την δω άμεσα - πιστεύω πως θα την ευχαριστηθώ κι εγώ!

Αναφερόμουν στις γαλλικές ταινίες του, για τις άλλες δεν έχω ακόμη άποψη και είναι πολύ πιθανό να έχεις δίκιο (δηλαδή καμία σχέση!)

Υ. Γ. Μα ειλικρινά δεν την έχω δει! Αποκλείεται να σου την πρότεινα εγώ (είμαι διχασμένη, αλλά όχι τόσο... ελπίζω δηλαδή! :ανέκφραστος: )
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 25 Απρ 2015, 03:46

Δεν το έθεσα καλά. Αφύσικο με την αρνητική έννοια της ασυνέπειας. Και ενώ πολλές φορές ούτε αυτό με ενοχλεί, με τον Ρομέρ παραμένει για μένα ένα πρόβλημα.

Ευτυχώς που ανέφερες τον Ιοσελιάνι γιατί πιθανόν να μην είχα βγει από την χειμερία νάρκη του τελευταίου μηνός, κατά την διάρκεια της οποίας δεν είχα δει απολύτως τίποτα. Το Akvarel παρότι μικρού μήκους ήταν ιδιαίτερη και απολαυστική εμπειρία, αλλά μάλλον πρέπει να δω κάποια Γαλλική του για να βρω ομοιότητα.

υ.γ. Αυτό δεν το έχεις δει; :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 25 Απρ 2015, 11:18

Πολύ χαίρομαι που το ακούω (βέβαια όπως είπα εμένα δεν με ενθουσιάζει ο Ιοσελιάνι, άρα έχεις αυξημένες πιθανότητες να σου αρέσει :χαχα: ) από γαλλικές δοκίμασε αν θέλεις την πολύ δημοφιλή "Les favoris de la lune\ Οι ευνοούμενοι του φεγγαριού" (1984) ή την αρκετά συμπαθητική σε μένα - επίφοβη ένδειξη - "La chasse aux papillons \ Το κυνήγι της πεταλούδας" (1992)

Υ.Γ. Τι να πω... με αποστόμωσες! ψάχνοντας μάταια στην imdb... κατέληξα πως εννοείς αυτήν! Την έβαλα μάλιστα στην watchlist...
: :νατώρα:
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 28 Απρ 2015, 03:12

ελπίζω τώρα να μην χρειαστεί ακόμη ένας μήνας για να ακούσω καμία πρόταση. Τέτοια συζήτηση ούτε τα Ents δεν θα είχαν την υπομονή να κάνουν :ρ

υ.γ. να τη βάλω και 'γω στη watchlist; πως σου φάνηκε; :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 28 Απρ 2015, 12:10

Ειμαι τελειως off σε σχεση με σας :))))

"Καλοκαιρινες" ταινιες για καποιο λογο θεωρω σαχλες Αμερκανικες teen movies των δεκαετιων 80 και 90, οχι μονο λογω θεματολογιας αλλα και επειδη συνηθως τις προβαλλαν τα καναλια τις μεσημεριανες ωρες του καλοκαιριου, οταν η θεαματικοτητα ηταν πεσμενη και δεν ειχαν τι να βαλουν :)))

Τετοιες ειναι η Μεγαλη των Μπατσων Σχολη: Αποστολη στο Μαιαμι, Hardbodies 1+2, Τρελο Weekend στου Μπερνι 1+2 και αμετρητες αλλες που δεν εμαθα ποτε τιτλο. Αν και συνηθως η ελληνικη μεταφραση του τιτλου περιλαμβανε εκφρασεις οπως "...για κλαμματα", "...της συμφορας", "Ενα τρελο..." κλπ κλπ.

Αλλα ειμαι εκτος θεματος. Καμια δεν ειναι αγαπημενη :χαχα:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες