Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Απρ 2015, 02:21

Υποψιάζομαι το μυστηριώδες και ατμοσφαιρικό L'immortelle (1963) θα μπορούσε ίσως να σε κάνει να αλλάξεις γνώμη, αν το αποφασίσεις ;)

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 01 Μάι 2015, 19:48

Τελικά αυτό αποδεικνύεται πολύ απρόβλεπτο νήμα αφού καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το θέμα του!

Ξενέρωτα, ενδιαφέρουσα η δική σου προσέγγιση και άνετα θα μπορούσα να επιλέξω κι εγώ με αυτό το κριτήριο (ταινίες δηλαδή που προβάλλονταν κυρίως μεσημέρια καλοκαιριού) μερικές (όχι απαραίτητα εφηβικές) που επιπλέον μου αρέσουν αρκετά...
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Μάι 2015, 03:30

και ποιός σε εμποδίζει να το κάνεις; :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 02 Μάι 2015, 12:52

Οι ταινιες που λεω βεβαια δεν προβαλλονταν μονο το καλοκαιρι, αλλα και η θεματολογια τους ηταν καταλληλη, αφου ειχε να κανει με αταξιες που εκαναν καποιοι τυποι κατα το τελος της χρονιας η κατα τη διαρκεια των διακοπων. Καποιες ηταν γυρισμενες στο Μαιαμι, τη Χαβαη, ακομα και στην Ελλαδα. Βεβαια και ο χρονος που τις βλεπαμε εχει να κανει με το συνειρμο :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 04 Μάι 2015, 08:03

Και "οι δικές μου" δεν προβάλλονταν αποκλειστικά το καλοκαίρι, αλλά του ταίριαζαν θαυμάσια...

Tι με εμποδίζει... ας πούμε πως δεν θέλω να εκτεθώ ανεπανόρθωτα αναφέροντας φωτεινές και χαρωπές αμερικάνικες ταινίες όπως η "Διακοπές με τον μπαμπά μου"... :χαχα:
μέχρι κι εγώ θα με περιγελούσα :ιδού:
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Μάι 2015, 19:12

Είμαι ο μόνος που βλέπει έναν συσχετισμό εδώ πέρα; My Father the Hero, The Moon in the Gutter, Je t'aime moi non plus... Άρχιζω και υποψιάζομαι μάλιστα για ποιό λόγο δεν σε ενθουσίασε η τελευταία :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Μάι 2015, 21:27

Ναι, νομίζω πως είσαι ο μόνος (για την ώρα) που μπορείς να δεις συσχετισμούς στις κινηματογραφικές επιλογές της Χήθκλιφ.. :χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 04 Μάι 2015, 22:26

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τον συσχετισμό... (;) Η "Je t'aime moi non plus \ Δεν σ'αγαπώ" δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσει, αλλά έχει στοιχεία που με εκνευρίζουν. Μη μου πεις όμως ότι ενθουσίασε εσένα... Αυτό θα μου προκαλούσε κατάπληξη!

Μετά από στιγμιαία αναλαμπή:

- Ωιμέ! (συνειδητοποίηση) μη μου πεις ότι εννοείς τον Ζεράρ Ντεπαρτιέ, και μάλιστα σε σύγκριση με τον Τζο Νταλεσάντρο...! Είχα ξεχάσει ολότελα πως έχει κι αυτός ρόλο στην ταινία. Από τους δυο τους πιο πιθανό να επέλεγα την ανδρόγυνη και αιθέρια Τζέιν Μπίρκιν... καθόλου του γούστου μου λοιπόν ο Γάλλος Δον Ζουάν, απλώς... έτυχε! :))))
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 05 Μάι 2015, 02:31

Μόλις κάποιος σας διέψευσε αγαπητέ :χαχα:

Εγώ το μόνο που ξέρω Χήθκλιφ, είναι ότι σε ένα διάστημα λίγων μηνών έχω δει τόσες ταινίες του Ζεράρ εξαιτίας σου, όσες στην υπόλοιπη ζωή μου :ρ

και από απορία, αυτή η εικόνα είναι του γούστου σου;
Image

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες Καλοκαιρινές Ταινίες

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 09 Μάι 2015, 23:28

Δεν ανήκει στους αγαπημένους μου ηθοποιούς, ούτε είχα συνειδητοποιήσει ότι τείνει να εμφανίζεται σε ταινίες που προτιμώ... ευτυχώς δηλαδή που δεν ανέφερα εδώ και την "Πράσινη κάρτα"! :χαχα:

Όσο για την φωτογραφία, ωραίο βλέμμα η Ντομινίκ, αλλά πάνε τόσα χρόνια από όταν είδα την συγκεκριμένη ταινία (η οποία δυστυχώς δεν μου άφησε κάτι) ώστε δεν θυμόμουν ότι πρόκειται για την ίδια ηθοποιό που με εντυπωσίασε στο αριστούργημα "Ο Κομφορμίστας" (!)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες