Αγαπημένα μιούζικαλ

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 03 Απρ 2013, 01:29

Πολλες φορες ο κινηματογραφος μπλεκει το τραγουδι με τον χορο ετσι δημιουργουνται τα μιουζικαλ!
Υπαρχουν πολλα ξενα και ελληνικα μιουζικαλ.Ειδικα οι παλιες ελληνικες ταινιες στηριζουν την δομη τους πολυ στο τραγουδι και τον χορο!!

Αγαπημενα ξενα μιουζικαλ ειναι
Nine
Moulin rouge
Sweeney todd
Chicago

Ενω απο ελληνικα μου αρεσει πολυ το καποιοι το προτιμουν καυτο!!
Εσας ποια ειναι τα αγαπημενα σας;

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Ίζι » 03 Απρ 2013, 12:09

Πρώτο και καλύτερο (και μια απ' τις πιο αγαπημένες μου ταινίες) το West Side Story. Θεϊκή μουσική από τον Leonard Bernstein, ατμόσφαιρα, σκηνικά και εκπληκτικές χορογραφίες και, βέβαια, μια καλή πλοκή βασισμένη στο "Ρωμαίος και Ιουλιέτα" (αν και προτιμώ την εξέλιξη και το τέλος του West Side Story). Έμεινα άφωνη όταν την πρωτοείδα μικρή. Πριν λίγα χρόνια είχα την τύχη να το δω και στο θέατρο. Αριστούργημα με όλη τη σημασία της λέξης.

Image

Mου αρέσει, επίσης, πολύ το "Jesus Christ Superstar" με μουσική του Adrew Loyd Webber. Αν και λατρεύω το "Φάντασμα της Όπερας", η κινηματογραφική του μεταφορά δεν με ενθουσίασε. Ακολουθούν ο "Μάγος του Οζ", ο "Βιολιστής στη Στέγη" και "Μαίρη Πόππινς".
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Απρ 2013, 12:22

Δυο αγαπημένα είναι τα "My Fair Lady" (1964) και το "West Side Story" (1961).. Από πιο καινούργια, νομίζω πως στο "Chicago" (2001) κάνανε πολυ καλή δουλειά (μόνο σε ένα σημείο, μια κορώνα του Ρίτσαρντ Γκιρ δεν μου αρέσει.. :ρ )

Θα πρέπει να δω κάποια στιγμή το "Moulin Rouge!" (2001) γιατί το βλέπω να αναφέρεται συγχνά, κι αν μη τί άλλο, για να δω πώς λειτουργούν οι ενδιαφέρουσες διασκευές τραγουδιών μέσα στην ταινία.
:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 03 Απρ 2013, 12:42

Αν και δεν ειμαι οπαδος τoυ ειδους, το κορυφαιο που έχω δει είναι ο Βιολιστής στην Στέγη
Image

Φαροφύλακας έγραψε:Θα πρέπει να δω κάποια στιγμή το "Moulin Rouge!" (2001) γιατί το βλέπω να αναφέρεται συγχνά, κι αν μη τί άλλο, για να δω πώς λειτουργούν οι ενδιαφέρουσες διασκευές τραγουδιών μέσα στην ταινία.
:)


Φάρε, Το δεύτερο καλυτερο ... αξιζει να το δεις για ολα αυτα που ανεφερες, καθως και για τα σκηνικα ...
Moulin Rouge

Image
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 03 Απρ 2013, 12:48

ούτε εμένα με ενθουσιάζουν τα μιούζικαλ αλλά αυτό εδώ είναι από τα αγαπημένα μου:

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum ("Ελληνικός" τίτλος Viva Roma)

Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 03 Απρ 2013, 14:56

Ως αγαπημένο μιούζικαλ - αν και δεν νομίζω πως θεωρείται ακριβώς κάτι τέτοιο - δεν μου "βγαίνει" κάτι άλλο εκτός από αυτό:




...και αγαπημένο μουσικό απόσπασμα της ταινίας το κάτωθι:


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Αμελί » 05 Απρ 2013, 12:26

Αν και γενικά δεν έχω δει πάρα πολλά μιούζικαλ, αγαπημένο μου είναι το Φάντασμα της Όπερας! :γιούπι:
Η μουσική του είναι υπέροχη όπως και η σκηνοθεσία του!
Άλλο ένα που είχα δει και μου άρεσε είναι το Nine, με μια εκ των πρωταγωνιστριών την αγαπημένη μου Μαριον Κοτιγιάρ!

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 14 Απρ 2013, 14:08

Έχω δει τρια μιούζικαλ μόνο, " Το Φάντασμα της Όπερας", τις " Γάτες" και τους " Αθλιους", και ξεχωρίζω το τελευταίο. ενώ στα δυο πρώτα μου άρεσαν 2-3 τρεαγουδια, στους " Αθλιους" μου άρεσαν σχεδόν ολα, εκτός απ'αυτα που ερμηνεύει ο Μάριος γιατι αυτός που τον υποδύεται είναι πολυ φλωρος και δεν μπορώ να τον βλέπω, πόσο μάλλον να τον ακούω να τραγουδάει. :χαχαχα:
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 14 Απρ 2013, 14:23

Ιαβερης έγραψε:Έχω δει τρια μιούζικαλ μόνο, " Το Φάντασμα της Όπερας", τις " Γάτες" και τους " Αθλιους", και ξεχωρίζω το τελευταίο. ενώ στα δυο πρώτα μου άρεσαν 2-3 τρεαγουδια, στους " Αθλιους" μου άρεσαν σχεδόν ολα, εκτός απ'αυτα που ερμηνεύει ο Μάριος γιατι αυτός που τον υποδύεται είναι πολυ φλωρος και δεν μπορώ να τον βλέπω, πόσο μάλλον να τον ακούω να τραγουδάει. :χαχαχα:


Σου αρεσαν οι αθλιοι πιο πολυ απο το φαντασμα της οπερας??? :ααργκ: :ααργκ:
Συμφωνω για τον Μαριο και εμενα μου την εδινε και φαντασου τωρα θεωρειται απο τους ωραιους του χολιγουντ :όχισουλέω: :όχισουλέω:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Αγαπημένα μιούζικαλ

Ανάρτησηαπό Λορένα » 14 Απρ 2013, 14:50

Μου αρεσουν τα μουζικαλ, αλλα προτιμηση εχω σ'αυτα του παλιου Χολυγουντ και μερικα ελληνικα (ελληνικες ταινιες δηλ).

Το Moulin rouge δεν μου αρεσε.. κυριως η ερμηνεια της Νικολ δεν μου αρεσε, η Μαιρη Ποπινς, ομολογω πως χασμουριομουν οταν εμπαιναν τα τραγουδια, και τους αθλιους δεν τους ειδα ακομη.

Παντως ελαχιστη ειναι η διαφορα να με πιασει βαρεμαρα απο ενα μιουζικαλ και απο το να το δω ευχαριστα.


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες