Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 14 Ιαν 2016, 01:00

Κατάλαβα τον λόγο που δεν είναι, αλλά μου φάνηκε αφάνταστα διασκεδαστικό ότι έχεις γράψει κριτικές για τόσες και τόσες ταινίες αυτά τα χρόνια , αλλά όχι για αυτήν από την οποία πήρες το αβατάρι σου :χαχα:

Κου :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Ιαν 2016, 08:19

Αχά! Δες που έχουμε κοινή αγαπημένη! :))

Και βλέπεις; Την ξέχασα ενώ την παρουσίασα εγώ: Kin-dza-dza! (1986)

Ίσως επειδή δεν είναι ακριβώς… η ΕΦ που περιμένει να δει κανείς, όταν ψάχνει για ΕΦ. Όπως και να 'χει, σπεύδω να την προσθέσω στον κατάλογο κι η οποία, με το 8,2★ που σκοράρει στην imdb, θα βρεθεί στις πρώτες και κορυφαίες, ευχάριστα παρείσακτη ανάμεσα στα αμερικάνικα γιγαντομπλοκμπάστερ! Από εμένα έχει 9★, παρεμπιπτόντως.
:)))

Πάντως, δεν σε είδα να σχολιάζεις εκεί στο νήμα. :μαναι:

Όσο τώρα για τα νήματα που ανοίγω για ταινίες που βρήκα απλά "καλούτσικες" ή ούτε καν, ξέρεις τί συμβαίνει; Ενίοτε κοιτάζω έναν τίτλο και θυμάμαι πως είδα την ταινία αλλά το περιεχόμενό της έχει σβηστεί από το μυαλό μου. Γράφοντας εδώ, στο φόρουμ, ανατρέχω και είναι σαν μόλις να την είδα.

Όσο για το Blade Runner, πάνε πολλααααά χρόνια που το είδα και θέλει σίγουρα μια νέα θέαση για να καταπιαστώ με παρουσίαση.

Όμως εδώ θα είμαστε κι υπάρχει για όλα ο καιρός. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Ιαν 2016, 03:04

Παραπονιέσαι, αλλά όπως διακρίνω, είσαι ιδιαίτερα παρατηρητικός όταν το επιθυμείς :ρ

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 22 Ιαν 2016, 10:38

Σχετικά με τις ταινίες που αναφέρεις Φάρε, κάποιες τις έχω δει και συμφωνω (αλλά και επαυξάνω) αλλά για κάποιες έχω τις αντιρρήσεις μου...
Και γίνομαι πιο αναλυτικός!!! :)))

Inception: Ωραία ταινία, πρωτότυπο θέμα αλλά κάπου ξεφουσκώνει προς την μέση διότι ο Νόλαν καταλαβαίνω πως το έχασε πηδώντας από το ένα όνειρο στο άλλο και εν τέλει εγκλωβίστηκε στην όλη ιδέα...
Από μένα 7/10

Star Trek: Πόσες ιδέες του θα αναμασήσει πια αυτό το Χόλιγουντ... Έλεος πια... Παγωμένη ταινία χωρίς καμια μαγεία..
Από μένα 5/10

Dark City: Η συγκεκριμένη ταινία για μένα αξίζει πολλά δίφραγκα!!! :)))) Πρωτόλεια ιδέα, χαμηλό μπάτζετ και φοβερές ερμηνείες.. Μαζί με το Truman Show αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης του Matrix!!
Από μένα 9/10

Fifth Element: Εντάξει τι να πω τώρα... Λικ Μπεσόν... Αυτός ο άνθρωπος τι θέλει και ασχολείται με τον κινηματογράφο!! Αφού δεν το έχει... Μεγάλη απογοήτευση..
Από μένα 5/10

Starship Troopers: Μιλάμε για μεγάλη παταταρα, άξια του ονόματος του σκηνοθέτη της...
Από μένα 3/10

Prometheus: Ή αλλιώς πως μπορεί να ξεπέσει ένας μεγάλος σκηνοθέτης...Δεν βαθμολογώ καν...

I robot: Αν το έβλεπε ο Ασίμοφ πιστεύω θα έφευγε μια ώρα αρχύτερα...
Από μένα 5/10

Οι δικές μου τώρα αγαπημένες ταινίες ΕΦ μαζί με την βαθμολογία τους:

2001 Α space Odyssey 9/10
12 Monkeys 10/10 (τεράστιος Τέρι Γκίλιαμ)
Gravity 9/10 (Μιλάμε για την τέχνη του να κινηματογραφείς)
Contact 9/10
Matrix 9/10
Star Wars IV, V, VI 9/10
Totac Recall 8/10 (παιδικές αναμνήσεις και σχεδόν χαβαλεδίστικη ατμόσφαιρα)
Blade Runner 9/10
They live! : 8/10 (μηδέν εφέ, μηδέν μπλιμπλίκια αλλά μια ατμόσφαιρα ΝΑ, με το συμπάθειο)
District 9 9/10
Gattaca 8/10
Alien 9/10
Terminator 9/10

Οι παραπάνω δεν έχουν καμια σχέση με ταινιάκια τύπου Equilibrium, Lucy, Elysium, Hanna, Chronicles κλπ κλπ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιαν 2016, 12:27

Καταρχήν, να διευκρινήσω πως η αρχική κατάσταση είναι ταξινομημένη κατά βαθμό στην imdb. Αν έλεγα να τις ταξινομήσω κατά το δικό μου κριτήριο θα είχαμε κάτι πολύ διαφορετικό όπου π.χ. το Inception θα ήταν αρκετά κάτω ενώ το Push πολύ πιο πάνω.
:)

Είμαστε κοντά σε κάποιες ταινίες που "ρίχνεις" και για παράδειγμα έχω 6άρι στις:
The Fifth Element (1997) 6☆
Inception (2010) 6 ☆
Prometheus (2012) 6☆
I, Robot (2004) 6☆

Κι τόσο ψηλά πάλι κυρίως για την φαντασμαγορία, στις περισσότερες, καθότι για μένα το σενάριο στα τρία τελευταία ήταν καί προβληματικό καί απογοητευτικό.

Όμως στο έξι έχω και το 2001: A Space Odyssey (1968) το οποίο υπήρξε για μένα μια αρκετά βαρετή ταινία.

Στο πέντε έχω τα:
Gattaca (1997) 5☆
Twelve Monkeys (1995) 5☆
Το τελευταίο, μάλιστα, το είδα στον καιρό του στο σινεμά.

Όσο για το Dark City (1998) για μένα είναι στο 4☆

Το Contact (1997) δε, το οποίο το έχεις στο πολύ ψηλό εννέα, για μένα είναι μια από τις χειρότερες ταινίες ΕΦ που έχω δει και το έχω στο 1☆.

Ρίχνοντας μια ματιά στην imdb, βλέπω πως έχω:

10☆
Blade Runner (1982)
Limitless (2011)
Moon (2009)
Sunshine (2007)
The Quiet Earth (1985)

9☆
Avatar (2009)
Back to the Future (1985)
Close Encounters of the Third Kind (1977)
Ex Machina (2015)
Hulk (2003)
Kin-dza-dza! (1986)
Solaris (1972)
The Invasion (2007)
The Machine (2013)
The Matrix (1999)
The Terminator (1984)

8☆
Automata (2014)
Brazil (1985)
Children of Men (2006)
Chronicle (2012)
Dredd (2012)
Dune (1984)
Push (2009)
Rise of the Planet of the Apes (2011)
Serenity (2005)
The Fly (1986)
The Fountain (2006)
The Hunger Games (2012)
The Omega Man (1971)
The Thing (1982)
Time Lapse (2014)

Και βέβαια, ένας τεράστιος συνωστισμός στα 7αράκια.

Σίγουρα κάποιος βαθμός θα θέλει ένα πάνω, ένα κάτω, αλλά κάπου εκεί βρίσκομαι.
:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 22 Ιαν 2016, 13:18

Αμαν πόσες ξέχασα!!!!!!!

Λοιπόν έχουμε και λέμε!!!

- Brazil: Απόλυτο δεκάρι!!!!!! Τι σύλληψη, τι σκηνοθεσία, τι ερμηνείες, τι ατμόσφαιρα!!!!

- Moon: Πολύ ατμοσφαιρική ταινία!!!!! Πραγματικά την είχα ξεχάσει!! 8/10

-Back to the future: Σαν γνήσιος οπαδός των 80s πολύ απλά 10/10!! Γιατί έτσι μας αρέσει!!!

- The thing: Κάρπεντερ στα καλύτερά του!!! 8/10

- The fly: Κρόνενμπεργκ και 9/10

-Dredd: Πολύ κοντά στο κομιξ.. Όχι σαν την πατατάρα με τον Σλάι... :)) 8/10

Καλά το !2 Πίθηκοι δεν σου άρεσε;;; Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό!!!! Θα έβαζα στοίχημα πως της έδινες τουλάχιστο 8!!! :(
Το Contact γιατί ρε παιδί έτσι;;; Αν και αυτό το καταλαβαίνω... Είναι ταινία που κάποιους του αγγίζει και κάποιους όχι... Αλλά άσσο;;; :ωιμέ:

Επίσης πως γίνεται να έχεις 9 στο Matrix και 4 στο Dark City;;; :χμ:

Α, τέλος το Dune το θεωρώ μάπα... 0/10 γιατί δεν υπάρχει πιο κάτω...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Ιαν 2016, 14:56

Σους 12 Πιθήκους δεν θυμάμαι τί ακριβώς δεν μου άρεσε καθώς το είδα πριν είκοσι χρόνια, όταν βγήκε.

Στο Contact θυμάμαι π.χ. πως κάποια στιγμή οι Αμερικανοί φτιάχνουν μια τεράστια κατασκευή πάνω σε εξωγήινα σχέδια (διότι βέβαια οι εξωγήινοι φτιάχνουν σχέδια σύμφωνα με τον ανθρώπινο τρόπο αντίληψης καθώς και με τις ίδιες τεχνικές: βίδα και κατσαβίδι). Κάποια στιγμή η κατασκευή αυτή καταστρέφεται κι όλα πάνε στράφι. Όμως όχι. Διότι οι Κινέζοι (ή κάποιος άλλος λαός) κλέψαν τα εξωγήινα σχέδια και στο μεταξύ κατασκεύασαν κι αυτοί την ίδια πανομοιότυπη κατασκευή (με βίδα και κατσαβίδι), δίχως να τους αντιληφθεί κανείς, κι ας η κατασκευή είναι πελώρια και στο ύπαιθρο. Α, κι οι άνθρωποι αυτοί, οι οποίοι μέχρι τώρα προχωρούσαν με απόλυτη μυστικότητα, θα δανείσουν τελικά, δίχως κανέναν προφανή λόγο, ολάκερη την κατασκευή αυτή, που θα τους έδινε επιστημονικό προβάδισμα, στους Αμερικανούς και την Τζόντη Φόστερ διότι είναι πρωταγωνίστρια και θα πρέπει να προχωρήσει η ταινία. Μάλιστα. :)))) (αυτό μεταξύ άλλων που προτίμησα πια να σβήσω από την μνήμη μου...)

Το Dark City το έχω σβήσει κι αυτό από την μνήμη. Λίγο να πω να το δω τώρα θα τα θυμηθώ πιστεύω όλα. Κι εκεί θέματα σεναρίου αλλά κι η "σκοτεινή" αισθητική ήταν πολύ γυαλισμένη για μένα και δεν με έπειθε.

Όσο για το Dune και τίποτα άλλο να μην είχε πέρα από τους ψιθύρους των Ατρειδών, για μένα έφτανε. Όμως τί να σου πω. Πρώτη φορά ο είδα παιδί και μου έκανε βαθύτατη εντύπωση κι αργότερα που το ξανάδα, μεγάλος, κατάφερε να μην καταποντιστεί, πράγμα δύσκολο. Π.χ. η σκηνή που μπαίνει ο άντρας-σεξουαλικό-αντικείμενο και ποτίζει εκείνα τα πλαστικά λουλούδια κτλ. εντυπώθηκε, όντας παιδί, σχεδόν τραυματικά μέσα μου. Ή κι η σκηνή όπου το γιγάντιο πλάσμα γλιστρά μικροσκοπικό μέσα στο απέραντο υγρό μαύρο; Βασικά, τα σκέφτομαι τώρα και μου έρχονται ένα-ένα. Μια μοναδική αισθητική που μόνο ένας Λιντς μπορούσε να δώσει. Θα την ξαναδώ.

Τώρα που τα κοιτάζω, περισσότερο μου κάνει εντύπωση που έχω 9άρι στο Άβαταρ. :χμ: Προς υπεράσπισή μου το είδα τρισδιάστατο στον κινηματογράφο!
:μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 23 Ιαν 2016, 03:02

Γενικα οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας μου αρεσουν αν και τα τελευταια χρονια δεν τις πολυψαχνω εκτος κι αν προκειται για πολυδιαφημισμενες παραγωγες, π.χ σαν τη Διασωση με τον Ματ Ντεϊμον που ειδα προσφατα.
Οι ταινιες Ε.Φ. που εχω ξεχωρισει και θα τις ξαναεβλεπα ανετα ειναι:

Στενες επαφες τριτου τυπου του Στιβεν Σπιλμπεργκ. Την ειδα πιτσιρικας και εννοειται οτι ειχα ενθουσιαστει με τους εξωγηινους και την πιθανοτητα υπαρξης τους. Θυμαμαι με τα φιλαρακια μου ποσο ειχαμε πορωθει και συζητουσαμε ωρες ατελειωτες για το αν υπαρχουν εξωγηινοι ή οχι, μαλιστα πιστευαμε ( με το παιδικο μυαλο κουκουτσι που ειχαμε) οτι τα οντα στην ταινια του Σπιλμπεργκ ηταν αληθινα. Δεν ειμαι σιγουρος εαν περασαν κι απο οντισιον για να παιξουν στην ταινια. :ρ 9*

Deep Impact με τον Ρομπερτ Ντυβαλ και τον Μοργκαν Φριμαν. Μια ταινια καταστροφης, στο στιλ του Αρμαγεδδων, η οποια ομως μου αρεσε πολυ περισσοτερο. Γνωστο το στορι, μετεωριτης προκειται να συγκρουστει με τη Γη, η Αμερικα γιο μεν παει να σωσει τον πλανητη, σχεδον τα καταφερνει με ελαχιστες ζημιες, οι φυστικοβουτυρανθρωποι τρεχουν να σωθουν, ο Μοργκαν Φριμαν σε ρολο προεδρου να προσπαθει να ησυχασει τον λαο του αλλα μπα. Τελος παντων, ταινια με χιλια δυο κλισε που εχουμε ξαναδει μυριες φορες. Παρ' ολα αυτα προσωπικα μου αρεσε απιστευτα οταν την ειδα και καθε φορα που την πετυχαινω τυχαια στο Star, τη βλεπω μ' ευχαριστηση. 8*

Interstellar του Νολαν, γιατι και το Κατι Ψηνεται να σκηνοθετησει αυτος ο ανθρωπος, θα κατσω να το δω μαγεμενος. Εντυπωσιακη σκηνοθεσια, ωραιος ο Μακκοναχι, και σιγουρα δεν ειναι ευκολη ταινια, θετει πολλα ερωτηματα σχετικα με το μελλον του πλανητη μας και με προβληματισε εντονα. 10*

Αυτες οι τρεις ταινιες,μου ηρθαν αυτοματα στο μυαλο, θα επανελθω αργοτερα εαν θυμηθω καμια αλλη.

Βεβαια υπαρχουν κι αλλες Ε.Φ ταινιες που μου αρεσαν πολυ ( Αβαταρ, Αλιεν, Gravity, η Διασωση) αλλα δυσκολα θα τις ξαναεβλεπα. Με μια θεαση χορτασα, γι' αυτο και δεν τις εβαλα στις αγαπημενες μου. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι καλύτερες ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 10 Νοέ 2018, 16:09

The 5th Element (1997) - Τρελη ταινια, μια απο τις αγαπημενες μου... αγαπημενος και ο Λυκ Μπεσον. :γιούπι:
Image

The Matrix (1999) - Tα σικουελ δεν μου αρεσαν αλλα η πρωτη ταινια τα ''σπαει''! :μπράβο:
Image

Star Wars (1977-80-83-1999-2002-2005) - Ενταξει, απο τις αγαπημενες μου σειρες ταινιων... :ναι: (με εξαιρεση τις καινουργιες ταινιες που δεν καταλαβαινω γιατι τις δημιουργησαν).
Image

They Live (1988) - H αγαπημενη μου ταινια απο John Carpenter! :πάνω:
Image
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες