Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 01 Σεπ 2014, 08:35

(Μυρμηγκοφάγε, αν θέλαμε να δούμε το ψυχολογικό προφίλ ενός κατά συρροήν κινηματογραφόπληκτου, θα ήσουν ο ιδανικός ψυχογράφος και η Χήθκλιφ το ιδανικό θύμα)... :))))

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Σεπ 2014, 13:14

Χήθκλιφ έγραψε:Είμαι τυχερή με τα εξαντλημένα, θα έχω λοιπόν το νου μου μήπως το πετύχω και για τις δυο μας

Σ' ευχαριστώ :)
Υπάρχει εδώ αλλά κάνει 35 ευρώ :πανικός: . Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω τόσα χρήματα για ένα βιβλίο, και μάλιστα διαβασμένο :όχισουλέω:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Σεπ 2014, 02:52

Χήθκλιφ, με παραξενεύει αυτή η ερώτηση. Νόμιζα ότι ήταν ολοφάνερη η σκηνή. Για μένα τουλάχιστον ήταν τόσο δυνατή που ενώ έχω σχεδόν ξεχάσει τελείως την ταινία, αυτήν τη θυμάμαι σαν να την είδα μόλις τώρα.

αναφέρομαι στην σκηνή που γυρίζει η κάμερα


Ποιά άλλη θεωρούσες ότι μπορεί να εννοούσα; :ωιμέ:

Σινεφίλ, δυστυχώς αν χρησιμοποιούσαμε την Χήθκλιφ ως θύμα, φοβάμαι πως θα κατέληγα στα χέρια μιας αδίστακτης και κατά συρροήν βασανίστριας σε λάτεξ, με φετίχ τις διεστραμμένες ταινίες :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Σεπ 2014, 08:45

Μυρμηγκοφάγος έγραψε: Σινεφίλ, δυστυχώς αν χρησιμοποιούσαμε την Χήθκλιφ ως θύμα, φοβάμαι πως θα κατέληγα στα χέρια μιας αδίστακτης και κατά συρροήν βασανίστριας σε λάτεξ, με φετίχ τις διεστραμμένες ταινίες :χαχα:


Αυτό σαν να μην ακούγεται και τόσο άσχημο για έναν άντρα. :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 02 Σεπ 2014, 21:04

Σας χάνω λίγο.. κάτι μου λέει όμως πως το προφίλ είναι καταδικασμένο να μείνει ανολοκλήρωτο αφού βλέπω το επίδοξο πειραματικό 'θύμα' να μετατρέπεται σε κυριολεκτικό θύμα των αιμοδιψών..ταινιών της. :))))

Μυρμηγκοφάγε, όσο προφανής κι αν ήταν, δεν μπορούσα να είμαι βέβαιη γιατί το αίσθημα της φρίκης είναι ιδιαίτερα προσωπικό. Η εν λόγω σκηνή ήταν πράγματι η πιο ανατριχιαστική και παραδόξως λίγα δευτερόλεπτα προτού συμβεί.. ό,τι ήταν αυτό που συνέβη (!) χάρη στην υπογείως κλιμακούμενη ένταση το 'είδα' νοερά να συμβαίνει.
Εν τούτοις, εξίσου αλλόκοτες και δυνατές μου φάνηκαν οι τελευταίες στιγμές πριν το κλείσιμο, όπου ο Χοσέ βλέπει τον φασματικό εαυτό του και τον απόκοσμο πλέον Πέδρο να προβάλλονται εναλλάξ στον τοίχο, φέροντας αντικρουόμενα μηνύματα.. είχα την αίσθηση πως ακόμη κι αν άλλαζε γνώμη, αν αποφάσιζε να αποχωρήσει ή να κλείσει την κάμερα, θα συνέβαινε κάτι ανείπωτα αποτρόπαιο..

Διαπιστώνω ότι η ταινία έχει στοιχειώσει τη σκέψη μου και όσο περνούν οι μέρες, αντί να ατονεί η αίσθηση που μου άφησε, διογκώνεται.. εξυπακούεται λοιπόν πως θα ακολουθήσει παρουσίαση, ήδη έχω αρχίσει να συγκεντρώνω πληροφορίες - γι' αυτό παρακαλώ, μη με προλάβει κάποιος άλλος!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Σεπ 2014, 02:39

Σινεφίλ, υποψιάζομαι ότι δεν έχεις δει τις διεστραμμένες ταινίες που λατρεύει το υποψήφιο θύμα, αλλιώς δε θα το έλεγες αυτό. Και μπορεί να ισχυρίζεται ότι θα είναι το θύμα, άλλος θα πληρώσει όμως την νύφη :χαχα:

Χήθκλιφ, Θα ήθελα πολύ να συνεχίσω την συζήτηση, αλλά δυστυχώς την έχω ξεχάσει τελείως. Σαν αυτή η στιγμή να επισκίασε τα πάντα και δε θυμάμαι καν σε τι αναφέρεσαι. Ας ελπίσουμε ο Φαροφύλακας να σου κάνει την χάρη και να την δει σύντομα :))))

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Νοέ 2014, 12:49

Φαροφύλακας έγραψε:
Έτσι, απλά θα ξεχωρίσω μερικές ταινίες που κατάφεραν να μου υποβάλουν ένα παράξενο αίσθημα, κάτι σαν φόβο και μυστήριο μαζί.

[*]Prince of Darkness (1987)



Δεν το πιστεύω ότι σου άρεσε αυτή η ταινία!!!!! :αργκ: Χίλιες φορές η Τσαίναταουν που είχαν και το ίδιο cast!!
Οι δίκες μου ταινίες τρόμου λοιπόν, με τυχαία σειρα:

1. The serpent and the rainbow - Wes Craven
2. The Shining- Stanley Kubrick
3. The Othets - Alexandro Amenabar
4. Drag me to hell - Sam RAimi
5. Korkarlen - Victor Sjostrom (1921)
6. Pet Cemetery - Mary Lambert
7. The Tenant - Roman Polanski
8. Suspiria - Dario Argento
9. The Omen - Richard Donner
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 10 Νοέ 2014, 17:36

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:1. The serpent and the rainbow - Wes Craven
:προσκυνώ:

Χάρηκα που την είδα και σε άλλη λίστα. Αν είχε λίγο καλύτερο κλείσιμο θα μιλούσα για αριστούργημα του είδους, και όχι μόνο.. (μάλλον ψεύδομαι, καθώς ήδη το κάνω!)

Υ.Γ. Μολονότι ακολουθώ ρυθμούς χελώνας, η συγκεκριμένη είναι από τις ταινίες που θέλω πολύ να παρουσιάσω (μαζί με την Angel Heart).. ελπίζω πως δεν το θέλεις κι εσύ (και με προλάβεις!) :))))
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Νοέ 2014, 21:24

Νικόλα, μου άρεσε πάρα πολύ το Drag Me to Hell, όμως νομίζω ότι είναι περισσότερο μαύρη κωμωδία-παρωδία :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Νοέ 2014, 21:51

Ίζι έγραψε:Νικόλα, μου άρεσε πάρα πολύ το Drag Me to Hell, όμως νομίζω ότι είναι περισσότερο μαύρη κωμωδία-παρωδία :)


Ίζι τι να σου πω... Έγω πάντως είχα τρομάξει στον κινηματογράφο!!!

Ειδικά στην σκηνή που της την πέφτει η γρια στο πάρκινγκ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες