Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Σεπ 2018, 10:49

"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Δεκ 2018, 11:25

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:15. The Black Cat (1968)
)


Μυρμηγκοφάγε αν εννοείς αυτή ==> Yabu no naka no kuroneko (1968), την είδα χθες!
Σε γενικές γραμμές μου άρεσε, ειδικά οι ερωτικές σκηνές μεταξύ της γυναίκας - φαντάσματος και του άντρα της... Εικαστικά θα έλεγα ήταν τέλειες! Επίσης μου άρεσε πολύ η μουσική καθώς και η σκηνή με τον σαμουράι και τον βάρβαρο στον βάλτο :))))
Βέβαια τρόμου δεν θα την χαρακτήριζα ή έστω το 2018 δεν μπορεί να την δει κανείς σαν ταινία τρόμου... Πιο πολύ σαν ιστορία καταραμένης αγάπης ή εκδίκησης...
6/10 και ίσως στο μέλλον 7/10!!!

Μυρμηγκοφάγος έγραψε:11. Kwaidan (1964)
)


Η συγκεκριμένη ήταν σχεδόν 10άρι όμως...
Μαθήματα τρόμου με ελάχιστα μέσα από τον Κομπαγιάσι!
Την τελευταία ίστορία με τον μοναχό και τον Δαίμονα νομίζω την είχα δει και στην σειρά κινουμένων σχεδίων "Γιαπωνέζικα Παραμύθια" :αργκ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 14 Δεκ 2018, 05:02

Υπήρξε μια στιγμή που ήθελα να σουλουπώσω αυτό το θέμα - όπως έκανα με αυτό των σαμουράι - αλλά δεν ήθελα να μπλέξω πάλι στο αέναο ερώτημα του τι είναι τρόμος. Υποψιάζομαι όμως ότι κάποια στιγμή το Pedro Paramo μάλλον θα με υποχρεώσει σε αυτήν την απόφαση :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 21 Μάι 2020, 14:14

(βροχές, χαμός, καταιγίδες...μπήκα στο μουντ σήμερα)
Θα συμπληρώσω απλά και μόνο την ατέλειωτη αυτή λίστα, με αγαπημένες και λιγότερο αγαπημένες ταινίες:

1)dead silence (η πρώτη μου επαφή με τον Wan...ίσως η μοναδική ταινία την οποία έχω δει πάνω από δέκα φορές. Έχω χάσει το μέτρημα- αγαπημένη και η λιγότερο γνωστή του)
2) city of the dead (1960)
3) REC 1 & 2 (τα ισπανικά...οι αμερικανικές φέρουν το όνομα quarantine, και ειδικά η πρώτη είναι πιστή αντιγραφή του REC 1, στις δεύτερες ταινίες τους πλέον διαφοροποιούνται)
4) The innocents (1961- μοναδική ταινία τρόμου που έχει πάρει 9/10)
5) A tale of two sisters (2003)
6) The Devil's Backbone (2001-λιγοτερο αγαπημένη αλλά ο del Toro πάλι συνδυάζει τρόμο με κοινωνικά ζητήματα. ενδεχομένως να αρέσει σε κάποιους)
7) Quella villa accanto al cimitero (1981- επίσης λιγότερο αγαπημένη)

ΥΓ: δεν ήθελα να επαναλάβω πολλές ταινίες που έχουν προτείνει ήδη τα μέλη. Τις πρότεινα με σκοπό να τις δει κάποιος που τού έχουν ξεφύγει (ή και όχι)

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα επανέλθω.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 21 Μάι 2020, 15:42

Έχω δει και τα τέσσερα REC, οι Ισπανοί έκαναν εξαιρετική δουλειά σε ένα θέμα χιλιοπαιγμένο αλλά το προσεγγίζουν με διαφορετικό τρόπο που τελικά δείχνει ρεαλιστικό και πείθει.
Θα έβαζα και μια σκηνή από το REC 3 πιθανόν αυτή που η νύφη δίνει το ύστατο φιλί στον αγαπημένο της που την προστάτεψε καθόλη τη διάρκεια αυτών που συνέβησαν αλλά επειδή υπάρχουν σινεφίλ που τρομάζουν με τον εξορκιστή :γεια: (που εξακολουθεί να είναι μια από τις καλύτερες ταινίες του είδους) πιστεύω πώς θα είναι too much και δεν θέλω να σοκάρω. :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Μάι 2020, 16:34

Μου είχε αρέσει το ισπανικό [REC]. Να ψάξω να δω τις συνέχειες;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 21 Μάι 2020, 17:02

Και το ρωτάς;; :))
Το 2 μου άρεσε (λίγο) πιο πολύ από το πρώτο, το 3 ξεφεύγει από τους εσωτερικούς χώρους και πλέον είναι σαν να βλέπεις κάτι διαφορετικό και έχει και πιο εντυπωσιακά εφέ, το 4 έκανε κοιλιά αλλά και αυτό βλέπεται σχετικά καλά και με λίγη υπομονή..
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Αβατάρι χρήστη
Αντίβαρο
Μύστης
Αναρτήσεις: 63
Εγγραφή: 31 Μάρ 2020, 18:04

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Αντίβαρο » 21 Μάι 2020, 18:00

Μέχρι το δύο είναι μια χαρά. Έχει κάποια σύνδεση με τη πρώτη... Σεναριακά και σε θέμα χαρακτήρων.

Στην τρίτη ταινία ...εμ...πως να το πω...είχα κλάψει από τα γέλια. Το εννοώ. Φαντάζομαι ο εγκέφαλος μου αρνούνταν πεισματικά να την κατηγοριοποιήσει ως ταινία τρόμου.
Μετά από αυτό δεν μπήκα καν στη διαδικασία να δω την τέταρτη.
"Μην παίρνετε ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους" -Ο Τζίμης, ο Τζίμης και η Τζάνις

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Μάι 2020, 12:48

Εμένα το Rec δεν μου άρεσε καθόλου, δεν ήταν καν τρομακτικό. Επίσης, η σκηνοθεσία με την κάμερα στο χέρι με κούραζε. Δεν έχω δει ολες τις ταινίες αλλα μια που είδα πριν μερικά χρόνια (δε θυμαμαι όμως ποιά, την τρίτη ή την τέταρτη νομιζω) δε μου έκανε εντύπωση. Βέβαια, απ'ότι θυμάμαι, μιλούσαν αγγλικά, οπότε μάλλον ήταν το αμερικάνικο.
Το Dead Silence κι εμένα μου άρεσε. Τα είχα κάνει πανω μου όταν το είχα πρωτοδεί.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Αγαπημένες ταινίες Τρόμου (και όχι μόνο)

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 22 Μάι 2020, 15:48

Αν δεν μιλούσαν ισπανικά τότε είδες άλλη ταινία.

Και μόνο στα δύο πρώτα οι λήψεις ήταν με κάμερα στο χέρι στα υπόλοιπα ήταν στο πόδι άρα δεν έχεις δει τα REC και μας δουλεύεις, ήρεμα μιλάω... :ναι:
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες