Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 24 Αύγ 2014, 17:30

Εγώ το αντιλήφθηκα διαφορετικά.. μέχρι εκείνη την στιγμή είχε φτάσει στο έσχατο σημείο κατάθλιψης - απόγνωσης και θέλησε να λυτρωθεί μέσω της αυτοκτονίας. Έπειτα από αυτή την ολοκληρωτικά απελευθερωτική, όπως την βλέπω, εμπειρία η οποία λειτούργησε ως τελετή μύησης οπλίζοντας τον με ψυχικό και πνευματικό σθένος, αναδύεται σταδιακά από το εσωτερικό του σκοτάδι. Δεν συνέβη αυτόματα, αλλά μία σημαντική αλλαγή συντελέστηκε εντός του και η κατάσταση του νου του άρχισε να προσανατολίζεται από την μέχρι τότε καθήλωση, στην αυτοπραγμάτωση.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Αύγ 2014, 18:29

Την έχω δει καναδυό φορές την ταινία και μου αρέσει πολύ, όμως πριν καιρό. Νομίζω πως τα λες πιο σωστά. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Αύγ 2014, 03:18

α καλά, έχετε ξεφύγει εσείς. Δε θυμάμαι να κάνω τίποτα άλλο παρά να γελάω σε αυτό το σημείο :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 16:53

Ίζι έγραψε:Τηλεοπτικούς κάνει να πούμε;

Γιατί κανένας κινηματογραφικός θάνατος δεν με έχει συγκλονίσει, στενοχωρήσει, ακόμα και χαροποιήσει όσο στο Game of Thrones των

Ρομπ-Κέιτλιν-Ταλίσα
Νεντ
Όμπεριν
Τζόφρι


Στο Breaking Bad
δάκρυσα στη σκηνή του θανάτου του Γουόλτ, που ήταν και η τελευταία της σειράς. Βέβαια χάρηκα που δεν τον έφαγε ο καρκίνος ούτε και κάποιος απ' τους εχθρούς του.



Στο Kill Bill
O θάνατος του Μπιλ



Από κει και πέρα, ένας απ' τους πιο θλιβερούς θανάτους που έχω δει στον κινηματογράφο (και διαβάσει) είναι στο Pet Sematary
του μικρού, αγαπημένου Κέιτζ :λυγμ:



Στο Marlrey and Me
ο θάνατος του λαμπραντόρ Μάρλεϊ σε μεγάλη ηλικία

[/youtube]


Και τώρα που το θυμήθηκα στο A Fish Called Wanda είναι οι θάνατοι που μου έχουν προκαλέσει υστερικά γέλια (ντροπή μου)
των τριών γιόρκι και της ηλικιωμένης κυρίας τους


Ωραια λιστα! :πάνω: :))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 16:56

Νοστρομο έγραψε:Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα λοιπόν. Διότι για να πεθάνει ένας πρωταγωνιστής σε μια ταινία,πρέπει ο σκηνοθέτης να έχει μεγάλη πίστη στον εαυτό του. Το σημερινό κοινό δεν θέλει και πολλά δράματα. Προτιμά τις ευχάριστες εξελίξεις.Οπότε ξεσκονίστε την μνήμη σας και στείλτε υλικό για μια πολύ θανατερή ανάρτηση.


Αυτος εδω:
https://m.youtube.com/watch?v=uSjS_l3wGu8
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 27 Αύγ 2018, 17:37

Ειχα παρκαολουθησει με μεγαλη ενταση και συγκινηση τον Τιτανικο, και με συγκινησε πολυ το τελος. Το κεφτομουν για μερες μετα και σκεφτομυον πως θα μπορουσαν να ειναι αλλιως τα πραγματα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Φεβ 2019, 14:42

Στο The Lion King :(
Image
- ο θανατος του Μουφασα


Στο Kill Bill
Image
- ο θανατος του Μπιλ

Image
- ο θανατος της Ορεν Ισιι


Στο Mary & Max :λυγμ:
Image
- ο θανατος του Μαξ


Στο The Hobbit
Image
- ο θανατος του Θοριν


Στο Star Wars
Image
- ο θανατος του Νταρθ Βειντερ
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 06 Φεβ 2019, 15:59

Στην ταινία Robin and Marian (1976) - Το ρόδο και το βέλος

Θυμάμαι πως πολύ με συγκίνησαν οι θάνατοι του Ρομπέν και της Μάριον... Το ζευγάρι πεθαίνει μαζί δηλητηριασμένο από το κρασί που είχε ετοιμάσει η Μάριον... Ο Ρομπέν ίσα που προλαβαίνει να φωνάξει τους αγαπημένους του φίλους, τον Λιτλ Τζον και τον Ουίλιαμ Σκάρλετ για να τους αποχαιρετήσει για πάντα. Οι δύο εραστές πεθαίνουν αγκαλιασμένοι :(
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες