Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '90

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Top 10 ταινιών 90

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Ιούν 2014, 21:02

Καλώς σας βρήκα Αριάδνη :)))
Δεν έχω κάποια προτίμηση σε εποχή, απλά μου ήταν πολύ εύκολο να ξεχωρίσω τις αγαπημένες μου από τα 90's σε σύγκριση για παράδειγμα με τα 80's, που θέλω χρόνο και αποφασιστικότητα ( :χαχα: ) για να φτιάξω μια λίστα για το συγκεκριμένο τόπικ.
Ίσως, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, το ότι τόσο εύκολα μπορώ και επιλέγω μάλλον αρνητικό είναι για τη δεκαετία :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Top 10 ταινιών 90

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιουλ 2014, 00:15

Αριάδνη, εγώ παλι νομιζω πως οι ταινίες της δεκαετίας του 90 δεν έχουν μια τόσο διακριτή αισθητική οσο οι προηγούμενες δεκαετίες.

Μυρμηγκοφάγε, εμένα οι Κοεν δεν ειναι του γούστου μου κι ίσως εκεί οφείλεται που τα εβαλα αυτα τα 3 στο ίδιο καλάθι.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Top 10 ταινιών 90

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 02 Ιουλ 2014, 01:03

Δεν ήταν ποτέ; ή δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση; γιατί και μένα τώρα δεν είναι του γούστου μου :χαχα:
Έχουν διαγράψει μια αντίστοιχη πορεία με τον Κουεντίν, που ενώ μου άρεσαν το παλπ και το τζάκυ μπράουν, έχω φτάσει στο σημείο να θεωρώ τα δύο τελευταία του ανυπόφορα και κατ' επέκταση και τον ίδιο, κάτι που εξαιτίας του μπάρτον δε θα μπορούσα ποτέ να πω για τα αδέλφια.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Top 10 ταινιών 90

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Ιουλ 2014, 09:09

Απλά δεν μου ταιριάζουν. Οι ταινίες που μου άρεσαν περισσότερο είναι το No Country for Old Men (2007) κι ο "Μεγάλος Λεμπόφσκη" (1998) στο 7*άρι κι οι δυο (από ό,τι βλέπω πως τους έχω στην imdb). Στο "O Brother, Where Art Thou?" (2000) δεν μπόρεσα να δω το χιουμορ, κι ενώ ο Κλούνη μου φαίνεται αστείος ακόμα και στην διαφήμιση του Μαρτίνι. Και κάπως σχετικό: στο Fargo το όσκαρ στην Frances McDormand μού είναι τελείως ακατανόητο. Δηλ. ποιο ακριβώς ήταν το θαυμαστό στην ερμηνεία της;
:ωιμέ:

Από εκει και πέρα, ο Ταραντίνο μου αρέσει ακόμα λιγότερο, κυρίως λόγω της ωμής βίας που για εμένα δεν είναι ψυχαγωγική. Καλύτερη δική του, για εμένα, μάλλον το Παλπ μ' ένα 6*άρι.
:ανέκφραστος:

Δεν έχω δει τα πάντα τους, πάντως. Όταν κάτι δεν μου πάει δεν επιμένω ιδιαίτερα. Έχει πολλά άλλα που μου ταιριάζουν καλύτερα κι εκείνα παίρνουν προτεραιότητα.
:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Top 10 ταινιών 90

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 03 Ιουλ 2014, 02:44

Ούτε και 'γω γελασα με το brother αλλά το θεώρησα αρκετά ιδιαίτερο για να με ικανοποιήσει.
Ίσως αυτός να είναι και ένας σημαντικός διαχωριστικός παράγοντας για μένα ανάμεσα στα αδέλφια και στον Ritchie, γιατί ούτε με το λέμπο γέλασα και σε καμία περίπτωση δε θα το χαρακτήριζα κωμωδία.
Για την ακρίβεια καμία αγαπημένη μου ταινία δε νομίζω ότι θα χαρακτήριζα κωμωδία, νιώθω ότι θα ήταν κατά κάποιο τρόπο ένας υποτιμητικός χαρακτηρισμός.

Αν και τα όσκαρ μου είναι παντελώς αδιάφορα, αν δεν το έδιναν στην Frances να πήγαινε που; Υποψιάζομαι ότι παρότι το όσκαρ δίνεται στον ρόλο και η ταινία στην οποία γίνεται η ερμηνεία θα συμβάλλλει στην επιλογή. Και αν ισχύει αυτή η υπόθεση, ποιές ταινίες θα θεωρούσες αντάξιες του fargo από την Αμερική με κεντρικό γυναικείο ρόλο; Το μόνο που μου έρχεται είναι το lone star ίσως, αλλά όπως προείπα έχω πολλές ελλείψεις εδώ :ωιμέ:

Τι δε σε ικανοποίησε στο τζάκυ μπράουν; δε θα συμφωνούσες ότι είναι η μοναδική ταινία του Κουεντίν στην οποία η βία δεν κρατά τον κύριο ρόλο, ή δε τη θυμάμαι πολύ καλά; Ελπίζω μόνο να μη μου πεις ότι η αιτία ήταν ο Ρόμπερτ γιατί θα έχουμε μονομαχία στο ελ πάσο :χαχα:

Η τελευταία σου παράγραφος μου φαίνεται καλή ιδέα για νέο τόπικ. Θα το φροντίσω αύριο :))))

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Top 10 ταινιών 90

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιουλ 2014, 10:32

Δεν θυμάμαι ποιες άλλες ήταν προτεινόμενες εκείνη την χρονιά, απλά η Frances McDormand στο "Φάργκο" απλά στεκόταν και περιφερότανε και γενικότερα κρατούσε ένα πρόσωπο με μια γκριμάτσα. Θυμάμαι πως η στιγμή που διαλέξαν να δείξουν την στιγμή που λέγαν τους προτεινόμενους ήταν εκεί που ξερνάει δίπλα στο αυτοκίνητο του σερίφη όπου ακόμα κι αυτό ήταν μάλλον αδιάφορο και μακριά από "ερμηνεία" ή συναισθήματα. Τέλος πάντων, καλά να είναι η γυναίκα. ( :ρ )

Το Jackie Brown δεν το είδα και γενικώς δύσκολα θα ξαναπάρει σειρά ο Ταραντίνο. Ίσως δώσω μια ευκαιρία πρώτα στο "Django Unchained" (2012) που μου το πρότεινε η αδερφή μου η οποία ξέρει το γούστο μου. Αλλά και πάλι, δεν πολυψήνομαι. Πόσο μάλλον που ούτε ο ΝτιΚάπριο μου αρέσει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '90

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 03 Ιουλ 2014, 22:02

Μου είναι τρελά δύσκολο να επιλέξω για το '90... :πανικός: Είναι μάλλον η καλύτερή μου δεκαετία, έχω δει άπειρες ταινίες εκείνης της εποχής και μ' έχουν αρέσει πάρα πολύ, πάρα πολλές. Και, αν και εγώ δεν βρίσκω την 90ς αισθητική στο σινεμά, τόσο ξεκάθαρη, όσο στα 70ς και τα 80ς, μπορώ να καταλάβω τι εννοεί η Αριάδνη. Θα καταλάβω αμέσως ότι μια ταινία είναι 90ς και, κατά πάσα πιθανότητα, θα μ' αρέσει, κατά πώς δείχνει η λίστα μου στην IMDb.

Wild at heart (1990) (αυτή είναι, γενικότερα, στις αγαπημένες μου ταινίες)
Trust (1990) (κ αυτή)
Three Colors: Blue, Red, White (1993-1994)
Natural Born Killers (1994) (κ αυτή)
Before Sunrise (1995)
Saint Clara (1996)
La vita e bella (1997)
Buffalo 66 (1998) (κ αυτή μπαίνει στο τοπ 10 μου, γενικότερα)
Armageddon (1998)
200 cigarettes (1999) (κ αυτή)


κ έχω αφήσει έξω τόσες πολλές :λυγμ: Όπως το my own private idaho (1991), που την θέση του πήρε το Αρμαγεδόν, μιας και με έχει σημαδέψει και την έχω δει ένα εκατομμύριο φορές, το Being John Malkovitch (1999), που τελικά έδωσε την θέση του στην ισραηλινή saint clara, αφενός γιατί μου είχε μιλήσει πιο πολύ στο συναίσθημα και, αφετέρου, γιατί είχα βάλει αρκετές αμερικάνικες κ είπα να δώσω πόντο και σε κάτι εξωαμερικάνικο, αλλά και εξωευρωπαϊκό. Το of mice and men (1992), το the big lebowski, το clerks (1994), που τελικά το νίκησαν οι γεννημένοι δολοφόνοι, είναι μερικές μόνο απ' τις ταινίες αυτής της δεκαετίας που μου άρεσαν πάρα πολύ, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν στην 10άδα μου.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '90

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιουλ 2014, 22:34

Πολύ ζυγισμένη η λίστα σου. Εγώ ανάρτησα πολύ πιο επιπόλαια. (Π.χ. στο "Χορεύοντας με τους Λύκους" έχω 10άρι στην imdb, αλλά δεν θα την έλεγα "αγαπημένη μου ταινία".

Ίσως το ξανακοιτάξω κάποια στιγμή.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '90

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Ιουλ 2014, 02:52

Θα σου πρότεινα να αφήσεις ήσυχο το django :χαχα:
Για αρχή θα δεις τον Waltz να κάνει μια αντιγραφή του ρόλου του από τους μπάσταρδους, στη συνέχεια θα δεις τον ντι Κάπριο ακριβώς όπως τον ξέρεις και φυσικά θα δεις ωμή βία. Πολύ ωμή βία. Και το χειρότερο; θα αρχίσεις να αμφιβάλεις για την κρίση της αδελφής σου, που εύχομαι να μη διαβάζει και ακόμη περισσότερο να μην έχει δικαιώματα μοντερέϊτορ :χαχα:

Πολύνιους,
μιας και από ότι βλέπω ξεπάστρεψες τα δύσκολα, περιμένουμε και μια των 70's τώρα, σωστά; :χαχα:
Τα τρία χρώματα είναι βαριά σε θρησκευτικές αναφορές και ηθικα διδάγματα, ή είναι η ιδέα μου και τα αναβάλλω συνέχεια; :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '90

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 04 Ιουλ 2014, 08:15

Πολυνιους πολύ ιδιαιτερη και η δικη σου λίστα και πολλες αγνοω όπως την saint clara, buffalo 66, 200 cigarettes, τελειως όμως! ξερεις τι ειχαν οι ταινιες του 90'ς πολύνιους ηταν πιο ανθρώπινες και κοινωνικές με πολλα μηνυματα. Θα δωσω και γω ξανα την λίστα μου


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες