Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Ιουλ 2014, 02:07

Χήθκλιφ,
θεωρώ τον Rainer ως τον μεγαλύτερο κινηματογραφικό μάγο που έχω συναντήσει.
Τεχνικά οι ταινίες του μου φαίνονται ατσούμπαλες και άκομψες αλλά έχουν μια ακαταμάχητη γοητεία που κυριολεκτικά μου επιβάλλεται χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω και το Berlin Alexanderplatz δε διαφέρει σε αυτό. Ίσα ίσα, εξαιτίας της διάρκειας του, ο κόσμος του είναι εξαιρετικά επιβλητικός και ταυτόχρονα ρεαλιστικός, όπως διαπίστωσα όταν είδα πρόσφατα το Mother Krause's Journey to Happiness του 29 (στο οποίο φαντάζομαι ότι και στηρίχθηκε μιας και ο σκηνοθέτης του ήταν αυτός που γύρισε το πρώτο Berlin Alexanderplatz του 31) . Το μόνο αρνητικό ήταν ότι ήξερα ότι σύντομα θα τελειώσει και δε θα ξαναβρώ ποτέ κάτι αντίστοιχο :ωιμέ:

Η λίστα σου μου προκαλεί ενδιαφέρον γιατί όσες έχω δει, (με εξαίρεση το Possession που ενώ μου άρεσε θεματολογικά, όπως και το diabel, δε με ενθουσιάζει εκτελεστικά ο Zoulanski) τις θεωρώ τουλάχιστον ενδιαφέρουσες, οπότε με βάζεις σε σκέψεις να κάνω μια επίσκεψη στα 80's ποιό νωρίς από ότι υπολόγιζα.

Φαροφύλακα, πως σου φάνηκε τo santa sangre; :))))

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 10 Ιουλ 2014, 20:22

Μυρμηγκοφάγε, συμφωνώ για τον Φασσμπίντερ, Μάγος με ακαταμάχητη γοητεία και ανεξάντλητο, πολύπλευρο ταλέντο. Από όσες ταινίες του έχω δει η μόνη που ίσως μου φάνηκε κάπως "ατσούμπαλη" - "άκομψη" όπως λες είναι - παραδόξως - η μέχρι στιγμής αγαπημένη μου δική του, "Ο Φόβος τρώει τα σωθικά", την οποία ξαναείδα πρόσφατα, δεκατρία χρόνια μετά την πρώτη θέαση και με συνεπήρε ακριβώς όπως τότε, στον ίδιο μέγιστο βαθμό. Ωστόσο άλλες δημιουργίες του όπως "Ο Καβγατζής", "Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα Φον Καντ" ή η "Λιλί Μαρλίν" θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα εκλεπτυσμένες & καλαίσθητες. Δεν με τρομάζει καθόλου η διάρκεια μιας ταινίας όταν πρόκειται για σκηνοθέτη που αγαπώ, συνεπώς η "Berlin Alexanderplatz" βρίσκεται στην λίστα με όσες θέλω να δω άμεσα. Παρεμπιπτόντως, σημειώνω με μεγάλο ενδιαφέρον τις προτάσεις σου, όπως την γερμανική που αναφέρεις εδώ καθώς και την τσεχοσλοβάκικη από κάποιο άλλο νήμα (την οποία μάλιστα αδημονώ να δω!)

Μόνο σε ένα σημείο θα διαφωνήσω, σχετικά με τον Λατρεμένο μου (πιο πολύ δεν γίνεται) Ζουλάφσκι τον οποίο υπεραγαπώ, θαυμάζω και θεωρώ κάτι σαν 'αδελφή ψυχή'. Δίχως τις ταινίες του ο κόσμος για μένα θα ήταν λιγότερο ενδιαφέρων αλλά και λιγότερο οικείος (Βέβαια έχουμε και εμείς τις ρήξεις μας και ποτέ δεν θα καταλάβω τι σκεφτόταν όταν σκηνοθετούσε την "Amour Braque"!), παρόλα αυτά κατανοώ απόλυτα τους λόγους για τους οποίους σε πολλούς δεν ταιριάζει. :)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 11 Ιουλ 2014, 23:54

Το πρόβλημα με το Berlin Alexanderplatz δεν είναι η διάρκεια του τη στιγμή που σου αρέσει ο Rainer.
Το είδα πριν δύο χρόνια περίπου και δυστυχώς είναι η τελευταία ταινία του που είδα. Η ανακύκλωση των ηθοποιών και ο φόβος ότι μπορεί ξαφνικά να αρχίσω να επικεντρώνομαι στα αρνητικά του και να χάσω τη γοητεία του με τρομάζει, ειδικά αν πρόκειται να επηρεάσει τρεις από τις ελάχιστες ταινίες που μπορώ να αποκαλέσω αγαπημένες. Δε ξέρω πως προέκυψε αυτός ο φόβος, ούτε το Querelle, αλλά ούτε και το In a Year of 13 Moons μου τον προκάλεσαν στο ελάχιστο. Δεν αποκλείω ο αριθμός των ταινιών του που έχω δει να ευθύνεται (αν και έντεκα δεν είναι πολλές για τον Rainer), αλλά η διαίσθηση μου, μου λέει ότι ευθύνεται η συγκεκριμένη ταινία. Σα να θέλω η τελευταία μου ανάμνηση να είναι από αυτόν τον μαγευτικό κόσμο και να μη γραφτεί κάτι καινούργιο πάνω σε αυτήν.


To Mother Krause's Journey to Happiness εκτός του ότι με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, τη θεωρώ ιδιαίτερη γιατί είναι ίσως η μοναδική Γερμανική προπολεμική ταινία που μου έδειξε την κοινωνία όπως μάλλον ήταν. Κάτι που ο Γερμανικός εξπρεσιονισμός όσο και αν με ενθουσιάζει, ποτέ δεν μου έδωσε. Μια ανθρώπινη ιστορία πόνου στημένη πάνω σε ένα ντοκιμαντέρ, με ένα ύφος που μόνο ως Νεορεαλιστικό θα το χαρακτήριζα, σε μια εποχή που ο συγκεκριμένος όρος μάλλον δεν είχε ακόμη δημιουργηθεί.

Από τον Ζουλάφσκι δεν έχω δει κάτι άλλο πέρα από τις δύο προαναφερθείσες ταινίες και παρότι μέχρι τώρα το τελικό αποτέλεσμα δεν με έχει ενθουσιάσει, τον θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρων για να τον εγκαταλείψω τόσο νωρίς :)))

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 15 Ιουλ 2014, 14:08

Μιας και μιλάμε για 80 τουτη τη ταινια την εχει δει κανεις;

https://www.youtube.com/watch?v=WVM7Qdn3_38

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 24 Σεπ 2018, 11:04

Δεν εχω δει πολλα εργα της δεκαετιας του 80' αλλα εχω δει λιγα και καλα...αυτα ειναι μερικα που εχω ''ξεχωρισει''... :)))

1. Steel Magnolias (1989)
2. Terminator (1984)
3. Τhey Live (1987)
4. Escape From New York (1981)
5. The Karate Kid (1984)
6. The Shining (1980)
7. Romancing The Stone (1984)
8. Ghostbusters (1984)
9. Pet Sematary (1989)
10. Police Academy (1984)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες