Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: top 10 ταινιων του 80'

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 03 Ιουλ 2014, 08:36

ο ανθρωπος-ελεφαντας, πω, πω τι μας θύμησες, για την εποχη της προχω ταινια.
Πολλες από αυτές που εβαλες φιλε μου, δεν τις γνωριζω καν , κοιτα να δεις, πάντως δεν πολυδυσκολεύτηκες

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: top 10 ταινιων του 80'

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιουλ 2014, 10:24

Πολύ εναλακτική η λίστα σου, Μυρμηγκοφάγε. Αγαπημένη δεκαετία το '80 και μου εξάπτεις την περιέργεια για όσες δεν έχω δει. Μάλλον θα ρίξω μια ματιά στο "Santa Sangre" (1989) του ιδιαίτερου Alejandro Jodorowsky. Να φανταστώ πως έχεις δει το "El Topo" (1970), έτσι; Γιατί θα έχει πολύ ενδιαφέρον να το συζητήσουμε σε κάποιο σχετικό νήμα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: top 10 ταινιων του 80'

Ανάρτησηαπό Τζακ » 03 Ιουλ 2014, 19:56

Πολυ στεναχωρη ταινια το The Elephant Man :λυγμ:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 03 Ιουλ 2014, 20:56

Το elephant man, νομίζω πρέπει να το ξαναδώ κάποια στιγμή. Νιώθω αναίσθητη, αλλά δεν συγκινήθηκα, ούτε με ξετρέλανε σαν ταινία. Και, γενικά, αν το πάω συγκριτικά με άλλες του Λιντς, το βάζω πολύ χαμηλά :χμ:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 03 Ιουλ 2014, 21:09

Την είδα το '80 και το μόνο που θυμάμαι είναι... πως είναι ασπρόμαυρη.. :ρ

Πολλές ταινίες θέλουν ξαναφρεσκάρισμα ύστερα από 25-30 χρόνια...
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 04 Ιουλ 2014, 02:29

Για αρχή να σημειώσω ότι αγαπημένη ταινία δε σημαίνει προτεινόμενη ταινία.
Η λίστα μου θα ήταν αρκετά διαφορετική αν το τόπικ ζήταγε το δεύτερο.
Για την ακρίβεια, μάλλον δε θα είχα αναφέρει καμία από τις αγαπημένες μου, πέρα του ανθρώπου ελέφαντα και της θυσίας και αυτό γιατί είναι πολύ προσωπικές. Είναι ταινίες με αδυναμίες, οι οποίες παραβλέπονται για διάφορους λόγους. Αντιθέτως, ταινίες όπως το paris texas και το tree without leaves, αλλά και τις υπόλοιπες ποιό γνωστές, μπορώ να τις προτείνω με μικρό δισταγμό μιας και εμπίπτουν στον ορισμό μου της άρτιας.

Φαροφύλακα,
ναι το έχω δει, αλλά μου κόλλησε στο ενδιαφέρον. :ωιμέ:
Το santa sangre είναι περισσότερο του στυλ μου, αν και Jodorowsky για μένα σημαίνει Fando y Lis, που εμπίπτει όπως και ο Querelle στον ορισμό μου του ποιήματος.

Πολύνιους,
δε ξέρω για σένα, αλλά εμένα μου ακούγεται απολύτως φυσιολογικό το ότι δε συγκινήθηκες αφού δε ξετρελάθηκες. Αν θες το διαβάζεις και αντίστροφα, δε θα τα χαλάσουμε εκεί :χαχα:

Επειδή βλέπω ότι σας τρώει να αρχίσετε ένα ρετουσάρισμα, η προσωπική μου εμπειρία, αν σας ενδιαφέρει, μου λέει ότι όταν ξαναφρεσκάρω μια παλιά ταινία και βγει χειρότερη από ότι θυμόμουν, το οποίο δυστυχώς είναι και ο κανόνας, η μπάλα παίρνει πολύ εύκολα και άλλες ταινίες του σκηνοθέτη. Οπότε λίγη προσοχή ίσως να είναι ενδεδειγμένη, αν δε θέλετε να χαλάσετε πολύ όμορφες αναμνήσεις. :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 04 Ιουλ 2014, 08:21

Το τελευταίο που λες το έχω διαπιστώσει κι εγώ επανειλημμένα. Κι όσο πιο μικρή η ηλικία που είδες την σειρά ή την ταινία, τόσο πιο μεγάλη η πιθανότητα να μην σου αρέσει πια.

Ακόμα και αυτές που τα καταφέρνουν να σταθούν καλά και πάλι, έχουνε χάσει κάτι στον (δικό μας) δρόμο μέσ' στα χρόνια. Θυμάμαι το δέος και την μαγεία του "Κάποτε στην Αμερική" όταν το είδα παιδί στο σινεμά (μας έμπασε ο σινεματζής παρότι ήταν ακατάλληλη), και παρότι μάλλον ήταν πετσοκομένη, και την πολύ διαφορετική αίσθηση όταν την ξανάδα πριν λίγα χρόνια. Μια πολύ καλή ταινία, ένα υπέροχο κύνειο άσμα από έναν αγαπημένο σκηνοθέτη, αλλά η μαγεία της πρώτης θέασης, δεν υπήρχε πια.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 08 Ιουλ 2014, 17:17

Μυρμηγκοφάγε, μου άρεσε πολύ η λίστα σου επειδή περιλαμβάνει δύο αγαπημένους μου σκηνοθέτες, τους οποίους εκπροσωπούν δύο υπέροχες ταινίες - "Η Θυσία" & "Ο Καβγατζής" (Δεν αναφέρω την "Berlin Alexanderplatz" μόνο επειδή δεν την έχω δει ακόμη), καθώς και μία δική μου επιλογή. Με πυροδότησε να συντάξω κι εγώ τη δική μου λίστα, κάτι το οποίο ήταν τελικά ιδιαίτερα δύσκολο εφόσον οι πιο αγαπημένες επιλογές υπερβαίνουν κατά πολύ τις δέκα. Εντελώς καταχρηστικά λοιπόν κι έχοντας 'θυσιάσει' ήδη πολλές συμπεριέλαβα πέντε επιπλέον στην λίστα των δέκα και ελπίζω να μου συγχωρεθεί λόγω άμετρου κινηματογραφικού πάθους.

Possession \ Μια Γυναίκα Δαιμονισμένη (1981)
La Belle Captive \ Η Ωραία Αιχμάλωτη (1983)
The Company Of Wolves \ Η Παρέα Των Λύκων (1984)
Tras El Cristal \ Το Γυάλινο Κλουβί (1986)
The Serpent And The Rainbow \ Βουντού (1988)
La Visione Del Sabba \ Η Μάγισσα (1988)
Os Canibais \ Οι Κανίβαλοι (1988)
Santa Sangre (1989)
Angel Heart \ Δαιμονισμένος Άγγελος (1987)
Mes Nuits Sont Plus Belles Que Vos Jours \ Οι Νύχτες Μου Είναι Ομορφότερες Από Τις Μέρες Σας (1989)

The Shining \ Η Λάμψη (1980)
Bad Timing \ Η Δύναμη Της Σάρκας (1980)
La Femme D'a Cote \ Η Γυναίκα Της Διπλανής Πόρτας (1981)
The Hunger \ Αίμα Και Πάθος (1983)
Der Siebente Kontinent \ Η Έβδομη Ήπειρος (1989)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιουλ 2014, 18:24

Ε λοιπόν, είναι απίστευτο πόσο διαφορετικές λίστες φτιάχνει ο καθένας και με έχετε ιντριγκάρει να καθίσω να δω μερικές. Σήμερα μάλλον θα στρωθώ να δω το Santa Sagre, που φιγουράρει σε δύο από τις λίστες σας!

Χήθκλιφ, δεν έχω δει τις περισσότερες από αυτές που έχεις στην λίστα σου και με την δική μου λίστα συμπέφτουμε μόνο στο "Angel Heart". Να σημειώσω, πάντως, πως το "Possession" είναι πολύ ιδιαίτερη (και χωρίς παρεξήγηση κάπως "ψυχανώμαλη" :ρ ) ταινία κι από το "Hunger" (1983) μου αρέσει πολύ η φωτογραφία κι εξού έχω ανεβάσει ένα καρέ, σ' αυτό το νήμα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Οι 10 πιο αγαπημένες μας ταινίες του '80

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 08 Ιουλ 2014, 19:09

Μπορεί οι προτιμήσεις μας να συμπίπτουν σε μία, πρόκειται όμως για μία κορυφαία!!! Δοκίμασε, αν θέλεις, να δεις την ταινία "The Serpent And The Rainbow" είναι, κατά την γνώμη μου, κοντά τόσο θεματολογικά όσο και από άποψη ατμόσφαιρας στην "Angel Heart". Σχετικά με την "Possession", καμία παρεξήγηση, συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πολύ πειραγμένη, ίσως όμως γι' αυτό ανήκει στις απόλυτα λατρεμένες μου ταινίες - γενικά, όχι μόνο της συγκεκριμένης δεκαετίας. Θα ομολογήσω μάλιστα ότι με έχει αγγίξει όσο ελάχιστες και την θεωρώ μία από τις πιο ρομαντικές ταινίες που έχω δει...!
-Η Μύριαμ του "Hunger" αποτελεί για μένα το Υπέρτατο Βαμπίρ - Θεά
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες