Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Νοστρομο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 26
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 21:15

Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νοστρομο » 01 Ιούν 2014, 01:18

Μια ερωτική σκηνή στον κινηματογράφο μπορεί να βγαίνει από πάθος, απο έρωτα, από βία, ακόμη και απο ρουτίνα. Εμένα μου έμεινε η σκηνή στην ταινία Ο Χορός των Τεράτων όπου η Χαλλυ Μπερυ αφού έχασε τον γιο της και με τον άντρα της θανατοποινητη, κανει έρωτα με τον δεσμοφυλακα Μπιλλι Μπομπ Θορτον. Δεν υπάρχει πουθενά έρωτας αλλά η σκηνή βγάζει τρομερό πάθος μέσα από την ολοκληρωτική απελπισία μιας γυναίκας που βρίσκει διεξοδο στο sex. Η Χαλλυ Μπερυ ειναι εξαιρετική και πανέμορφη ,ο παρτενερ της είναι λίγο ξενερωτος αλλά τρώγεται.

Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιούν 2014, 08:59

Εάν ρωτούσες ποια είναι η "καλύτερη" ερωτική σκηνή ή κάτι τέτοιο, μάλλον θα έπρεπε να σκεφτώ αρκετή ώρα. Όμως το ποια ερωτική σκηνή μού έρχεται πρώτη στο μυαλό είναι πολύ εύκολο να απαντηθεί. :ναι:

Έτσι, διαπιστώνω πως τώρα που διαβάζω το ερώτημά σου μου έρχεται στο μυαλό η σκηνή από την ταινία "Σαρκική Εξάρτηση" (Intimacy, 2001) όπου μια παντρεμένη γυναίκα κι ένας άντρας βρίσκονται σε μια παράνομη σχέση που έχει σαν κέντρο το σεξ, ένα σεξ απλό, άμεσο και... θεμελιώδες.

Η ταινία είναι πολύ όμορφη και πολύ ανθρώπινη. Μου έρχεται στον νου μια σκηνή σεξ στο πάτωμα όπου η γυναίκα πλησιάζει αργά και παίρνει το πέος του άντρα στο στόμα της. Υποθέτω πως μου έμεινε επειδή στην ταινία δεν υπάρχει λογοκρισία στην γύμνια και στο σεξ, κι επειδή τα πάντα είναι πολύ ρεαλιστικά δοσμένα.

Μια ταινία που προτείνω.

Image

Ωραίο θεματάκι βρήκες, Νοστρομο. :πάνω:

(Την ταινία που λες δεν την έχω δει.)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Ιούν 2014, 16:39

Μάλλον έχω δει πάρα πολύ Κοκκινόπουλο, γιατί πρώτη-πρώτη μου ήρθε στο μυαλό μια σκηνή από τον Κόκκινο Κύκλο. Ένας ληστής (Δημήτρης Αλεξανδρής) δένει τον μα@κα αστυνομικό σύζυγο (Γεράσιμος Σκιαδαρέσης) σε μια καρέκλα και μετά πηγαίνει τη σύζυγο (Δήμητρα Χατούπη), δήθεν όμηρο, σε μια κρεβατοκάμαρα μέσα. Ο Σκιαδαρέσης νομίζει ότι του βιάζουν τη γυναίκα, όμως αυτή τον γουστάρει τον πιτσιρικά! Ο Σκιαδαρέσης καταφέρνει να λυθεί απ' την καρέκλα, μπουκάρει την ώρα που γίνεται το νταβαντούρι μέσα καιιιιιιι
Δείτε το επεισόδιο η "Εισβολή". Έχει πολύ χιούμορ :)

Για αγαπημένες τώρα, μου έρχονται στο μυαλό η Ζιλιέτ Μπινός με τον Τζέρεμι Άιρονς στο "Μοιραίο Πάθος", ο Τζακ Νίκολσον με τη Τζέσικα Λανγκ στον "Ταχυδρόμο που χτυπάει πάντα δυο φορές" και βέβαια ο Περχάν και η Άζρα του "Καιρού των Τσιγγάνων". Γενικά η σκηνή, αν και δεν δείχνει πολλά, είναι το κάτι άλλο!

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Ιούν 2014, 17:02

Τί διάολο είναι αυτός ο "Κόκκινος Κύκλος" ; Πρώτη φορά τον άκουσα. Έριξα μια ματιά στο επεισόδιο που λες. Άβολο επεισόδιο για τον Σκιαδαρέση, όλο δεμένος είναι. :ρ

Πολύ όμορφο το απόσπασμα αυτό από τον "Καιρό των Τσιγγάνων". Κινηματογραφική ποίηση. :)

E, λοιπόν, κι εμένα μου ήρθε στο μυαλό η σκηνή με τον Άιρονς και την Μπινός αλλά δεν θυμόμουν τον τίτλο της ταινίας. Συγκεκριμένα η σκηνή όπου η κοπέλα του αφήνεται με ανοιχτά τα χέρια.

Image

Κι εδώ μια ιδιαίτερη, σαρκική και παθιασμένη σχέση.

Άλλη μια σκηνή που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτή από τα "Ψηλά Τακούνια" του Αλμοδόβαρ, με την όμορφη Βικτόρια Αβρίλ. Μου αρέσει που εδώ το σεξ δεν είναι γυαλισμένο και μεταξένιο όπως στις αμερικάνικες ταινίες αλλά έχει χιούμορ και ρεαλισμό.

Image

Μου έρχονται άλλες δυο σκηνές στο μυαλό αλλά δεν θυμάμαι ούτε ηθοποιούς, ούτε ταινίες κι έχω πεισμώσει λίγο να τις βρω οπότε ίσως επανέλθω. :)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Ιούν 2014, 17:12

O Κόκκινος Κύκλος είναι σειρά αυτοτελών επεισοδίων του Πάνου Κοκκινόπουλου που προηγήθηκε της (καλύτερης για μένα) Δέκατης Εντολής. Πολύ καλή τηλεόραση :)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 01 Ιούν 2014, 17:55

Η πρώτη-πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό και που πάντα θα μου έρχεται νομίζω, είναι η σκηνή με την οποία ξεκινάει η πολυαγαπημένη μου Betty Blue. Μου αρέσει γιατί μου φαίνεται πολύ αληθινή και αισθησιακή μέσα στην απλότητά της. Γενικά η ταινία είναι πολύ αισθησιακή :)

Image

Έπειτα, μου ήρθε στο μυαλό η ταινία Shame, όπου πραγματεύεται την ιδιόρρυθμη σχέση του πρωταγωνιστή με το σεξ κι έχει διάφορες σκηνές που το κάνει με γυναίκες επί πληρωμή.

Image
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Ίζι » 01 Ιούν 2014, 20:06

Ωραία η Μπέτυ Μπλου! :μπράβο:
Αυτό το νήμα έχει γίνει αυστηρώς ακατάλληλο για ανηλίκους :χαχα:

Να λοιπόν και η σκηνή από τον "Ταχυδρόμο" αν δεν την έχετε δει. Πάντα πίστευα ότι ο Τζακ Νίκολσον, αν και ποτέ πραγματικά ωραίος, ήταν πολύ σέξι σ' εκείνη την ηλικία.

Image


Είναι και η σκηνή ανάμεσα στη Τζούλι Κρίστι και τον Ντόναλντ Σάδερλαντ από την πολύ καλή ταινία "Don't look now". Πολλοί πιστεύουν ότι έκαναν πραγματικά σεξ οι δυο τους, μια που οι δυο ηθοποιοί ήταν ζευγάρι εκείνη την εποχή. Αν και πρόκειται για πολύ τολμηρή σκηνή, είναι για μένα πολύ τρυφερή και όμορφη, αν σκεφτείς μάλιστα ότι πρόκειται για ένα πολύ δυστυχισμένο ζευγάρι που προσπαθεί να ξεπεράσει τον θάνατο της μοναχοκόρης του (στην ταινία).

Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 01 Ιούν 2014, 23:19

Η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό είναι αυτή που ανέφερε η Ίζι, από το "ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δυο φορές. Την είδα σχετικά πρόσφατα την ταινία και η σκηνή με εντυπωσίασε, μάλλον γιατί, αν δεν κάνω λάθος, όταν βγήκε πρέπει να ήταν παρακινδυνευμένη... Αλλά και επειδή οι ηθοποιοί είναι από τους κορυφαίους. Αλλά και επειδή η σκηνή είναι κορυφαία από μόνη της... :ρ

Μια άλλη όμως που πάντα μου άρεσε γιατί είναι μια μεγάλη στιγμή ενός μεγάλου έρωτα είναι μια κομμένη σκηνή από "το ημερολόγιο", η ταινία που μ' έκανε να ερωτευτώ τον Γκόσλινγκ (όπως φαντάζομαι και άλλα αθώα κοριτσάκια σαν εμένα). Ιδού:

Image
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Νοστρομο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 26
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 21:15

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Νοστρομο » 02 Ιούν 2014, 01:29

Η σκηνή που έλεγα είναι αυτή.
Image

Φαροφύλακας έγραψε:Ωραίο θεματάκι βρήκες, Νοστρομο. :πάνω:

(Την ταινία που λες δεν την έχω δει.)


Ο τίτλος είναι monsters ball και η berry πήρε oscar αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια δεν ξέρω για ποιο πράγμα πήρε oscar για όλη την ταίνια ή μόνο για την σκήνη που ανέβασα παρακάτω.

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Ποιά ερωτική σκηνή σου έρχεται στο μυαλό πρώτη?

Ανάρτησηαπό Βάσια » 02 Ιούν 2014, 13:58

Για την ερωτική σκηνή προφανώς. Όποιον και να ρωτήσεις τι είναι αυτό που σου έμεινε από την συγκεκριμένη ταινία αυτή την σκηνή θα σου πει.Πάντως και σε εμένα διαβάζοντας το νήμα αυτή ήρθε κατευθείαν στο μυαλό.Σαν ταινία δεν μου άρεσε αλλά η ερωτική σκηνή ήταν αρκετά δυνατή.

Άλλη μία που σκέφτηκα είναι απο την ταινία Desperado με τον Banderas και την Ηayek.
Μου αρέσει αρκετά...

Image


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες