Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Ιούν 2014, 22:40

Πραγματικά, κι αυτό είναι θέμα για συζήτηση καθώς γενικότερα είναι όπως το λες.

Θεωρώ πως δεν είμαι ομοφοβικός, αγαπώ την διαφορετικότητα και πιστεύω πως κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα στις επιλογές του και το υπερασπίζομαι. Από εκεί και πέρα, όσες φορές έτυχε να δω ανδρικό ομοφυλοφιλικό έρωτα, μου δημιούργησε αποστροφή. Έχω προσπαθήσει να το δουλέψω μέσ' στο μυαλό μου, να καταλάβω γιατί μου φαίνεται τόσο άσχημο, μέχρι και να εξερευνήσω εάν υπάρχουν κρυφές ομοφυλοφιλικές τάσεις σε εμένα κτλ. αλλά πέρα από το ότι πραγματικά νομίζω πως είμαι όσο πιο στρέιτ γίνεται ( :ρ ) δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί μου προκαλεί τόση αποστροφή το ανδρικό γκέι σεξ.

Όσον αφορά τώρα τον λεσβιακό έρωτα, τον οποίο τον βρίσκω μια χαρά αισθητικά, σκέφτομαι πως οι πονηρές ταινίες που βλέπαμε μικροί το είχαν μέσα, κι ίσως από εκεί ξεκίνησε μια εξοικείωση. Μου φαίνεται πως σε κάποιο επεισόδιο στα Φιλαράκια εξηγεί ο Τζόη γιατί του αρέσει να βλέπει λεσβιακό σεξ λέγοντας κάτι σαν: αν δυο βυζιά είναι ωραία, εκεί έχεις τέσσερα! :ρ Δεν ξέρω αν είναι σεξιστικό (η Πολύνιους θα μας το πει ;) ) αλλά μάλλον κάπως έτσι δουλεύει και σε κάποιον που αρέσει η θέα μιας γυναίκες, εκεί έχει δύο.

Τώρα κατά πόσο ισχύει αυτό και για τις γυναίκες και πώς βλέπουν τον ανδρικό και πώς τον γυναικείο ομοφυλοφιλικό έρωτα, αυτό δεν το ξέρω. Πάντως, έχω διαπιστώσει πως σε πολλές ετερόφυλες γυναίκες υπάρχει λανθάνουσα και μια λεσβιακή επιθυμία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νοστρομο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 26
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 21:15

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νοστρομο » 07 Ιούν 2014, 00:48

Ίζι έγραψε:Γιατί άραγε ο έρωτας μεταξύ 2 γυναικών θεωρείται γενικά ωραίο θέαμα, ακόμα και από ετεροφυλόφιλες γυναίκες, ενώ ο έρωτας μεταξύ 2 αντρών προκαλεί μάλλον αποστροφή, ακόμα και σε άντρες χωρίς ομοφοβικά αισθήματα; Μιλάω για το αισθητικό κομμάτι και μόνο.


Ιζυ πες μας εσύ που είσαι γυναίκα, θα εβρισκες ποτέ ελκυστική μια ερωτικη σχεση/σκηνή μεταξύ δύο αντρών;

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 07 Ιούν 2014, 07:14

Μόνο σε ταινίες έχω δει λεσβιακό/γκέι σεξ, και το αν μ' αρέσει ή όχι εξαρτάται από την αισθητική απόδοση του πράγματος. Αλλά αν είναι του γούστου μου η γενικότερη αισθητική δεν έχω πρόβλημα να βλέπω λεσβιακό ή γκέι, μου φαίνονται το ίδιο όμορφα και τα δύο.

Εγώ νομίζω ότι το λεσβιακό αρέσει περισσότερο και στα δύο φύλα, γιατί η σωματική επαφή μεταξύ των γυναικών είναι γενικότερα πιο συνηθισμένη: αγκαλιές, φιλιά, χαϊδέματα... ενώ οι άντρες, μάλλον τις περισσότερες φορές, δεν θέλετε κ πολλά-πολλά. Τώρα αυτή η διαφυλική διαφορά από πού προέκυψε (φύση ή κοινωνία) δεν έχω ιδέα.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Ιούν 2014, 11:35

Νοστρομο έγραψε:Ιζυ πες μας εσύ που είσαι γυναίκα, θα εβρισκες ποτέ ελκυστική μια ερωτικη σχεση/σκηνή μεταξύ δύο αντρών;

Για να είμαι ειλικρινής, σπάνια. Έχει συμβεί, όμως, Ας πούμε, στο Brokeback Mountain, οι 2 πρωταγωνιστές είχαν μπόλικη χημεία, κάτι που ένιωσα κι εγώ. Αλλά και ο αμφισεξουαλικός Όμπεριν Μαρτέλ του Game of Thrones μου άρεσε πάρα πολύ, γιατί ήταν γενικά πολύ σέξι χαρακτήρας είτε είχε γυναίκα απέναντί του είτε άντρα.

@Πόλυ, συμφωνώ.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Βάσια » 07 Ιούν 2014, 12:51

Συμφωνώ με την Πόλυ. Όλα είναι θέμα αισθητικής . Αν το αποτέλεσμα είναι αισθητικά όμορφα εγώ δεν έχω θέμα.
Το παράδειγμα της Ιζι με τον Όμπεριν Μαρτέλ είναι ότι καλύτερο θα μπορούσα να σκεφτώ.Ήταν απόλυτα σεξουαλικός και με τους άντρες και με τις γυναίκες και δεν χάλασε καθόλου αυτό που έβλεπα. Επίσης σκέφτομαι ότι ένα από τα αγαπημένα μου λογοτεχνικά ζευγάρια είναι γκέι και τους λατρεύω. Οι δικές τους σκηνές επειδή βγάζουν δυνατό ερωτά δεν με χαλάνε καθόλου και θα ήθελα πολύ να τους δω και κινηματογραφικά. Όπως και κάποια ανιμε που έχω δει με πρωταγωνιστές γκέι ζευγάρια πάλι δεν με χάλασαν.

Αβατάρι χρήστη
Νοστρομο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 26
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 21:15

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νοστρομο » 08 Ιούν 2014, 09:09

Ο Αλ Πατσίνο γενικώς μου βγάζει μια αίσθηση νύστας, αλλά η Έλλεν Μπάρκιν στην ταινία είναι άκρως αισθησιακή, δεδομένου ότι είναι και από τα eighties. Μου άρεσε πολύ ο φωτισμός και η αρχική στάση του ζευγαριού ήταν αρκετά πρωτότυπη.

Image

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιούν 2014, 10:04

Φιλε Νοστρομο, πού την θυμήθηκες! Το "Sea of Love" είναι μια ταινία που μου αρέσει πολύ και η Ellen Barkin είναι πράγματι πολύ όμορφη και αισθησιακή σε αυτήν την ταινία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νοστρομο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 26
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 21:15

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νοστρομο » 08 Ιούν 2014, 11:45

Την είχα δει αρκετό καιρό πριν στη τηλεόραση μάλιστα, στο πρόγραμμα εννοώ. Πράγματι η Barkin και γενικά η ταινία ηταν πολύ καλή και μου έμεινε στη μνήμη. Με εξιτάρει και η όλη φάση με την συνάντηση. Δεν ξέρω αν ο κινηματογράφος μας δημιουργεί φαντασιώσεις ή κλέβει τις δικές μας.

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Ιουλ 2014, 01:15

Δύσκολο τόπικ, νιώθω ότι κάτι ξεχνάω, αλλά σε γενικές γραμμές:
Lost Highway (1997) στην έρημο
Europa (1991) πάνω στις ράγες
Marketa Lazarova (1967) στη σκηνή με το φίδι
Και άλλες τρεις που προτιμώ να μη σας χαλάσω την εμπειρία :χαχα:
When Father Was Away on Business (1985)
Persona (1966)
Querelle (1982)

Αβατάρι χρήστη
Νοστρομο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 26
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 21:15

Re: Ερωτικές σκηνές σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νοστρομο » 06 Ιουλ 2014, 11:11

Φιλε μυρμηγκοφαγε θα μπορουσες να εισαι πιο φειδωλος στις επιλογες. Ποτε να προλαβουμε να βρουμε ολα αυτα.Αν θελεις κανε μια επιλογη αυτη που σε συνεπηρε περισσοτερο ισως.Αν ανεβασεις και video θα ειναι ακομα καλυτερα.Φιλικους χαιρετισμους.


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες