Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 01 Απρ 2013, 16:20

Πόσοι δεν έχουμε θαυμάσει ερμηνείες αγαπημένων μας ηθοποιών οι οποίοι με το απαράμιλλο ταλέντο τους μας έκαναν να βυθιστούμε στις πολυθρόνες μας και να μπούμε και μεις στο "πετσί του ρόλου" που υποδύονται;

Εδώ μια μικρή λίστα δική μου με τους αγαπημένους μου άντρες ηθοποιούς (με αντίστροφη σειρά):

10. Έντουαρντ Νόρτον: "Fight Club", "ο Μάγος Άϊζενχάϊμ", "Μαθήματα Αμερικάνικης ιστορίας" και πάει λέγοντας..
Image

9. Αλ Πατσίνο: Αν και τελευταία έχει ρίξει πολύ τα στάνταρ του, έχει δώσει έξοχες ερμηνείες στο παρελθόν με κορυφαίες τον "Νονό" και τον "Σημαδεμένο".
Image

8. Ντένζελ Ουάσινγκτον: Τον αγαπώ απλά. Το "Συλλέκτης Οστών" συγκαταλέγεται στις αγαπημένες μου ταινίες έβερ.
Image

7. Τζακ Νίκολσον: Η τρέλα προσωποποιημένη κυριολεκτικά. Αυτό το βλέμμα είναι τόσο σέξι, είτε πρόκειται για θρίλερ, είτε για κωμωδίες...
Image

6. Ντάστιν Χόφμαν: Με τον άφθαστο "Άνθρωπο της βροχής" αλλά και τον "Κάπτεν Χουκ" με κόλλησε στο ταλέντο του.
Image

5. Τομ Χανκς: Οι συστάσεις περιττές. "Run Forest, run!"...
Image

4. Χάρισον Φορντ: Ε, εντάξει... Ίντυ φορέβερ! :προσκυνώ:
Image

3. Μόργκαν Φρίμαν: Αυτόν τον άνθρωπο τον λατρεύω. Είναι ο συνδυασμός φωνής και ήρεμης αυτοπεποίθησης που με τρελαίνει. Πάντα ουσιώδης και λιτός στους ρόλους του, κατέχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου.
Image

2. Ντάνιελ Ντέϊ Λούις: Ακαταμάχητος, γοητευτικός, σαρωτικός. Κάθε του ταινία και αποκάλυψη με κορυφαίες τις "Ο μποξέρ" και οι "Συμμορίες της Νέας Υόρκης". Το "Λίνκολν" δεν το είδα ακόμη.
Image

1. Άντονι Χόπκινς: Αχ...έρωτας! :)))) "Η σιωπή των αμνών" είναι μια κατηγορία από μόνη της και σε συνδυασμό με την Τζόντι Φόστερ, γράψανε ιστορία.
Image


Μόνο του, ξεχωριστά και σε τιμητική θέση θα βάλω πάνω από το νούμερο ένα τον λατρεμένο μου Σον Κόνερι, που μπορεί να μην είναι το ανυπέρβλητο ταλέντο του που με υπνωτίζει, όσο ο ίδιος γενικά. :χαχα:

Image

Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Συνικός » 01 Απρ 2013, 19:23

Νομίζω λίστα ηθοποιών χωρίς τον Μάρλον Μπράντο είναι πασχαλινό τραπέζι χωρίς αρνί. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιστεύω ότι είναι ο κορυφαίος όλων ( Last tango in Paris, Apocalypse Now, A Streetcar Named Desire, On the Waterfront, Νονός )

Από εκεί και πέρα, πιο σύγχρονα, ο Ντέι Λιούις είναι όντως μοναδική περίπτωση - για μένα ο κορυφαίος εν ζωή, και σίγουρα υποψήφιος θρύλος για το μέλλον. Η ερμηνεία του στο There Will Be Blood αξεπέραστη - σε κάθε ταινία, βέβαια, δίνει ρεσιτάλ.

Εκτός από τον Πατσίνο, και ο Ντε Νίρο έχει κάνει άθλιες επιλογές τα τελευταία χρόνια και είναι αρκετά λυπηρό...

Ένας μεγάλος Ευρωπαίος ηθοποιός είναι και ο Max von Sydow (πρωταγωνιστής στις περισσότερες ταινίες του Μπέργκμαν) και φυσικά ο Μαστρογιάννι ( μόνιμος συνεργάτης του Φελίνι).

Και να μην παραλείψουμε κι έναν εκπρόσωπο της Άπω Ανατολής, τον Toshiro Mifune, ο οποίος έχει πρωταγωνιστήσει σχεδόν στα περισσότερα αριστουργήματα του Κουροσάβα (Rashomon, Seven Samurais, Throne of Blood κλπ)

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 02 Απρ 2013, 11:24

Μου αρέσουν οι παλιές ταινίες τρόμου (εξ' ου και η "φωτογραφία" μου). Οι πρωταγωνιστές τους δεν είναι αντικειμενικά καλοί ηθοποιοί (αν και κάποιοι από αυτούς θα μπορούσαν να θεωρηθούν καλοί καρατερίστες) οπότε αν μιλήσουμε για αγαπημένους άντρες ηθοποιούς θα έλεγα:

1. Lon Chaney (1883-1930): Ο άνθρωπος με τα 1.000 πρόσωπα. Σχεδόν πάντα σε ρόλο τέρατος, (Ο άνθρωπος που γελά, Η Παναγιά των Παρισίων, Το φάντασμα της όπερας)
σκηνή από το Φάντασμα της όπερας (1925)



2. Bela Lugosi (1882-1956): Ο πρώτος Δράκουλας του ομιλούντος κινηματογράφου, έπαιξε σε αρκετές αξιόλογες ταινίες τρόμου στις δεκαετίες του 1930-1940 αλλά λόγω του δύσκολου χαρακτήρα του και του εθισμού του στα ναρκωτικά η καριέρα του καταστράφικε και έφτασε στα τελευταία του χρόνια να παίζει σε ταινίες του διαβόητου Εντ Γουντ
άλλη μια σκηνή από τον Δράκουλα (1931)



3. Boris Karloff (1887-1969): Ο αντίπαλος του Lugosi στις ταινίες τρόμου του 1930, έγινε διάσημος από τον Φρανκενστάιν το 1931. καλύτερος ηθοποιός από τον Lugosi συμμετείχε και σε πιο μέιστριμ ταινίες
σκηνή από Μαύρη γάτα (1934) (στο κοινό βρίσκεται και ο Lugosi)



4. Lon Chaney jr. (1906-1973): Γιος του Lon Chaney έγινε γνωστός από τον ρόλο του Λυκανθρώπου στην ομώνυμη ταινία του 1941. Μέτριος αντικειμενικά ηθοποιός έχει ένα μικρό αλλά σημαντικό ρόλο στο Τρένο θα σφυρίξει τρεις φορές.
τρέιλερ από τον Λυκάνθρωπο



5. Peter Lorre (1904-1964): Αυστριακής καταγωγής με συνεργασίες με αξιόλογους σκηνοθέτες (Φριτς Λανγκ, Άλφρεντ Χίτσκοκ, Φρανκ Κάπρα κα) είναι ο καλύτερος ηθοποιός από το γκρουπ.
σκηνή από το Ο Δράκος του Ντίσελντορφ (1930)

Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Απρ 2013, 11:41

Συμφωνώ για όλους όσους γράψατε (αν και ορισμένους του Κόρτο δεν τους ξέρω :συγνώμη: )
Ο αγαπημένος μου ήταν, είναι και θα είναι ο Κέβιν Σπέισι

Image

Κάποιοι άλλοι:

Σάμιουελ Τζάκσον, κυρίως για τους ρόλους του στο Pulp Fiction και στο Unbreakable
Image

Πήτερ Σέλερς
Image
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 02 Απρ 2013, 15:55

Clark Gable
Image

Tony Curtis
Image

Ο θεός!
Image
Robert Downey Jr.

κι άλλος θεός
Image
Hugh Jackman

κι ένας ακόμα θεός
Image
Orlando Bloom

κι αυτός μου αρέσει πααααρα πολύ, αν και δεν τον θεωρώ πολύ καλό ηθοποιό (αλλά δε με νοιάζει).
Image
Jensen Ackles

Eπίσης μου έχουν αρέσει σε όσες ταινίες τους έχω δει ο Leonardo DiCaprio, ο Nicolas Cage, ο Kevin Costner, ο Ryan Gosling, o Edward Norton, o Keanu Reeves...

και φυσικά ο απόλυτος
Image

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 16:43

Απο αυτούς που αναφέρθηκαν μου αρέσουν πολύ πολύ ο Hugh Jackman, Anthony Hopkins και φυσικά Tom Hanks.
Τώρα εγώ δεν κοιτάω μόνο το ταλέντο στην υποκριτική αλλά όλο το πακέτο :χαχα:
1) Αρχίζω με τον αγαπημένο μου Colin Firth , τον αγαπω :γιούπι:
Image

2) Matthew Macfadyen τον λατρεύω,, και πως να μην τον λατρέψει κανείς δηλαδή που είναι τέλειος ηθοποιός και έχει τέλεια φωνή :τρέλα:
Image

3) Πολυαγαπημένος Hugh Grant
Image

4) O υπέροχος Liam Neeson
Image
(και η φοβερή ατάκα του στο Taken,φοβερή ταινία την προτείνω )



5) Alan Rickman :προσκυνώ:
Image

6) Λατρεμένος Ben Stiller
Image

7) Joel Kinnaman , αδυναμίες είναι αυτές τι να κάνω... Image
Image

8) Johnny Depp :προσκυνώ: λατρεύω τον τρόπο που αλλάζει εμφανισιακά σε κάθε ταινία ανάλογα με τον ρόλο του και γενικά μου αρέσει πολύ
Image


Η σειρά είναι τυχαία όχι με βάση ποιος μου αρέσει περισσότερο.Δεν μου έρχεται άλλος τώρα αλλά το πιθανότερο είναι να επανέλθω ;)

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 02 Απρ 2013, 21:25

hopkins, pacino,de niro,Sean Penn,Edward Norton,jack Nicholson,Ντάνιελ Ντέι-Λιούις,Robert Downey Jr. , Liam Neeson.

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 02 Απρ 2013, 23:01

θα συμφωνήσω με τον Συνικό για τον Μπράντο, και τίποτα άλλο να μήν είχε παίξει,μόνο και μόνο για την σπαρακτική ερμηνεία του στο Τελευταίο Τανγκό στο Παρίσι ,είναι απλά άψογος. Επίσης ο Γκάρυ Ολντμαν κι ας εχει κατηγορηθεί ως υπερβολικός στις ερμηνείες του. Τζέφ Μπρίτζες ( ειδικά στον Βασιλιά της Μοναξιάς και στο American Heart, μια ταινία που δεν την έχει δει ο πολύς κόσμος) .Ο Αλ Πατσίνο δεν με πειράζει αν κάνει λάθος επιλογές, γιατι στα νιάτα του έπαιξε στο Σκιάχτρο (scarecrow) στο Νονό κλπ, αλλά και στο Υπόθεση Καρλίτο που μου άρεσε τρελλά. Τον θεωρώ ανώτερο του Ντε Νίρο γιατί έχει μια φυσικότητα (σε επίπεδο έκφρασης )που ο Ντε νίρο δεν έχει

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 15 Απρ 2013, 15:11

Επειδή όπως έχει εξελιχθεί το νήμα, δεν είναι ξεκάθαρο αν αναφερόμαστε μόνο στο υποκριτικό ταλέντο, οπότε θα ξεκινήσω με τέσσερις, που τους θαύμασα πολύ ως ηθοποιούς, αλλά και ως παρουσίες! :φρύδια:

Οι ξανθοί Πωλ Νιούμαν και Ρόμπερτ Ρέντφορντ
Image Image

Και οι μελαχρινοί Ρόμπερτ Ντ. Τζούνιορ και Αλ Πατσίνο
Image Image
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Οι κορυφαίοι για σας (άντρες) ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 15 Απρ 2013, 16:36

Επισης μου αρεσουν
Τζεραρντ Μπατλερ :)))) :)))) Εχω κολληματα......
Image

Image
Image

και ο Κλαιβ Οουεν
Image


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες