Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Μάι 2013, 13:52

Μου αρέσουν οι περισσότεροι απ' αυτούς που αναφέρατε. Πολύ-πολύ αγαπημένοι οι Αλέξανδράκης, Φωτόπουλος, Λογοθετίδης, Λαμπέτη, Χορν, Κοντού, Κωνσταντίνου, Ηλιόπουλος, Παπαγιαννόπουλος, Φούντας, Βουγιουκλάκη (αλλά μόνο στις ταινίες του Σακελλάριου και στις πρώτες της του Δημόπουλου - Μανταλένα, Κλωτσοσκούφι - στις άλλες καθόλου).

Απ' αυτούς που δεν αναφέρθηκαν οι:

Μάνος Κατράκης
Ορέστης Μακρής
Γιάννης Γκιωνάκης
Μελίνα Μερκούρη

Εμφάνιση:
Άντρες: Νίκος Κούρκουλος (πιο ωραίος από τον Αλέν Ντελόν)
Γυναίκες: Ζωή Λάσκαρη
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 20 Μάι 2013, 21:30

Ειναι πολλοι.........ολο και καποιον θα ξεχασω........ εεε;
Καρεζη
Κωστανταρας
Ηλιοπουλος
Βλαχοπουλου
Χατζηχρηστος
Παπαμηχαηλ και αλλοι.....

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 02 Οκτ 2015, 16:41

Καρεζη η ωραιοτερη ελληνιδα ηθοποιος για μενα
Φωτοπουλος
Παντζας
Βασιλης Αυλωνιτης
Ορεστης μακρης
Λαμπετη θεα πραγματικη
Ανδρεας ντουζος
Γκελυ μαυροπουλου , την λατρευα τοσο μα τοσο αριστοκρατικη , ειμαι φαν της απο παιδι
Ελενη προκοπιου πανεμορφη κοπελα και με τον παντζα εκαναν υπεροχο ζευγαρι
Αλικη η παντοντινη
Ναθαναηλ αριστοκρατικοτατη
Σμαρουλα γιουλη

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Οκτ 2015, 11:41

Ωραίο νήμα!!! Θα γράψω κι εγώ γιατί είναι γεμάτο από παλιό καλό Ελληνικό κινηματογράφο!!!

1. Δημήτρης Χορν

Αμέτρητο ταλέντο, πολύπλευρος καλλιτέχνης και φοβερή παρουσία μπροστά στον φακό. Ότι και να πει κανείς γιαυτόν τον ηθοποιό είναι λίγο... Αν και δεν έκανε πολύ κινηματογράφο, πιστεύω πως ακόμα και αυτές οι 6-7 ταινίες έφταναν για να αναδείξουν αυτόν τον τεράστιο ηθοποιό. Μάλιστα η Μάρω Κοντού έλεγε κάποια στιγμή πως ο Χορν γενικά ψιλοσνόμπαρε τα θεατρικά των Ελλήνων δημιουργών Προτιμούσε να ανεβάζει μεγάλους θεατρικούς συγγραφείς όπως ο Σαίξπηρ, ο Μπεκετ κλπ. Όμως το "Αλίμονο στους Νέους" το κράτησε έναν ολόκληρο χρόνο, και σύμφωνα με τα λεγόμενα της Κοντού ήταν κάθε βράδυ γεμάτο. Στην τελευταία του συνέντευξη είχε πει το εξής "Κάθε βράδυ ξυπνώ στον ύπνο μου διότι αισθάνομαι πως πρόδωσα όλους μου τους ρόλους"... Πόσο τεράστια συνείδηση ηθοποιού... :προσκυνώ:

2. Βασίλης Λογοθετίδης

Τι να πω γιαυτόν το κολοσσό;;; Ότι και να πω αισθάνομαι πως είναι λίγο για να περιγράψει το μέγεθος αυτού του καλλιτέχνη. Ο τρόπος παιξίματος του συνδύαζε το κωμικό και το τραγικό με έναν απίθανο τρόπο. Ειλικρινά στις ταινίες του αναρωτιέσαι αν αυτός ο άνθρωπος έπαιζε μπροστά στον φακό... Υπάρχει και μια ιστορία σχετικά με το ανυπέρβλητο παίξιμο του Λογοθετίδη.
Έλεγε λοιπόν η Λιβυκού πως όταν γύριζαν την ταινία "Ένα βότσαλο στην λίμνη", υπήρχε μια σκηνή που ο Λογοθετίδης δοκίμαζε ουίσκι και επειδή ήταν άμαθος πνίγονταν!! Το συνεργείο απαρτίζονταν κυρίως από ξένους τεχνικούς, οι οποίοι όταν είδαν τον Λογοθετίδη να πνίγεται σταμάτησαν την λήψη και έτρεξαν να τον βοηθήσουν!!!!! :))
Απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!! :προσκυνώ:

3. Ντίνος Ηλιόπουλος

Πόσο πολύπλευρος καλλιτέχνης ήταν αυτός;; Μα πόσο;; Θεωρώ πως θα μπορούσε άνετα να κάνει καριέρα στο Μπρόντγουέι. Τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση ανέκαθεν, αλλά εκεί πραγματικά που τον κατέταξα στους κορυφαίους ήταν μετά την ερμηνεία του στην ταινία του Νίκου Κούνδουρου "Ο Δράκος". Επίσης πιστεύω πως πραγματικά ο άνθρωπος μπορούσε ν παίξει όποιον ρόλο ήθελε...
Και βέβαια να μην ξεχάσουμε πως ο Σακελλάριος ήθελε στην αρχή να πρωταγωνιστήσει ο Ντίνος στο "Αλίμονο στους νέους" αλλά επειδή αυτός αρνήθηκε, ανέλαβε ο Χορν!!! :ναι:

4. Ορέστης Μακρής

Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν παρακολουθούσα ταινίες με το Μακρή, πραγματικά αισθανόμουν πως αυτός ο άνθρωπος δεν προσποιείται, αλλά ότι κάπως έτσι θα ήταν και στην καθημερινότητα του!!! Προσωπική επιλογή του Τζαβέλα για τον ρόλο του Μεθύστακα που τον δικαίωσε 100%!!! Κάθε εμφάνιση του Μακρή θεωρώ πως είναι και ένα καλλιτεχνικό διαμαντάκι....
Αγαπημένη ατάκα που αν και την έχω δει 100000000000 φορές ακόμα γελάω είναι από την ταινία "Η θεία από το Σικάγο". Κάποιοα στιγμή του λέει η Ελένη Ζαφειρίου "Χαρίλαε θα σου πω κάτι αλλά μην θυμώσεις".

Και ο Μακρής απαντάει με μια φυσική απλότητα "Αναλόγως τι θα μου πεις. Μπορείς να με πεις βλάκα. Τότε να μην θυμώσω;;;" :χαχα: :χαχα:

5. Μίμης Φωτόπουλος

Θαύμαζα πάντα τον τόνο της φωνής του και τις ερμηνείες του στις ταινίες "Ο Φανούρης και το σόι του" , "Η κάλπικη Λίρα" , "Ο Θόδωρος και το Δίκανο" και φυσικά στο "Λατέρνα φτώχεια και φιλότιμο". Ήταν άνθρωπος με βαθια κουλτούρα και αγάπη για την τέχνη... Έγραψε 7 βιβλία (4 ποιητικές συλλογές: «Μπουλούκια» 1940, «Ημιτόνια» 1960, «Σκληρά τριολέτα» 1961 και ο «θάνατος των ημερών» 1976) και 3 αυτοβιογραφικά («25 χρόνια θέατρο» 1958, «Το ποτάμι της ζωής μου» και «Ελ Ντάμπα - Όμηρος των Εγγλέζων» 1965) και 2 θεατρικά έργα («Ένα κορίτσι στο παράθυρο» 1966 και «Πελοπίδας ο καλός πολίτης» 1976) που έχουν παιχτεί. Οργάνωσε 5 εκθέσεις ζωγραφικής (ιδιότυπης τεχνικής κολάζ γραμματοσήμων).

6. Κώστας Βουτσάς

Εντάξει, δεν μπορώ να τον βάλω στο ίδιο επίπεδο με τους προαναφερθέντες αλλά ο τύπος πραγματικά είχε τόσο πολύ ταλέντο και σπιρτάδα μπροστά στον φακό που σήκωνε στην πλάτη του μέχρι και μετριότατες ταινίες. Χορευτής, τραγουδιστής, μίμος και γενικά πολυτάλαντος ηθοποιός ο οποίος ταυτίστηκε με τον ρόλο του ατίθασου αλλά εν τέλει καλόκαρδου και ελαφρώς γκαφατζή νέου... Και ΜΕΓΑΑΑΑΛο λάτρης του ωραίου φύλου!!!

Πλάι σε αυτούς του κορυφαίους φυσικά θα βάλω και κάποιες άλλες επιλογές μου όπως ο Σταύρος Ξενίδης, ο Ανδρέας Φιλιππίδης, ο Αλέκος Αλεξανδράκης, ο Γιώργος Κωνσταντίνου και ο Βασίλης Αυλωνίτης.

Από γυναίκες θεωρώ πως η Ρένα Βλαχοπούλου ήταν τεράστιο ταλέντο και αυθεντική καλλιτέχνιδα... Η φωνή της ακόμα με μαγεύει...
Δεν θα πω πολλά για την Λαμπέτη, διότι την γνώρισα πολύ λίγο μέσα από τον κινηματογράφο... ΠΑρόλα αυτά η ερμηνείες τις στο Κορίτσι με τα Μαύρα και στην Κάλπικη λίρα φανερώνουν μια τεράστια ηθοποιό..
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 02 Νοέ 2017, 05:55

Όλοι ήταν χαρισματικοί και ποιον να αφήσεις απ' έξω χωρίς να τον μνημονευσεις: Μου άρεσε ή Καρεζη πολύ και ο Μιμις Φωτοπουλος , ή Γκελυ Μαυροπουλου , ο Αυλωνιτης τέλειος, ή Βαλακου , ή Λαμπερή εξαιρετική, ή Βουγιουκλακη για το νάζι της και την ζωντάνια της , ο Μακρης ολοι ένας και ένας ήταν . Ωραία γεννια ηθοποιών που δεν θα ξαναπεράσει, ιδιαίτεροι. Έχω γράψει ξανά αλλά είπα να προσθέσω και την Βαλακου , την Ξενία Καλογεροπουλου, τον Νικολινακο, τον Χατζηχρηστο, τον Μυλωνα , την Φωτιου αξεπεραστοι.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Νοέ 2017, 18:30

Αριαδνη έγραψε: ή Λαμπερή εξαιρετική,


Ποιά είναι αυτή Αριάδνη; :χμ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 12 Νοέ 2017, 19:31

Λαμπέτη συγνώμη αλλά γράφω από το κινητο και αλλάζουν οι λέξεις χωρίς να το θέλω! Λαμπέτη-Χορν και κάλπικη λύρα, τέλειοι :γιούπι:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 12 Νοέ 2017, 23:01

Image

:))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 21 Σεπ 2018, 10:43

Μαιρη Χρονοπουλου
Image

Λακης Κομνηνος
Image

Νορα Βαλσαμη
Image

Κωστας Καζακος
Image
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένοι Παλιοί Έλληνες Ηθοποιοί

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Ιουλ 2020, 14:16

Συμφωνώ με ολα τα παραπάνω αλλα οι tοπ αγαπημένοι μου ηταν οι κωμικοι: 1. Βεγγος, 2. Μουστακας, 3. Ηλιοπουλος, 4. Βουτσας, 5. Τσακωνας, 6. Αυλωνιτης, 7. Μακρης, 8. Παπαγιαννοπουλος 9. Σταυριδης, 10. Φωτοπουλος, Εξαρχακος, Βασιλειαδου, Λογοθετιδης, Κωνστανταρας κλπ κλπ... ο Χατζηχρηστος κ ο Παραβας δεν μου αρεσαν παρα πολυ, ουτε ημουν ποτε φαν της Βλαχοπουλου (μη με κραξετε, υποκειμενικό ειναι το θέμα)..
Τωρα απο αλλους ηθοποιούς μου άρεσε πολυ η Βουγιουκλακη (αλλα κυριως στις ταινιες του Σακελλαριου κ του Δημοπουλου) κυριως για τη ζωντάνια και το μπρίο της, η Νορα Βαλσαμη και η Ελενα Ναθαναηλ. Η Ζωη Λασκαρη δε μου άρεσε καθόλου. Επισης, Κομνηνος, Καζακος, Χορν, Αλεξανδρακης και Παπαμιχαηλ αγαπημένοι μου.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες