Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 15:34

Ωραία η μουσική από τον εξορκιστή σε βάζει σε κλίμα τρόμου αλλά με την ταινία καθόλου δεν τρόμαξα , να μη πω ότι γελούσα κιόλας και ήταν από τα πρώτα θρίλερ που είχα δει σε μικρή ηλικία που με τρόμαζαν πολλά περισσότερα πράγματα . :roll:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Απρ 2013, 15:36

Μαργαρίτα έγραψε:Ωραία η μουσική από τον εξορκιστή σε βάζει σε κλίμα τρόμου αλλά με την ταινία καθόλου δεν τρόμαξα , να μη πω ότι γελούσα κιόλας και ήταν από τα πρώτα θρίλερ που είχα δει σε μικρή ηλικία που με τρόμαζαν πολλά περισσότερα πράγματα . :roll:


Αλήθεια;! :shock: Και εγώ δεν έχω επιχειρήσει ακόμη να την δω γιατί νομίζω δεν θα κοιμάμαι για κανά μήνα. :ουχ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Απρ 2013, 15:49

Να πούμε μονάχα πως το Tubular Bells δεν γράφτηκε για την ταινία κι αν παρατηρήσει κανείς, δε παίζεται καν σε αυτήν, παρά για λίγο στα γράμματα, από όσο θυμάμαι (πάνε πάνω δέκα χρόνια που την ξανάδα)..

Γι' αυτό κι έκανα κλικ με περιέργεια στο βιντεάκι εδώ, να δω σε ποια σκήνη παρουσιάζεται αλλά, όντως, είναι απλά ένα βιντεάκι με φωτογραφίες της ταινίας.

Υπέροχη μουσική, φυσικά, και απίστευτος ο Όλντφιλντ.


Μαργαρίτα έγραψε:Ωραία η μουσική από τον εξορκιστή σε βάζει σε κλίμα τρόμου αλλά με την ταινία καθόλου δεν τρόμαξα , να μη πω ότι γελούσα κιόλας και ήταν από τα πρώτα θρίλερ που είχα δει σε μικρή ηλικία που με τρόμαζαν πολλά περισσότερα πράγματα . :roll:


Με τις ταινίες, και ειδικά με τα θρίλερ, μεγάλη σημασία έχει η ατμόσφαιρα που θα τις δεις..

Εάν π.χ. δεις ενα θρίλερ μέρα μεσημέρι με τον ήλιο ντάλα να γυαλίζει στην οθόνη και την μαμα σου να βάζει ηλεκτρική, ακόμα και το να γελάσεις κατόρθωμα είναι.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 02 Απρ 2013, 15:52

Μαργαρίτα έγραψε:Ωραία η μουσική από τον εξορκιστή σε βάζει σε κλίμα τρόμου αλλά με την ταινία καθόλου δεν τρόμαξα , να μη πω ότι γελούσα κιόλας και ήταν από τα πρώτα θρίλερ που είχα δει σε μικρή ηλικία που με τρόμαζαν πολλά περισσότερα πράγματα . :roll:


Αντιθέτως εμένα Μαργαρίτα η συγκεκριμένη ταινία είναι η μοναδική που κατάφερε να με ξαγρυπνήσει για δύο, τρεις, τέσσερις, ίσως και περισσότερες ημέρες, και σε πληροφορώ ότι δεν υπάρχει ταινία τρόμου ή θρίλερ που να μην έχω δεί, είτε σε κανονικές προβολές ή ακόμα και σε μεταμεσονύχτιες στους κεντρικούς κινηματογράφους της Αθήνας, τουλάχιστον την δεκαετία του 1980.

(Πληροφοριακά προχθές στην τηλεόραση είδα το σίκουελ του ριμέικ (χρησιμοποιεί μάλιστα τα σκηνικά του) μιας cult ταινίας τρόμου του 1959 με τον τίτλο: "Επιστροφή στο σπίτι στο στοιχειωμένο λόφο" (Return to House on Ηauted Hill)του Βίκτορ Γκαρσία παραγωγής 2007, η οποία ενώ άρχιζε εκπληκτικά μετά το μισάωρο έπεσε αισθητά)!
Τελευταία αλλαγή από Ονειρευτής στις 02 Απρ 2013, 15:57, στο σύνολο 2 αλλαγές.
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 02 Απρ 2013, 15:53

Ονειρευτής έγραψε:Από το Tubular Bells του Mike Oldfield (αγαπημένος)...


Αγαπημένος και λίγα λες :γιούπι:

Etude
OST The killing Fields - Rolland Joffe



Duelling Banjos
OST Deliverance - ..Όταν ξέσπασε η Βια - John Bourman

There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Απρ 2013, 15:59

Άνθρωπος Χωρίς Όνομα έγραψε:Αγαπημένος και λίγα λες :γιούπι:

Etude
OST The killing Fields - Rolland Joffe




Δεν ξέρεις πόσο το αγαπάω αυτό το τραγούδι και πόσο γλυκά με πάει εκεί που ήμουν παιδί. Προκειται, παρεμπιπτόντως, για (υπέροχη) ηλεκτρονική διασκευή στο κομμάτι του Francisco Tarrega "Recuerdos de la Alhambra". Ιδού και το πολύ όμορφο πρωτότυπο.


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 02 Απρ 2013, 16:29

Φαροφύλακας έγραψε:Να πούμε μονάχα πως το Tubular Bells δεν γράφτηκε για την ταινία κι αν παρατηρήσει κανείς, δε παίζεται καν σε αυτήν, παρά για λίγο στα γράμματα, από όσο θυμάμαι (πάνε πάνω δέκα χρόνια που την ξανάδα)..


Σωστά Φαροφύλακα, μα όμως εγώ δεν ανέφερα ότι το Tubular Bells γράφτηκε για την συγκεκριμένη ταινία (η εισαγωγή του άλμπουμ (το πιάνο σόλο) χρησιμοποιήθηκε ως το μουσικό θέμα στην ταινία) έγραψα από το Tubular Bells (το οποίο κυκλοφόρησε την ίδια χρονιά με την ταινία, δηλαδή το 1973) :)
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 02 Απρ 2013, 17:14

Going the Distance
Bill Conti - Rocky



Betelgeuse
Danny Elfman - Beetlejuice

There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Απρ 2013, 18:05

Ονειρευτής έγραψε:Σωστά Φαροφύλακα, μα όμως εγώ δεν ανέφερα ότι το Tubular Bells γράφτηκε για την συγκεκριμένη ταινία (η εισαγωγή του άλμπουμ (το πιάνο σόλο) χρησιμοποιήθηκε ως το μουσικό θέμα στην ταινία) έγραψα από το Tubular Bells (το οποίο κυκλοφόρησε την ίδια χρονιά με την ταινία, δηλαδή το 1973) :)


Το σημείωσα μονάχα γιατί πολύς κόσμος πιστεύει πως το κομμάτι ανήκει στο "original soundtrack" της ταινίας.

( Συγχώρεσέ με αν έμοιασε πως σου την έλεγα. Δεν ήταν έτσι. :) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 02 Απρ 2013, 18:11

Φαροφύλακας έγραψε:
Ονειρευτής έγραψε:Σωστά Φαροφύλακα, μα όμως εγώ δεν ανέφερα ότι το Tubular Bells γράφτηκε για την συγκεκριμένη ταινία (η εισαγωγή του άλμπουμ (το πιάνο σόλο) χρησιμοποιήθηκε ως το μουσικό θέμα στην ταινία) έγραψα από το Tubular Bells (το οποίο κυκλοφόρησε την ίδια χρονιά με την ταινία, δηλαδή το 1973) :)


Το σημείωσα μονάχα γιατί πολύς κόσμος πιστεύει πως το κομμάτι ανήκει στο "original soundtrack" της ταινίας.




Το "ιστορια μου, αμαρτια μου" με την Σακελαριου, δεν συμπεριλαμβανεται στο OST του Εξορκιστη, ετσι δεν ειναι ? :θρρρ:
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες