Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 01 Μάι 2017, 13:23


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Μάι 2017, 10:28

Είδα χθες το επεισόδιο του Community που είναι βασισμένο στο "My Diner with Andre" και θυμήθηκα την ταινία και την μουσική επένδυση κι από εχθές την έχω λιώσει να την ακούω...


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ίζι » 14 Μάι 2017, 21:59

Φάρε αυτό το θέμα χρησιμοποίησαν και σ' ένα απ' τα κορυφαία, μοναδικά, εκπληκτικά παιχνίδια της σειράς Rusty Lake (στο Seasons μάλλον). Μου θυμίζει αμέσως τη σκοτεινή, σουρεαλιστική τους ατμόσφαιρα. Μουσικάρα!

Ας βάλω κι εγώ ένα

I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 15 Μάι 2017, 09:48



Κάθε φορά που ακούω αυτό το σφύριγμα ειδικά στην αρχή, όλη η δεκαετία του 90 έρχεται στο μυαλό, μαζί με κάθετι παρανόρμαλ/εξωγήινο/συνομωσιολογικό. Και γενικά κάτι τρομαχτικό. Δε ξέρω πώς το κατάφεραν αυτό.:ουχ:



Αυτό μου θυμίζει ότι είναι και η ταινία, ένα τουρνουά με ξύλο, όπου αντιμετωπίζεις τα πάντα και βγαίνεις νικητής με άσχημο τρόπο. Συνήθως το ακούω όταν έχω νεύρα ή για να μου φτιάξει τη διάθεση όποτε χρειάζεται. :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Μάι 2017, 13:03

Είναι πολύ χαρακτηριστική η μουσική των x-files! Εμένα δεν μου άρεσε τότε η σειρά, αλλά αυτό το παραδέχομαι. Όπως και ο τίτλος και το σήμα της σειράς. Όπως και να το κάνουμε, άφησε εποχή :ναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 21:58

Αυτο εδω, απο μια ταινια που "αφησε εποχη" :))

https://m.youtube.com/watch?v=NEMii-mab28
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 28 Αύγ 2018, 14:02

Γενικως εχω παρατηρησει απο τα σαουντρακς που εχω ακουσει (καλα, μη φανταστειτε και τεραστιο αριθμο) οτι κολλαμε σε 1-2 πιο χαρακτηριστικα τραγουδια και το υπολοιπο αλμπουμ ειναι ψιλοαδιαφορο. Μοναδικη εξαιρεση για μενα ισως ειναι το TRON: Legacy, των Daft Punk, οπου τα μισα ή και παραπανω κομματια δε βαριεμαι να τα ακουω. Οπως εχω πει, η συγκεκριμενη ταινια, αν και κινηματογραφικα αδιαφορη, ειναι απο τις πιο "ομορφες" που εχω δει
:γιούπι:

Αλλοτε σκληρη ηλεκτρονικη, αλλοτε επικη και υποβλητικη, αλλοτε απλα μελωδικη και ατμοσφαιρικη, μπορει καλλιτεχνικα και μουσικολογικα να μην εχει αξια, αλλα ειναι το απολυτο τριπαρισμα για τους φιλους της ΕΦ.

Εδω ενα ισως απο τα πιο ομορφα κομματια.

Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 29 Αύγ 2018, 06:31

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Αυτο εδω, απο μια ταινια που "αφησε εποχη" :))

https://m.youtube.com/watch?v=NEMii-mab28

Από την συγκεκριμένη διλογία έχω λιώσει στην επανάληψη το Lonely Shepard και Malaguena Salerosa. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Αύγ 2018, 09:03

Ιαβερης έγραψε:
Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Αυτο εδω, απο μια ταινια που "αφησε εποχη" :))

https://m.youtube.com/watch?v=NEMii-mab28

Από την συγκεκριμένη διλογία έχω λιώσει στην επανάληψη το Lonely Shepard και Malaguena Salerosa. :)


Ναι, το The Lonely Shepperd τι ανατριχιλα, Θεε μου....και το Malaguena Salerosa και το Goodnight Moon, το Battle Without Honor Or Humanity αλλα και το Don't Let Me Be Misunderstood ηταν πολυ ωραια. Αυτη η διλογια εχει ωραια σαουντρακ....φυσικα, Ταραντινο ειναι, τι αλλο να περιμενει κανεις; :μαναι:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Αγαπημένη μουσική επένδυση ταινιών

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 08 Σεπ 2018, 10:21

Αυτο εδω, απο μια ταινια που "εγραψε ιστορια'' στο χωρο του κινηματογραφου. :))
Don't Let Me Be Misunderstood απo Santa Esmeralda :μαναι:


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες