Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 28 Αύγ 2018, 15:09

Εμενα το "The Last Temptation Of The Christ".
Πειτε μια η δυο ταινιες του που σας αρεσε πιο πολυ. :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Αύγ 2018, 19:50

Ο Σκορσέζε είναι ένας από τους πολύ αγαπημένους σκηνοθέτες κυρίως με ταινίες από την πρώιμη περίοδο του.
Σταθερά στην πρώτη θέση το "Taxi Driver"(1976), η ταινία που ανέδειξε το μεγαλειώδες ταλέντο του Ντε Νίρο και καθιέρωσε τον Τράβις Μπίκλ σαν διαχρονικό αντι-ήρωα μέσα από τις μεταμεσονύχτιες στοιχειωμένες περιπλανήσεις του.

Κάπου εκεί κοντά και το "Raging Bull" μαζί με το "Mean Streets"... Ίσως και το "New York, New York" με το "Who's That Knocking at My Door "

Η τελευταία ταινία που είδα και μου άφησε την αίσθηση ενός μεγάλου σκηνοθέτη ήταν το "Goodfellas" :)
Από κει και μετά δεν μου λεν και πολλά οι ταινίες του και κυρίως οι εμμονές του με τα Όσκαρ!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 29 Αύγ 2018, 06:28

Σχετικά πρόσφατα είδα κι εγώ το Goodfellas, Νικόλα και ξετρελάθηκα, μετά τον Νονό η καλύτερη γκάνγκστερική ταινία! Δεύτερη αγαπημένη έχω τον Πληροφοριοδότη , κυρίως λόγω του καστ και τέλος το Taxi driver.
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Αύγ 2018, 19:11

Ιαβερης έγραψε:Σχετικά πρόσφατα είδα κι εγώ το Goodfellas, Νικόλα και ξετρελάθηκα,


Ο Ντε Νίρο Ιαβέρη σε αυτή την ταινία είναι απλά εκπληκτικός!! :προσκυνώ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 30 Αύγ 2018, 09:06

Αν και δεν θα έλεγα ότι ο Σκορσέζε είναι από τους αγαπημένους μου, σίγουρα ο Ταξιτζής είναι από τα καλύτερα του έργα και από τις αγαπημένες μου ταινίες!

Από καθαρά στυλιστική άποψη, αριστούργημα είναι και το Τα Χρόνια της Αθωότητας.

Το ενδιαφέρον με τον Σκορσέζε είναι ότι η εμμονή του με την Νέα Υόρκη έχει δημιουργήσει μια κινηματογραφική αφήγηση της ιστορίας της πόλης, ξεκινώντας από τις Συμμορίες και φτάνοντας στον 20ο αιώνα με τα Σταυροδρόμια της Ψυχής.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Αύγ 2018, 10:13

Μόνο που πρώτα ξεκίνησε με το "Σταυροδρόμια της ψυχής" και μετά κατέληξε στο "Συμμορίες της Νέας Υόρκης" :))))

Πάντως μιας και το ανάφερες, να πω ότι το "Σταυροδρόμια της ψυχής" ήταν αρκετά καλή ταινία την οποία την είχα ξεχασμένη χρόνια...
Για το "Συμμορίες της Νέας Υόρκης" δεν έχω να πω πολλά, μιας και αυτός ο κινηματογραφικός συνδυασμός Ντι Κάπριο - Ντάνιελ Ντέι Λίουις μου φάνηκε εκτός από εκνευριστικός και εντελώς παράταιρος. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 30 Αύγ 2018, 11:21

Υποτιμημένη ταινία τα Σταυροδρόμια Ψυχής, εαν δεν ήταν τόσο σταρ ο πρωταγωνιστής και ο σκηνοθέτης θα είχε καλύτερη ανταπόκριση.

Ναι, πρώτα σκηνοθέτησε ταινίες που αναφέρονται σε εποχές μεταγενέστερες από τις Συμμορίες και μετά τις Συμμορίες.

Νομίζω ότι μια πρόχειρη χρονολογία είναι η εξής :

    Συμμορίες της Νέας Υόρκης 1863 (γυρίστηκε το 2002)
    Τα Χρόνια της Αθωότητας 1870 (γυρίστηκε το 1993)
    Οργισμένο Είδωλο 1940-1960 (γυρίστηκε το 1980)
    Ο Ταξιτζής 1976
    Ο Λύκος της Γουόλ Στρητ 1987-1995 (γυρίστηκε το 2013)
    Σταυροδρόμια Ψυχής 1990 (γυρίστηκε το 1999)



Για το δίδυμο Λιουις-Ντι Καπριο δεν έχω να πω τα καλύτερα, γενικά δεν έχω να πω πολύ καλά πράγματα για τον Ντι Κάπριο.
Για τον Πληροφοριοδότη πάντως, πιο πολύ μέτρησε η εξαιρετική συνεργασία των ηθοποιών μεταξύ τους, παρά η σκηνοθεσία του Σκορσέζε (αλλά τελικά πήρε το Όσκαρ για σκηνοθεσία).

Κανονικά θα έπρεπε να πάρει Όσκαρ σκηνοθεσίας για τον Ταξιτζή αλλά ούτε καν ήταν υποψήφιος (το αγαλματάκι εκείνη την χρονία το πήρε ο σκηνοθέτης του Ρόκι όπως και το Όσκαρ καλύτερης ταινίας). Ενδιαφέρον το ότι ύστερα από δεκαετίες στο Χόλιγουντ, έχοντας σκηνοθετήσει αρκετά είδη ταινιών, τελικά τον βράβευσαν για ένα ριμέηκ όπου πρωταγωνιστούσε ο Νίκολσον (και ήτανε και η πρώτη φορά που συνεργαστήκανε και ο Νίκολσον είναι αγαπητός στην Ακαδημία me 12 υποψηφιότητες και 3 νίκες).
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 30 Αύγ 2018, 11:27

Ασάρα έγραψε:Κανονικά θα έπρεπε να πάρει Όσκαρ σκηνοθεσίας για τον Ταξιτζή αλλά ούτε καν ήταν υποψήφιος (το αγαλματάκι εκείνη την χρονία το πήρε ο σκηνοθέτης του Ρόκι όπως και το Όσκαρ καλύτερης ταινίας). Ενδιαφέρον το ότι ύστερα από δεκαετίες στο Χόλιγουντ, έχοντας σκηνοθετήσει αρκετά είδη ταινιών, τελικά τον βράβευσαν για ένα ριμέηκ όπου πρωταγωνιστούσε ο Νίκολσον (και ήτανε και η πρώτη φορά που συνεργαστήκανε και ο Νίκολσον είναι αγαπητός στην Ακαδημία me 12 υποψηφιότητες και 3 νίκες).


Ο Σκορσέζε έκανε παλιά ταινίες που άξιζαν το Όσκαρ αλλά δεν τα έπαιρνε και μετά το γύρισε και έκανε ταινίες που δεν άξιζαν σαν δημιουργίες αλλά άξιζαν το Όσκαρ! :)))) :))))

Στην τελική τι να μας πει και η "Ακαδημία" από την στιγμή που έμεινε χωρίς Όσκαρ ο Τσάρλυ Τσάπλιν, δηλαδή ο άνθρωπος που έφτιαξε τον κινηματογράφο! :όχισουλέω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 31 Αύγ 2018, 10:10

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:
Ο Σκορσέζε έκανε παλιά ταινίες που άξιζαν το Όσκαρ αλλά δεν τα έπαιρνε και μετά το γύρισε και έκανε ταινίες που δεν άξιζαν σαν δημιουργίες αλλά άξιζαν το Όσκαρ! :)))) :))))

Στην τελική τι να μας πει και η "Ακαδημία" από την στιγμή που έμεινε χωρίς Όσκαρ ο Τσάρλυ Τσάπλιν, δηλαδή ο άνθρωπος που έφτιαξε τον κινηματογράφο! :όχισουλέω:


Όντως. Όχι ότι ο πληροφοριοδότης ήταν κακή ταινία, κάθε άλλο, αλλά ήταν ο ορισμός του οσκαρικού δολώματος.
Όσο για το τελευταίο είναι μια πονεμένη ιστορία, που ίσως χρειάζεται ξεχωριστί νήμα.

Πάντως όποτε σκέφτομαι τον Σκορσέζε, θυμάμαι την απίθανη ερμηνεία του ως ψάρι, στον Καρχαριομάχο

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Μάρτιν Σκορσέζε?

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 31 Αύγ 2018, 13:22

Σε γενικές γραμμές δεν θεωρώ πως ο Μάρτιν έχει κάνει "κακή" ταινία.
Άσχετα αν οι τελευταίες του δημιουργίες δεν μου ταιριάζουν πλέον...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες