Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 29 Αύγ 2018, 13:45

Αυτή την κουβέντα την έχω ξανακάνει.. :γρμβ: :))))

Η δήλωση του Ταραντίνο δεν ήταν ότι δεν του άρεσε.. ήταν ότι θέλει να έχει μια αψεγάδιαστη φιλμογραφία σαν σκηνοθέτης, αλλά επειδή πάντα όλοι ψάχνουν να βρουν έστω μια κακή ταινία λέει "ας είναι το death proof" αυτή.. αυτό εμένα δε μου λέει ότι τη θεωρεί λιγότερο καλή ταινία.. ίσα ίσα μου λέει το αντίθετο.. ότι εφόσον το death proof είναι η "χειρότερη", φανταστείτε πώς είναι οι καλύτερες..!!

Τώρα από 'κει & πέρα φυσικά & η υπόθεση δεν πραγματεύεται κάτι το "σπουδαίο", μιας & μιλάμε για grindhouse, οπότε η αισθητική ΕΠΙΒΑΛΕΙ καμμένο σενάριο, καμένο παίξιμο, "κακομονταρισμένες" σκηνές κλπ κλπ..

Εκτός αυτού στη συγκεκριμένη ταινία (μαζί με το μπακ του μπακ του) οι Ταραντίνο-Ροντρίγκεζ κάνουν τέχνη με χαβαλέ, βγάζοντας την "κουλτούρα" τους, αβίαστα, χωρίς να προσπαθούν να πετύχουν το "αριστούργημα", αλλά δύο φιλμ με μια αισθητική που τους αρέσει..

Κάθε ταινία του Ταραντίνο στη φιλμογραφία του, έχει έναν διαφορετικό σκοπό να επιτελέσει.. & το κάνει!! ;)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Αύγ 2018, 14:31

Σωστα! :))))
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Αύγ 2018, 13:21

Καπου διαβασα οτι ο Ταραντινο τη στιγμη που γραφει το σεναριο, δηλαδη τη στιγμη που γραφει μια σκηνη σε μια ταινια, σκεφτεται εκεινη την ωρα που τη γραφει/οραματιζεται, ποιο σαουντρακ θα βαλει στη συγκεκριμενη σκηνη....πραγματικα....RESPECT! :προσκυνώ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 12 Νοέ 2018, 09:10

Εχω μια απορια: ακουσα οτι στο Pulp Fiction η Ουμα φορουσε περουκα (δηλαδη δεν ηταν απλως διαφορετικο χτενισμα). Γιατι ο Ταραντινο την ηθελε με κοντο καστανο ισιο μαλλι με αφελειες και οχι με τα φυσικα (ξανθα) μαλλια της? :εεε;:

(αυτην την απορια την εχω εδω και πολυ καιρο...)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 14 Νοέ 2018, 10:52

Τονια μου, δεν ειπα οτι ηταν κακη η ταινια, αλλα θεωρειται απο πολλους ''η λιγοτερο καλη'' ταινια του, απλα εχει κανει και καλυτερες. Μου φανηκε περιεργο απλα που ειπες το ''Death Proof'' και οχι καποια αλλη, αλλα γουστα ειναι αυτα και τα σεβομαι. :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 16 Νοέ 2018, 09:45

Μπιατριξ Κιντο έγραψε:Μου φανηκε περιεργο απλα που ειπες το ''Death Proof'' και οχι καποια αλλη, αλλα γουστα ειναι αυτα και τα σεβομαι. :)


Να σου πω την αλήθεια κι εγώ παραξενεύτηκα όταν μου το πρωτοείπαν αυτό τα παιδιά (Τόνια - Θεατής) :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 17 Δεκ 2018, 01:15

Είμαι κάπου μεταξύ Pulp και Τζάκι, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα μου άρεσαν αν τις έβλεπα τώρα. Και μετά το τραγικό λάθος που έκανα ξαναβλέποντας το Mystic River (που μου κατέληξε από πεντάρι σε άσσο), δεν νομίζω θα αποτολμήσω κάτι παρόμοιο εδώ. Μου αρέσουν πολύ οι σκηνές του, δεν μου λειτουργούν όμως ως ταινίες.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Δεκ 2018, 10:02

Μυρμηγκοφάγε πίστευα πως ειδικά εσύ θα προτιμούσες το "Reservoir Dogs", το οποίο και δυνατές σκηνές έχει αλλά και ταινία θυμίζει! :ρ
Πάντως κι εγώ ανά περιόδους κατεβάζω βαθμολογίες, αλλά εσύ το παράκανες!!
Από 5 στον άσο;;; :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Δεκ 2018, 14:40

Και μαλιστα στο Mystic River που ειναι ταινιαρα;; :ααργκ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία του Κουέντιν Ταραντίνο?

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 17 Δεκ 2018, 20:20

Κοιτάξτε παιδιά, δεν βγάζει κάποιος μέσο όρο 3.1/10 με το να είναι διστακτικός :χαχα:


Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες